n 098 Menselijke maat zoals een paar archiefdiensten bijvoorbeeld actief forums inzetten. Volgens sommige experts kunnen organisaties in de toekomst zelfs niet meer overleven zonder online gemeenschap, zonder communities die zorgen voor creativiteit, productiviteit en financiering van dat alles. Kun je zelf bijvoorbeeld niet alle klanten te woord staan? Denk dan eens aan crowdservice via online communities! Onze grootste gebruikersgroep organiseert dit al jaren zelf, daarvan kunnen we leren. De mens is een sociaal dier en niet al het technisch mogelijke past bij de aard van dat beestje. Tegelijkertijd gaan we mee met de tijd en moeten we profiteren van de technieken die ons ten dienste zijn. Maar laten we daarbij niet het kind met het badwater weggooien en zorgen dat onze digitale dienstverlening voldoende menselijke maat in zich krijgt om niet alleen een zo groot mogelijke efficiency, maar ook effectiviteit en waardering te scoren. Die human touch kan al zitten in heel simpele dingen als menselijke validatie van een geautomatiseerde mail - of zet af en toe eens een smiley in je standaardbericht. Zoek niet alleen naar wat je kunt informatiseren of automatiseren, zoek ook naar hoe je het menselijk en persoonlijk kunt houden. Dienstverlening is meer dan een algoritme voor het beantwoor den van vragen, het is ook meedenken, meeleven en meebeleven. Het zijn immers nog altijd creativiteit, empathie en passie die ons onderscheiden van robots en ondanks het grote gemak van die laatste, voelen we ons nog altijd het prettigst in het gezelschap van andere mensen. En zeg dan eens eerlijk, hoe menselijk is jouw digitale dienstverlening? Foto: Ben Husmann via Flickr

Schetsboek | 2016 | | pagina 97