De professiona n n 091 De digitale dienstverlening van archiefdiensten is over het algemeen beperkt. Via websites kunnen beschrijvingen van archieven en collecties worden doorzocht en in sommige gevallen zijn er zelfs scans van originele stukken beschikbaar. Voor de onervaren archiefonderzoeker biedt de website in het beste geval ook toegang digitale hulpmiddelen, informatiebladen of woordenlijsten. Deze Do-it-Yourself aanpak staat in contrast met de meerwaarde van de dienstverlening op traditionele studiezalen waar vriendelijke medewerkers deskundige hulp bij onderzoek bieden, maar waar ook andere onderzoekers worden ontmoet. De keerzijde van het gemak van 24/7 vanuit je luie leunstoel online onderzoek kunnen doen, is niet alleen het ontbreken van persoonlijke aandacht en interactie, maar vooral ook de noodzakelijke adviezen voor de beste zoekstrategie in complexe archieven. Hoe kom je iets te weten over de context waarin de archieven tot stand zijn gekomen, wat de relatie is met het aanbod van andere archiefdiensten, wie helpt bij het begrijpen wat een concordans is? Archiefdiensten verliezen in de transitie van traditioneel naar virtueel vooralsnog belangrijke elementen in hun service aan archiefgebruikers. De vraag is in hoeverre dat een probleem is. Dienstverlening in de zin van onder steuning bij onderzoek naar en in bronnen, kan wellicht geautomatiseerd worden. Is het mogelijk dat de archivaris van vlees en bloed uit de onderzoekomgeving verdwijnt? En wat als die archivaris wel een rol zou houden in de digitale omgeving, wat is die dan? Dergelijke vragen zijn tijdens het Atelier gesteld. Vanuit verschillende perspectieven (mens-in en mens-out) is gedacht, gelezen, gesproken over de rol van de professional in de onderzoekomgeving, en in het bijzonder de menselijke maat van de professional. Wat dit onderzoek heeft opgeleverd voor de onderzoekers zelf, kunnen we lezen op de volgende pagina's. Luud de Brouwer, Christian van der Ven en Peter Schulpen reflecteren in column-achtige vorm op de mens in de digitale archiefcontext. Aansluitend laat Lisa Lucassen zien op wat het belang is van de human touch en hoe die bewaard kan blijven in de digitale onderzoekomgeving. vlnr: Lisa Lucassen, Christian van der Ven, Peter Schulpen en Luud de Brouwer. Foto: Angeline Swinkels, Den Bosch

Schetsboek | 2016 | | pagina 90