n toekomstscenario niet eens zo heel erg ver weg meer is. Het is nu al zaak om te anticiperen op de digitale dienstverlening en de digitale onderzoekomgeving van de toekomst, zodanig dat eenieder kan vinden wat hij zoekt en daarin online wordt gefaciliteerd door de methoden, technieken, tools en kennis van de archivaris. Hoe de online dienstverlening en onderzoekomgeving er straks in 2025 precies uit zal zien is nu nog ongewis. De digitale dienstverlening zal zich voortdurend ontwikkelen en aanpassen aan nieuwe mogelijkheden en verwachtingen. Het Archiefatelier digitale onderzoekomgeving en dienstverlening geeft met dit schetsboek een aanzet tot die toekomst. Ik nodig u graag uit om mee te denken, mee te ontwikkelen en uw inzichten en resultaten met het veld te delen. Een leven lang leren betekent dat we als archiefsector het archiefonderwijs hard nodig hebben. BRAIN heeft onlangs een rapport gepubliceerd over de leerbehoeften van de archiefsector en geconcludeerd dat een kennisplatform professionalisering en deskundigheidsbevordering nodig is. Een goede samenwerking tussen de archiefinstellingen en het onderwijsveld is sowieso een randvoorwaarde. Paradoxaal genoeg is juist die samenwerking niet vanzelfsprekend. Een steeds grotere handicap in de samenwerking is het ontbreken van een regie- en coördinatiepunt, waar de trainings-, opleidings- en onderzoekbehoeften van de archiefsector op het gebied van de archivistiek en het aanbod van de archiefopleidingen op elkaar worden afgestemd. Het ligt voor de hand dat het Nationaal Archief die rol op zich neemt. Die rol ligt immers in het verlengde van de besteltaak van het Nationaal Archief en kan gezien de bredere trainings- en opleidingsbehoeften van de archiefsector niet door de opleidingen zelf worden vervuld. Zo'n regie- en coördinatiepunt zou behalve als beroepenveldcommissie ook kunnen dienen als clearing house voor stages en projecten van toegepast onderzoek (denk aan de Archiefateliers) en als middel om meer samenwerking en continuïteit te bewerkstelligen. Behalve dit soort praktische zaken kan binnen de regie- en coördinatiefunctie ook de ontwikkeling van een duurzame samenwerkingsstrategie over de toekomst van het archiefonderwijs worden belegd in samenwerking met BRAIN en de KVAN. Laten we als archiefsector de keuze maken voor een leven lang leren. Jantje Steenhuis Stuurgroeplid Archiefatelier Digitale Onderzoekomgeving en Dienstverlening Gemeentearchivaris van Rotterdam

Schetsboek | 2016 | | pagina 6