n 050 om hulp en voor het uitwisselen van ervaringen al over voldoende eigen platforms, zoals bijvoorbeeld academia.edu, en ze weten doorgaans de archivarissen te vinden als ze daar behoefte aan hebben. Daarom is het misschien beter fora gericht in te zetten voor communities die daaraan behoefte hebben. Wiki's die aansluiten bij bestaande initiatieven kunnen wildgroei voorkomen. DANS biedt voor onderzoekers reeds een goed platform voor de duurzame opslag van datasets. Toespitsen op bepaalde groepen lokale gebruikers lijkt daarom zinvoller. De verwijsfunctie naar bronnen elders wordt belangrijk geacht, zowel verwijzingen door de archiefinstelling zelf, als door bezoekers van die instelling. Repositories en portals kunnen snel een overzicht bieden welk materiaal beschikbaar is en wat de stand van zaken in het onderzoek is. Ze kunnen dus functioneren als een digitale gids. In beeldbanken en bij sites als wiewaswie.nl is soms niet goed traceerbaar waar de informatie uit afkomstig is. Goede verwijzingen naar de archiefbronnen achter de surrogaten zijn belangrijk. Bij het maken van nadere toegangen zien onderzoekers een taak voor de onderzoeksinstituten als Huijgens-ING. Meer contacten tussen archieven en de opleidingen wordt tevens wenselijk geacht. Nadere ontsluiting is bovendien mogelijk via crowdsourcing en met behulp van vrijwilligers. In geval van tagging en indexering door gebruikers vindt vrijwel iedereen moderatie door archivarissen noodzakelijk, slechts één deelnemer noemt dit een vorm van betutteling. Minimaal moet duidelijk zijn wie voor welke tags verantwoor delijk zijn: archivarissen of gebruikers. Een garantie voor de kwaliteit achten onderzoekers belangrijk. Tagging en thematiseren kunnen bovendien erg tijdgebonden zijn en worden bepaald door modes en trends. Het is daarom van belang te kijken hoe veel tijd hier vanuit de archiefinstellingen in gestoken zou moeten worden. Eigentijdse toegangen, zoals indexen, zouden bovendien zoveel mogelijk op de site moeten worden opgenomen. Integratie van oude en nieuwe hulpmiddelen die digitaal worden aangeboden, kan samen een beter zoekresultaat opleveren. Pdf's geven onderzoekers vaak meer inzicht in de structuur van het archief. Dat maakt de zoektocht gemakkelijker, dan scrollen of het uitklappen van grote digitale toegangen op een computerscherm. Als het omslachtig is om pdf's op de site aan te bieden, zou er een link kunnen worden opgenomen naar een programma, zodat de gebruiker zelf pdf's kan maken. Over de inzet van een Lab is men wisselend, ook omdat, als het in de projectsfeer wordt getrokken, het wellicht geen duurzame resultaten oplevert. De zekerheid dat er fondsen zijn en beschikbaar blijven is daarom belangrijk. Onderzoekers raden tenslotte aan de focus meer op de toptaken van de website te richten, iets waar Hannah van Dam in haar onderzoek, dat voortbouwt op dat van Benjamin Bromley en Ellen van Veen, eveneens op wijst.

Schetsboek | 2016 | | pagina 49