Slot Leestips onderhouden, of moeten ze het aanbod zo inrichten en presenteren dat de website voor onderzoekscommunities die elders op het internet samenwerken fungeert als een goede toeleverancier? Veel archiefinstellingen hebben gekozen voor het eerste, maar het lijkt erop dat het tweede model populairder gaat worden. Historici en genealogen organiseren zich in toenemende mate in hun eigen communities binnen hun eigen digitale onderzoekomgevingen en gebruiken archiefinstellingen en andere informatieverschaffers als toeleveranciers. Voor hen zijn de communities die door archiefinstellingen op hun websites in het leven zijn geroepen niet per se het ideale platform. Om archief online toegankelijk te maken in een onderzoek omgeving die naar de behoeften van de gebruiker is ingericht, moeten er, zoals Andrea Johnson het formuleert, robuuste conceptuele modellen worden ontwikkeld van gebruikers en hun interactie met primaire (archief)bronnen in digitale vorm. Die modellen moeten gebaseerd zijn op empirisch onderzoek naar het zoekgedrag en de contextualiseringsmethoden van ervaren en onervaren gebruikers. Met behulp van die modellen kunnen systemen worden gebouwd en hulpmiddelen worden ontwikkeld waarmee de verwachtingen van gebruikers kunnen worden gemanaged. In de onderzoekomgeving lijken de aanbodkant en de vraagkant zich duidelijker van elkaar te gaan onderscheiden. Dat is misschien ook wel gewenst. De archiefinstelling is in eerste instantie een aanbieder van onderzoekmateriaal, van hulpmid delen waarmee dat materiaal kan worden geïdentificeerd, geraadpleegd en geïnterpreteerd, van trainingsinstrumenten ter bevordering van archival intelligence. Kortom: van een onder zoekomgeving met een fysieke en een digitale component, waar geen verhalen liggen te wachten om door gebruikers ontdekt te worden, zoals BRAIN het op zijn site formuleert, maar waar gebruikers de optimale vrijheid hebben om het materiaal te interpreteren zoals zij dat willen en er verder in hergebruik wat zelfstandig of groepsgewijs alles mee te doen wat niet door de Tien Geboden en de wet wordt verboden. Hergebruik is hier overigens wel een delicate term. Ellen Van Veen stelde in haar masterscriptie al vast dat de gebruikersgroep waar de instellingen zich op richtten archiefhergebruikers zijn en dat archiefvormers op geen van de archiefwebsites als gebruikers worden bediend. Wordt de digitale onderzoekomgeving, die nu nog een onderzoekomgeving is voor gedigitaliseerd statisch archief, in de toekomst ook in gereedheid gebracht voor digital born archief en worden de e-depots er nog eens op aangesloten? Aan het eind van het slotsymposium van het Atelier Digitale Onderzoekomgeving en Dienstverlening spraken de deelnemers unaniem de wens uit dat er weer een Atelier zou komen en dat dat Atelier weer over de digitale onderzoek omgeving zou gaan. Er waren nog teveel vragen blijven liggen. Annamaria Carusi en Torsten Reimer, Virtual Research Environment, Collaborative Landscape Study (2010) Elizabeth Yakel Deborah A. Torres "AI: Archival Intelligence and User Expertise", The American Archivist (vol.66, spring/ summer 2003) p. 51-78 Benjamin S. Bromley, "Finding what, you know?": A Content Analysis of the Websites of Archival Repositories for Markers of Archival Intelligence, Masterscriptie voor de faculteit Information and Library Science aan de Universiteit van North Carolina (Chapel Hill, North Carolina 2010) https://cdr.lib.unc.edu/ indexablecontent/uuid:8c2a2bf7-b9e2-4446-8f92- 62aa253ce23b

Schetsboek | 2016 | | pagina 30