024 Zoekgedrag: Wubs en Huijsmans Archival Intelligence: Yakel, Torres en Bromley Over het zoekgedrag van bezoekers van archiefwebsites is in Nederland nog niet veel gepubliceerd. Ruim tien jaar geleden deden Henrieke Wubs en Frank Huysmans een uitgebreid literatuuronderzoek, waarvan de uitkomsten in 2006 door het SCP in het boekje Snuffelen en graven werden gepubliceerd. Die uitkomsten lijken in grote lijnen nog steeds valide. Volgens Wubs en Huysmans is zoekgedrag iets waarmee je online bezoekers het best kunt typeren. Voor dat zoekgedrag zijn hun cognities, zoekvaardigheden en betrokkenheid bepalend. Archiefonderzoekers moeten online in de eerste plaats over voldoende cognities beschikken: kennis, opvattingen en verwachtingen over het verleden, over de archieven, hun context en het relevante toegangenapparaat en over de mogelijkheden die archieven en de websites van archiefinstellingen te bieden hebben. Bovendien moeten ze zoekvaardigheden hebben: vaardigheden in het zoeken in fysieke archieven, in het zoeken op het internet, in het gebruik van zoekmachines, in het maken van keuzes tussen contextueel zoeken en zoeken op trefwoord en in kritische waardering. Tenslotte moeten ze om effectief te zoeken en de gevonden informatie goed te verwerken ook betrokken voelen bij de inhoud van de informatie en de informatieverwerking. Archivarissen zouden hun dienst verleningsstrategie dus moeten richten op het versterken van cognities, het aanbieden van verschillende zoekmethoden voor verschillende doelgroepen en het stimuleren van betrokkenheid en actieve informatieverwerking. In die richting zouden ze hun dienstverlening moeten verbeteren, hun aanbod moeten uitbreiden en handzame informatiepakketten moeten aanbieden. Naar het zoekgedrag en de contextualiseringsmethoden van ervaren en onervaren gebruikers van archieven is veel empirisch onderzoek gedaan, om te beginnen in Noord-Amerika. Het is meestal niet al te grootschalig van opzet en gaat vaak over academici en in het bijzonder professionele historici en genealogen die onderzoek doen in bijzondere collecties van universiteitsbibliotheken. Literatuur over zoekgedrag op archiefwebsites is minder overvloedig. Toch zijn de publicaties hierover niet per se irrelevant voor de Nederlandse situatie. Enkele Universiteiten in de VS en Canada (Wendy Duff) zijn een paar decennia geleden begonnen met systematisch gebruikersonderzoek om vast te stellen hoe archiefinstellingen een goede brug kunnen slaan tussen aanbod en vraag, tussen de archieven en collecties die ze aanbieden en de onderzoekers die die archieven en collecties willen raadplegen. Een klassieke publicatie is het artikel van Yakel en Torres uit 2003, waarnaar veel wordt verwezen en dat door veel onderzoekers als methodische basis wordt gebruikt. Volgens Yakel en Torres is het de plicht van archivarissen om aan onervaren en minder competente onderzoekers hulpmiddelen aan te bieden waarmee ze ervaren en competente archiefonderzoekers kunnen worden. Dat betekent vooral dat ze onderzoekers moeten leren hoe ze archiefstukken moeten zoeken, hoe ze kunnen vaststellen wat voor hen bruikbare archieven zijn, hoe ze kunnen navigeren tussen archiefstukken en representaties van archiefstukken (zoals beschrijvingen in een inventaris) en hoe ze een systematische zoekstrategie voor primaire bronnen kunnen ontwikkelen en volgen. Ze moeten onderzoekers de mogelijkheid bieden tot het verwerven van

Schetsboek | 2016 | | pagina 23