n 022 Achiefintelligentie: de brug tussen vraaggericht en aanbodgestuurd Aanbodgestuurd en klantgericht Aanbodgestuurd en klantgericht op het internet Theo Thomassen Archiefinstellingen zijn geen supermarkten die hun klanten de producten verkopen waar de meeste vraag naar is. Ze zijn aanbodgestuurd: de archieven en collecties die ze beschikbaar stellen hebben ze meestal om andere redenen overgedragen gekregen of verzameld dan vanwege een veronderstelde actuele publieksvraag. Als je in een supermarkt een vakkenvuller naar de pijnboompitten vraagt, loopt hij linea recta met je naar de pijnboompitten. Als je aan een archiefmedewerker vraagt in welke stukken je specifieke informatie kunt vinden biedt hij je hulpmiddelen aan om die informatie zelf op te sporen, hulpmiddelen die uitgaan van de structuur van het materiaal en niet van jouw zoekgedrag. Archiefinstellingen zijn geen informatiesupermarkten. Ze kunnen je kant en klare informatie leveren en als je een bouwvergunning wilt inzien is dat meestal geen probleem, maar de kern van hun aanbod bestaat uit bronnen waarvan niet bij voorbaat duidelijk is wat je erin kunt vinden, waarin je iets kunt vinden wat nog nooit eerder iemand heeft gevonden en waarmee je een verhaal schrijven dat nog nooit door iemand is verteld. Archiefinstellingen verkopen geen informatie. Ze bieden archieven en collecties aan en een omgeving waarin je stukken uit die archieven en collecties kunt identificeren, raadplegen en interpreteren. Het aanbodgestuurde karakter van archiefinstellingen staat hun klantgerichtheid niet in de weg. Publieksbereik en publieks vriendelijkheid zijn bij de meeste diensten centrale aandachts punten. Wie van hun specifieke aanbod gebruik wil maken heeft over de dienstverlening meestal niet te klagen. In de Kwaliteitsmonitor 2015 scoorde de hulpvaardigheid, vriendelijkheid en deskundigheid van het archiefpersoneel van 35 Nederlandse archiefinstellingen een ruime 8, kreeg het gemak waarmee bezoekers de stukken konden vinden een 7,4 en de kwaliteit van de website gemiddeld een ruime 7. Wel bestaat er tussen aanbod en vraag een zekere spanning. Archiefgebruikers die een snel antwoord willen vinden op hun vragen met zoekmethoden die op het internet gebruikelijk zijn, maar voor archieven ongeschikt zijn, worden in hun verwachtingen teleurgesteld. De behoeften van gebruikers die de eigenaardigheden van archieven en hun toegangen onderkennen, maar niet beschikken over voldoende kennis van archivistische begrippen, structuren en vaardigheden in het aanwenden van adequate zoekstrategieën, kunnen ook niet helemaal worden bevredigd. Dat kan een archiefinstelling in de verleiding brengen om de dienstverlening te richten op de populaire en gemakkelijk toegankelijke archieven met als gevolg dat de moeilijk toegankelijke archieven (seriearchieven bijvoorbeeld) uit het licht van de schijnwerpers verdwijnen. De spanning tussen aanbodgestuurd en klantgericht heeft door het internet een nieuwe dimensie gekregen. De wet- en regelgeving is aanbodgericht. De waarderingssystematiek die voor de selectie van overheidsarchieven wordt gebruikt, is meer gericht op de relatieve waarde van de archieven en de

Schetsboek | 2016 | | pagina 21