n 015 Open Ateliers Kennisdelen is een belangrijke pijler van het Archiefatelier. Uitwisseling tussen studenten, docenten, archivarissen en andere professionals vindt op verschillende momenten en op diverse manieren plaats. Een Open Atelier is zo'n moment waarop experts van buiten hun kennis en inzicht delen met de onderzoekers in het Atelier. Tijdens de onderzoeksperiode werd er maandelijks een gehouden. In verschillende Open Ateliers hebben toehoorders door middel van observaties en kritische reflecties een bijdrage geleverd aan de onderzoeksprojecten. De kundige en frisse blik van buitenstaanders werd in alle gevallen gewaardeerd en bevestigd de waarde van het openstellen van deze bijeenkomsten voor externe professionals. Hun feedback en bijdrage aan de discussie was waardevol in de verschillende projecten. Presentatie Pauline van Roosmalen op 12 oktober in het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven Foto: Angeline Swinkels, Den Bosch Verschillende experts hebben hun kennis en visie over een specifiek thema tijdens een presentatie in een Open Atelier met ons gedeeld. Zo was Lotte Wilms van de Koninklijke Bibliotheek in oktober onze gast. Ze vertelde over de ervaringen van de KB met het opzetten van een Research Lab. Dit Lab heeft als doel om data van de KB interactief te laten gebruiken. Gebruikers uit verschillende disciplines testen op die manier innovatieve technieken en ontwikkelen nieuwe tools. Gevraagd naar de lessons learned, wees ze op het belang van het vrijmaken van mensen om te experimenteren. Zonder veel te verwachten en te beloven maar gewoon door te beginnen, verschillende disciplines in het proces te betrekken en te zien wat er gebeurt. Pauline van Roosmalen nam ons vervolgens mee in haar ontwikkeling van bezoeker van de fysieke studiezaal (lekker rustig en je wordt er goed geholpen) naar digitale onderzoeker. Maar veel bronnen zijn niet digitaal beschikbaar of niet goed vindbaar binnen de bestaande digitale onderzoekomgevingen, websites en portals. De archivaris blijft als gids onmisbaar voor de toegang tot dit materiaal. In december kwam Jeroen van Geel, die als interaction designer betrokken was bij de ontwikkeling van websites als www.9292.nl, vertellen over de rol die vormgeving speelt bij de digitale toegang tot complexe informatie. De interactie tussen mens en machine, de manier waarop ze met elkaar communi ceren en het gedrag van onderzoekers in digitale systemen, werden in dit Atelier niet naderbestudeerd. Toch bepalen die mede de kwaliteit van de digitale dienstverlening. De verklaring ligt wellicht in het feit, zo lichtte Ivo Zandhuis in dezelfde bijeenkomst toe, dat archivarissen over het algemeen niet zo geïnteresseerd zijn in techniek. En dat is volgens hem jammer, want dat heeft tot gevolg dat de techniek nu leidend is in de digitale dienstverlening. Beter is om informatiesystemen 'open' in te richten zodat verschillende gebruikstoepassingen eenvoudiger kunnen worden gerealiseerd.

Schetsboek | 2016 | | pagina 14