Ruisverdelgers Archival intelligence in de digitale onderzoeksomgeving Lab Samenwerken Samenwerking tussen archivarissen en developers in een Lab-omgeving Twan Mars Steeds meer archiefinstellingen bieden hun archiefinventarissen online aan. Uit onderzoek naar zoekgedrag van online bezoekers en bruikbaarheid van websites blijkt dat het voor beginnen gebruikers lastig is om informatie te vinden in online archief inventarissen. Er wordt namelijk gezocht zoals ze dat ook via Google doen. De meeste archiefinstellingen bieden de mogelijkheid om met één zoekingang op hun homepage te plaatsen in de archieven te zoeken maar vanwege de proces gebondenheid van archieven en de regels die worden gehanteerd bij het beschrijven van archieven is het moeilijk om de juiste zoektermen toe te passen. Het ontwikkelen van hulpmiddelen en toepassingen, die de gebruiker ondersteunen in hun zoektocht naar informatie uit archieven, kan hierbij oplossing bieden. Archivarissen kunnen daarbij samenwerken met ontwikkelaars (developers). Het is dan wel van belang dat ze dezelfde taal spreken en dat er geen ruis op de communicatielijn zit. Hoe worden archivarissen en developers samen ruisverdelgers? Het kennisgebied van de archivaris bestaat uit: archieftheorie, -gebruik en procedures. Deze kennis heet archival intelligence. Net zoals de beginnende onderzoeker, beschikt een developer nog niet over archival intelligence als hij de hulpmiddelen en toepassingen voor de digitale onderzoeksomgeving gaat ontwikkelen. Er is een vorm van samenwerking nodig die ervoor zorgt dat developers, met hun kennis in het ontwikkelen van hulpmiddelen en toepassingen, worden ondersteund door archivarissen en hun archival intelligence. Een Lab-omgeving zou hier een oplossing voor kunnen zijn. Dit is een omgeving waarin mensen uit verschillende vakdisciplines samenwerken om innovatieve toepassingen en hulpmiddelen te ontwikkelen. Samenwerking is ook het kernwoord op de afdeling van The New York Public Library Labs (NYPL Labs). Tijdens de vorming van deze afdeling, die is geïnspireerd door Digital Humanities, werden talenten uit verschillende vakdisciplines bij elkaar gezocht. Experts uit zowel de hoek van de informatieweten schappen, informatica en bibliotheekwetenschappen werken hier nu samen aan innovatieprojecten voor de NYPL Labs. Voor ieder project wordt nu gekeken welke kwaliteiten en expertise er nodig is om dit tot een goed einde te brengen. Hierbij speelt de motivatie van de deelnemer een grote rol. Het leren van elkaar is een belangrijk element in deze Lab-omgeving. Een duidelijk voorbeeld werd geschetst door Ben Vershbow, director van de NYPL Labs, namelijk: een project voor een nieuw metadaterings- systeem; een behoorlijke technische opdracht, werd door een medewerker met een bibliotheekwetenschappelijke achtergrond aangenomen en succesvol afgerond. Het moge duidelijk zijn dat hier sprake is geweest van interesse in een nieuw vakgebied en speelruimte voor deze medewerker om de verkenning hiervan aan te gaan en met de specialisten in gesprek te gaan. Ook uit dit voorbeeld blijkt dat samenwerking tussen diverse vakdisciplines, ofwel kruisbestuiving van expertise, binnen een erfgoedinstelling kan leiden tot innovatie. De praktijk schrijft echter vaak voor dat dergelijke projecten binnen de institutio nele muren van een archiefinstelling moet plaatsvinden. Dit in

Schetsboek | 2016 | | pagina 127