n 125 Hoe verder? goed wat je eruit wilt halen of wilt laten ontwikkelen als je daar zelf al ideeën over hebt, maar verwacht niet te veel van een hackathon. Kortom: Start before you are ready!" Langs een aantal lijnen zullen de activiteiten van het landelijke E-team geborgd worden: 1. Het gesprek met de medewerkers van het laboratorium van de Koninklijke Bibliotheek blijft op gang als het gaat om ontwikkelingen van competenties voor bibliothecarissen én voor archivarissen; zie bijvoorbeeld https://librarycarpentry. github.io/. Hier gaat het om de ontwikkeling van software skills voor bibliothecarissen, wat naadloos aansluit bij het concept van de ruisverdelger. Immers ook voor archivarissen geldt dat het wezenlijk is om een gelijkwaardige gespreks partner voor developers te worden door hun taal te leren spreken om de behoeften van de archiefsector te kunnen verwoorden. Daarnaast zullen gesprekken plaatsvinden met de ontwikkelaars van het KB laboratorium om te onderzoeken of er mogelijkheden zijn lokale archief(deel)collecties te verbinden met tools en of (deel)collecties uit dit laboratorium. 2. Ook zullen leden van het landelijke E-team ingaan op een hen gestelde vraag tijdens een open atelier en meedenken over een bottom-up op te zetten en door het Nationaal Archief te coördineren platform waarop kennis en informatie over innovatieve projecten en innovatoren in de sector gedeeld worden. 3. Tijdens een sessie over "Leren als levensstijl" die werd georganiseerd door Archief 2020 en BRAIN, bleek hoezeer één van de basisgedachtes achter het E-team/laboratorium aansluit bij een geconstateerde behoefte in de sector. Het is zaak om ervoor te zorgen dat de ontwikkeling van nieuwe competenties voor erfgoedprofessionals aansluit bij de technologische ontwikkelingen en de daaruit voortkomende verwachtingen en behoeften van onderzoekers. Het gaat daarbij om werken, leren en kennis delen in netwerken waarbij iedereen zijn of haar expertise toevoegt. Uitgaan van de mogelijkheden in plaats van de beperkingen voor ontwikkelingen. Het uiteenzetten van deze principes van een E-laboratorium tijdens deze bijeenkomst, heeft onder meer geleid tot de deelname van twee leden van het landelijke E-team aan de groep #Archiknowmads. Die zal met ondersteuning van Archief 2020 onder begeleiding van de Knowmads Business school (www.knowmads.nl) een traject volgen om, in sector overschrijdende samenwerkingsverbanden, nieuwe diensten, werkvormen en competenties voor de sector te helpen ontwikkelen. 4. De intentie bij het landelijke E-team om de zichtbaarheid en het gebruik van erfgoedcollecties te vergroten, sluit aan bij de werkpakketten 'zichtbaar' en 'bruikbaar' van het landelijke Netwerk Digitaal Erfgoed. Er is ons gevraagd om concrete voorbeelden te geven van dergelijke innovatieve toepas singen in de erfgoedsector. Het E-team kan meehelpen om de meerwaarde voor de erfgoedsector te verwoorden en kan experimenteren met nieuwe trends en technologische ontwikkelingen. 5. Tenslotte sluiten wij ook aan bij het Digital Museum Lab.

Schetsboek | 2016 | | pagina 124