Conclusies en aanbevelingen Wat kun je zelf doen? Laboratorium innovatie. Wie de weg tot innovatie bewandelt, heeft toekomst. Het laboratorium staat synoniem voor de zoektocht naar vernieuwing. Interdisciplinair, open, uitnodigend... De oorspronkelijke betekenis van lab of laboratorium is een werkplaats voor schei- en of natuurkundig wetenschappelijke proeven. Het element "werkplaats" en het experimentele karakter vinden we terug in de selectie van laboratoria die hierboven gepresenteerd wordt. Onder de noemer "E-Laboratorium" wordt de samenwerking met andere vakgebieden gezocht. Het is een sector breed, wellicht sector overstijgend concept waarbij E- staat voor erfgoed, experiment, elektronisch, e-discovery, e-vaardigheden, e-awareness. Programmeurs zijn bij deze samenwerking onmisbaar; zij bouwen met de archieven en collecties nieuwe applicaties voor het publiek. Daarbij staat de behoefte van de gebruiker centraal. Het (her)gebruik van data is niet het enige doel. Minstens zo belangrijk zijn het: vergroten van de zichtbaarheid en het gebruik door het aanboren van nieuwe, potentiële doelgroepen, en ontwikkelen van ict-kennis, kennis van andere vakgebieden en inzicht in de vraag bij onderzoekers en het grote publiek. Archiefmedewerkers zouden ruisverdelgers moeten worden; met kennis van ICT zouden zij vraag en aanbod bij elkaar kunnen brengen en het gesprek tussen aanbieders van archief en collecties en ontwikkelaars faciliteren. Dat was één van de vragen van erfgoedprofessionals uit het veld. En hoe kunnen managers overtuigd worden van nut en noodzaak van experimenteren? We bieden de volgende adviezen: Experimenteren kun je definiëren als een nieuwe vorm van leren; namelijk learning by doing. Breng dit onder bij competentieontwikkeling van je organisatie Stel jezelf de vraag "Wanneer ben ik tevreden?" Het antwoord daarop kan óók zijn wat je van welke mislukking hebt geleerd voor de toekomst Meet zoveel mogelijk de uitkomsten van je experimenten; maak deze zichtbaar en vertaal ze naar verbeteringen van producten en diensten Richt op je website een pagina "laboratorium/experiment/ innovaties/ in om te laten zien met welke innovaties je instelling bezig is. Ga continu het gesprek aan met je (potentiële) doelgroepen om de aansluiting te zoeken en te waarborgen van je dienstverlening op hun behoeften. Volg trends en ontwikkelingen en vertaal die naar tools en producten met mogelijke meerwaarde voor de erfgoed sector. Ga in gesprek met trendsetters op het gebied van Erfgoed én buiten de sector Denk out of the box na over mogelijke samenwerkings verbanden met nieuwe partners, óók buiten de sector Deel tijdens kennissessies, via Archief 2.0 en andere platforms en sociale media je successen en minder succesvolle ervaringen, geleerde lessen en de waardevolle trends en ontwikkelingen die je signaleert Tot slot aanbeveling van anderen: uit de keynote die Stuart Hamilton van de International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA) in december 2015 hield tijdens het DISH-congres: "Benader problemen zoals rond auteursrechten positief: bekijk vooral wat je wel kunt doen en begin daarmee". Gregory Markus van Beeld en Geluid vertelde tijdens een chef's table bij DISH: "Organiseer een hack- a-thon: bedenk vooraf

Schetsboek | 2016 | | pagina 123