Mindset Het experiment Experimenteren en leren van gemaakte fouten, waarbij het belangrijker is om op weg te gaan dan om een doel te bereiken. Open staan voor innovatie; naast successen ook mislukkingen delen. De Church of Fail is een voorbeeld van hoe het delen van mislukkingen kan leiden tot verdergaande innovatie. Dit concept is drie jaar geleden bedacht door NixonMcInnes, een voormalige consultancybureau voor sociale media in de UK. Achter gesloten deuren worden geleerde lessen gedeeld zodat collega-innova- toren niet in dezelfde valkuil hoeven te vallen. Ook in Nederland worden inmiddels dergelijke Church of Fail sessies gehouden. Naast de wil om te leren van je fouten is nieuwsgierigheid een belangrijk aspect bij het nieuwe leren. Danny Mekic, oprichter en directeur van NewTeam, een consultancybureau dat zich richt op strategische vraagstukken van organisaties, pleitte op het Nationale Bibliotheekcongres op 9 december voor de bibliotheek als "curiositheek". Een bewaarplek voor nieuws gierigheid in een samenleving die door de razendsnelle ontwikkelingen van technologie dusdanig verandert dat de bibliotheek in de huidige vorm, waar slechts boeken geleend kunnen worden, daarin geen plek meer heeft. Het internet heeft zo veel manieren van kennisvergaring toegankelijk gemaakt voor iedereen met een smartphone of computer, waardoor kennis niet langer iets is wat alleen een bibliotheek kan bieden. Tegelijkertijd schept nieuwe technologie ook veel nieuwe mogelijkheden, bezigheden en hobby's die van gebruikers en enthousiastelingen een behoorlijke investering vragen voordat zij daarmee aan de slag kunnen. Denk hierbij aan 3D-printers, instrumenten, drones, smartphonereparatie et cetera. Een bibliotheek zou hierin een uitkomst kunnen bieden door die investering te doen en de benodigde gereedschappen, apparaten en onderdelen te leen aan te bieden en wellicht met workshops het ontdekken van deze gebieden verder te stimuleren. De nadruk van de bibliotheek zou volgens Mekic moeten liggen op het leren van dingen die niet op school onderwezen worden en waar men thuis weinig mee in aanraking komt. Mekic ziet de bibliotheek van de toekomst op die manier als een kweekvijver voor nieuwsgierigheid. De naam bibliotheek, Grieks voor boekenbewaarplaats, past daar niet langer bij, volgens hem. Om het doel van de nieuwe bibliotheek duidelijk naar voren te laten komen is het belangrijk dat de naam dit doel reflecteert. Curiositheek: een bewaarplek voor nieuwsgierigheid. Een pleidooi voor een nieuwe invulling naast de traditionele bewaarfunctie in een verwante sector. Ook in de erfgoedsector wordt gepleit voor een nieuwe invulling van het vak. Naast het traditionele beheer, behoud en beschik baarstelling van informatie kunnen erfgoedinstellingen zich volgens DEN/NDE ook richten op vergroting van de zichtbaar heid en het (her)gebruik van hun collecties door deze op nieuwe manieren aan te bieden. Het E-team experiment vertoont vooral overlap met twee van de drie eerdergenoemde werkpakketten van DEN/NDE waar het gaat om de ontwikkeling van nieuwe tools, competenties, kennis delen, volgen van trends en ontwikkelingen en die toetsen op meerwaarde voor het veld; verbinden en het bevorderen van praktijkgericht onderzoek door community-vorming en agendering. Door praktijkgericht onderzoek kan het E-laboratorium bijdragen om de meerwaarde van inspelen op trends en ontwikkelingen met kansen voor de erfgoedsector, van ICT-kennis en kennis van

Schetsboek | 2016 | | pagina 119