KB Research Lab http://lab.kbresearch.nl/ Het KB Research Lab is "Een platform waar digital humanities onderzoekers kunnen experimenteren met KB-data". Deze online speeltuin met KB-data en apps ontvangt circa 1300 bezoekers per maand. Het lab biedt zes omgevingen met tools en diensten rondom een bepaalde stap in het onderzoek: Find: vind nieuwe manieren om onze collecties te ontdekken Analyze: analyseer onze data met bijvoorbeeld topic modelling Connect: ontdek de connecties tussen onze data en die van anderen Get: krijg toegang tot onze data Enhance: verrijk onze data met OCR correctie en Linked Open Data Share: deel uw gedachten, ideeën en resultaten. De KB richtte de eerste lab-omgeving op in 2013 en kreeg in 2014 de naam KB Research Lab. Het Lab komt voort uit, en wordt onderhouden door, de afdeling Onderzoek die zich sinds 1990 bezighoudt met Research Development. Er werken circa vijftien personen en fulltime twee a drie programmeurs aan de onderzoeksprojecten. Aanleiding voor de oprichting van het Lab was de wens tot interactie met de gebruiker; de wetenschappelijke onderzoeker. Als voorbeeld dienden de New York Public Library Labs, de British Library Labs en de ontwikkelingen bij universiteiten, zoals de Universiteit van Umea in Zweden. Het experiment is het uitgangspunt; experimen teren biedt nieuwe kansen. Het presenteren van producten voor publicatie is nadrukkelijk niet de opzet. Wel wordt er altijd gekeken of lab-producten kunnen worden ingezet voor productiedoeleinden. De tools of applicaties die KB Research Lab online aanbiedt zijn ontwikkeld door, of in samenwerking met, onderzoekers. Bijvoor beeld tijdens een KB-fellowship (sinds 2004 nodigt de KB gerenommeerde onderzoekers uit om als fellow onderzoek te doen in de collecties van de KB) en de Researcher- in-residence (sinds 2014 nodigt de KB jonge onderzoekers uit om een aantal maanden in het KB Research Lab door te brengen). Zo is de Ngramviewer een resultaat van zo'n samenwerking met onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam, deze viewer werkt op data van historische kranten. Het KB Research Lab deelt ervaringen en ontwikkelingen via het KB Research Blog en Twitter. De onderzoekdata worden behalve via het Lab ook gedeeld via GitHub. In 2016 wordt een nieuwe versie van het Lab gepresenteerd. Koninklijke Bièliiflhnk National Library of the Netherlands In een laboratorium-omgeving werken bij voorkeur mensen met verschillende achtergronden samen en delen zij fysiek of digitaal hun kennis en informatie over of uit collecties. Informatie staat in dat geval gelijk aan data. Kennis is nodig om data te interpreteren. Dat vindt ook Els Stronks; hoogleraar Vroegmoderne Nederlandse letterkunde bij het departement Talen, Literatuur en Communicatie van de Universiteit Utrecht. Op 25 januari deelde zij haar visie op de toekomstige rol van de erfgoedprofessional met ons tijdens haar presentatie op het slotsymposium van het Atelier DOD in Amsterdam. Graag zou zij zien dat data niet langer passief via aparte websites als databases aangeboden zouden worden aan onderzoekers maar op basis van inhoud gecombineerd tot corpora. Gecombineerd door agents op basis van hun inhoudelijke kennis en met behulp van ontologieën.

Schetsboek | 2016 | | pagina 116