n 011 De historische werkplaats voorbij Archiefateliers: onderwijs en praktijk denken en delen samen Inleiding Atelier digitale onderzoeksruimte en dienstverlening Karin van der Heiden Jeroen van Geel tijdens zijn presentatie in het Open Atelier. Foto: Angeline Swinkels, Den Bosch Met de presentatie van het schetsboek op het jubileumcongres van de KVAN in Haarlem wordt het Atelier DOD 2015-2016 afgesloten. De oorsprong van dit Atelier ligt in de Inspiratiedag Digitale Klantkunde die op 23 maart 2015 werd gehouden. Ruim 150 archiefmedewerkers kwamen die dag naar het Nationaal Archief in Den Haag om over de digitale historische werkplaats te discussiëren. Op die dag werd gesteld dat archiefdiensten wel werk maken van digitale dienstverlening, maar dat de digitale studiezaal beperkt blijft tot een aanbod van gedigitaliseerde toegangen en scans van analoge archiefstukken. Omdat de vraag hoe het dan wel moet niet in een dag werd beantwoord, is besloten om het onderzoek naar de digitale onderzoekomgeving en dienstverlening voort te zetten binnen het kader van een Archiefatelier. Het Atelier DOD is het derde archiefatelier in een reeks. De eerste twee, de Ateliers Actieve Openbaarheid en Documenteren van de samenleving uit 2014-2015, waren nog experimenteel van aard. Het Archiefatelier is een initiatief van het Platform voor Archiefonderwijs en - Onderzoek, een samenwerkingsverband van de Hogeschool van Amsterdam, de Reinwardt Academie en de Universiteit van Amsterdam. De ateliers zijn opgezet om een stimulerende leervorm te creëren waar studenten en docenten samen met ervaren archivarissen, erfgoed- en informatieprofessionals werken aan oplossingen voor vraagstukken uit de veranderende praktijk. De vraagstukken zijn actueel, raken meerdere disciplines, zijn nog niet (volledig) opgelost en worden voorgedragen door organisaties uit het werkveld. In deze samenwerking en actieve kennisdeling verschilt een atelier van een regulier project binnen een organisatie of van een reguliere module, stage of scriptie in een opleiding. In de periode 2014-2016 werden drie Ateliers financieel ondersteund door Archief 2020 en de bij de ateliers betrokken praktijkinstellingen.

Schetsboek | 2016 | | pagina 10