Leestips Een laatste advies aan archiefinstellingen die zich bezinnen op hun rol in de hedendaagse samenleving, komt eveneens van Laura Millar. Zij adviseert particuliere initiatieven te voorzien van pitcrews met daarin alle benodigde expertise voor het gemeen schappelijke doel: het geheugen van de samenleving in stand houden voor gebruik nu en in de toekomst. De samenstelling van een pitcrew verandert naargelang de omstandigheden. Te denken valt aan mensen met expertise op het gebied van records management, archief- en informatiemanagement, erfgoedspecialisten, data-analisten, softwareontwikkelaars, experts in gebruik van sociale media, en zo meer. Wie altijd deel uitmaken van een pitcrew zijn de archivaris als adviseur en ondersteuner, de archiefscout en community archivists, die volgens Mary Stevens net als een archiefscout een brug slaan tussen de mainstream archiefinstelling en de gemeenschap. Community archivists zijn deelnemers aan burgerinitia tieven en de vormers en gebruikers van de desbetreffende archieven. Een nadeel volgens Mary Stevens is dat mainstream archivarissen vaak op gespannen voet staan met community- collega's. Sommige archivarissen gaan ervan uit dat community archivists niets willen weggooien en zo de overvloed aan archiefmateriaal alleen maar groter maken. Omgekeerd zijn community archivists bang dat hun archief 'opgeslokt' wordt door het mainstream archief. Voor spanning zorgt ook de werkwijze: community archivists eisen na overbrenging volledige toegang tot hun archief om metadata toe te kunnen voegen, de ordening te verbeteren en verbindingen te leggen, op een dynamische manier. Zo'n archief heeft Van Twist ongetwijfeld op het oog in zijn eerdergenoemde systeemanalyse van archiefbeheer. Hij betoogt dat archiefbeheer weliswaar in essentie gaat om het behouden en bewaren van wat in het verleden en het heden is geproduceerd, maar dat dat niet betekent dat er met vaststaande structuren moet worden gewerkt. "Integendeel, juist om nog lang het verleden te kunnen bewaren is het misschien nodig om te anticiperen op waar ontwikkelingen heen bewegen. Bewaren hoe het was, maar volgens de principes van hoe het wordt" (Van Twist, 2013: 29). Het SAMH heeft al gekozen. Huvila, I., "Participatory archive: towards decentralised curation, radical user orientation and broader contextualisation of records management", Archival Science (2008), 1-40. Millar, L., "Counterpoint. Coming Up with Plan B: Considering the Future of Canadian Archives", Archivaria 77 (2014), 103-139. Stevens, M., "New frameworks for community engagement in the archive sector: from handing over to handing on", International Journal of Heritage Studies (2010), 59-76. Twist, M. Van, Bewaren hoe het was, volgens de principes van hoe het wordt. Den Haag. 2013. Twitter Engineering, "Building a complete Tweet index" (versie 18 november 2014) https://twitter.com/TwitterEng/status/534763087757189120 Facebookaankondiging Inloopbijeenkomst Pauzelandschap Potterspoort

Schetsboek | 2015 | | pagina 89