n 067 Kanttekening en slotadvies bijdragen. Ze zijn te verdienen door een grote collectie te uploaden of je krijgt ze voor iedere maand dat je van HBW lid bent. De verkregen medailles worden goed zichtbaar op ieders persoonlijke hoofdpagina geplaatst en dat zet mensen aan om naar de site terug te keren. Medailles zijn ook om trots op te zijn en om status aan te ontlenen. Dat is een motivatie om er nog meer te willen behalen. Videogames spreken van achievements en die zijn zowel de kern van het spel als de prikkel om deel te (blijven) nemen. Belangrijk is dan wel om op een speciale plaats op de website te laten zien welke achievements precies te behalen zijn. Een ander bruikbaar concept uit videogames is het werken met levels of ranking, zoals die worden gebruikt door Newgrounds. Deze website is een creatief platform waarop mensen hun zelfgemaakte kunst, muziek, videogames en (korte) films kunnen plaatsen. Afhankelijk van een bepaalde hoeveel heid uploads, van populariteit en interactie kun je naar hogere levels komen en dat is een goede garantie voor actieve deelname, wellicht ook in geval van HBW. Als het concept van HBW eenmaal is aangescherpt, zijn er nog legio aanvullende activiteiten te bedenken om mensen enthousiast te maken. De voorkeur gaat uit naar activiteiten 's avonds, omdat het dan voor iedereen mogelijk is om mee te doen. Voor de doelgroep senioren is een computerworkshop HBW een praktische activiteit. Een ander idee is een wedstrijd, die de historische foto's van HBW 'recreëert', bijvoorbeeld door naast een kinderfoto een foto van dezelfde hoofdpersonen of locatie in eenzelfde setting te plaatsen. Samenwerking tussen jong en oud is ook het uitgangspunt van een onderwijsactiviteit. Inhoudelijk past HBW goed bij de geschiedenislessen van middelbare scholen en senioren kunnen goed hulp gebruiken bij het uploaden en ontsluiten van hun collectie. Tot nu toe blijken veel deelnemers weinig aandacht te besteden aan trefwoorden en jongeren zijn door Instagram en Twitter juist goed in het werken met hashtags. En interviews die jongeren van ouderen afnemen kunnen het beeldmateriaal verrijken. Aanvullende activiteiten zijn trouwens altijd onderdeel geweest van de plannen met HBW. Het archief denkt dan aan formats voor boekwerkjes, handleidingen en cursussen en een combinatie van online en offline ondersteuning bij het maken van publicaties en (web)exposities. In aansluiting hierop zou een te downloaden pdf-versie van ieders persoonlijke collectie kunnen worden gemaakt, die direct en automatisch kan worden vormgegeven. Een compilatie van de collectie zou ook als automatisch vormgegeven filmpje gedownload kunnen worden, zoals al mogelijk is op Facebook. En zo is er nog veel meer te verzinnen waarmee archieven aan participatie en motivatie kunnen werken, met de Do's and don'ts als leidraad. Bij alle aanbevelingen en scenario's moet nog de kanttekening worden gemaakt dat ze zijn ontworpen in samenhang met de doelstelling van HWB. Om deze reden is ervoor gekozen om social engagement te bevorderen en niet om een participatory archive te op te zetten. Voor de duidelijkheid zijn hier de bijbehorende definities geciteerd, afkomstig van de Amerikaanse archivaris en blogger Kate Theimer: "In participatory archives people contribute knowledge and resources resulting in increased understanding about archival materials" en: "With social engagement people contribute opinions, feelings or artistic creations to have fun, derive personal satisfaction or increase awareness of archives" (Theimer, 2012). In zijn huidige vorm staat HBW tussen beide definities in. Er wordt serieus omgegaan met het materiaal dat mensen aandragen en daardoor wordt meer begrip gecreëerd voor het belang van archiefmateriaal. Tegelijkertijd

Schetsboek | 2015 | | pagina 66