n 096 n Actieve openbaarheid by design/by default Actieve openbaarheid gaat niet vanzelf Jeroen van Oss Wanneer een overheidsorganisatie besloten heeft informatie (actief) openbaar te maken op het internet, is er nog veel werk aan de winkel. De onderstaande voorbeelden laten zien dat er op twee aspecten extra aandacht nodig is: 1. Openbaar is nog niet automatisch vindbaar en toegankelijk (voorbeeld 1 en 2). 2. Er is een spanningsveld tussen openbaarheid enerzijds en bescherming van vertrouwelijkheid, privacy en intellectueel eigendom anderzijds, dat opgelost moet worden (voorbeeld 3 en 4). Openbaarheid van overheidsinformatie is meer dan alle documenten over een kwestie of onderwerp bij elkaar harken en op het internet plaatsen. Het publiek wil de informatie makkelijk kunnen doorzoeken, om te kunnen selecteren wat van belang is. De informatie moet interpreteerbaar zijn, de context moet helder zijn. Dat is niet vanzelfsprekend, zoals het voorbeeld hiernaast laat zien. De webpagina van de Rijksoverheid over Carc en chroom-6 geeft toegang tot alle documenten van de Landmacht over het gebruik van bepaalde giftige chroomhoudende verfsoorten. Dit naar aanleiding van een affaire waarbij aan het licht kwam dat oud-defensiemedewerkers die met deze verf gewerkt hadden, daar later gezondheidsklachten aan hadden overgehouden. Alle documenten die iets met het onderwerp te maken hebben, zijn verzameld en op jaar geordend op de website geplaatst. De raadpleger moet ze één voor een langslopen om te vinden wat hij zoekt. Er is geen ordening op zaak, waardoor niet duidelijk is wat de context van de documenten is. Een lijst in PDF-formaat moet het zoeken vergemakkelijken, maar deze is niet te sorteren op locatie, verfstof of andere relevante zoekcriteria. Voorbeeld 1: http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/chroomverf/ documenten-en-publicaties/publicaties/2014/10/30/alle-documenten-over- carc-en-chroom-6-op-jaartal.html geraadpleegd op 3 mei 2015

Schetsboek | 2015 | | pagina 95