n 095 niet alleen de persoonsgegevens van de burgers bescherming verdienden, maar ook die van de betrokken ambtenaren de aanname dat persoonsgegevens alleen van toepassing waren op "natuurlijke personen" niet bleek te kloppen. Ook informatie over rechtspersonen, nadat ze actief openbaar gemaakt zijn en gedeeld worden, kunnen in combinatie van andere data, terugwijsbaar worden naar een bepaalde persoon (bijvoorbeeld de directeur van een bedrijf). Nadat overeenstemming was bereikt waar in het proces de persoonsgegevens zich bevonden, was de volgende stap om te bekijken waar in het schema beheersmaatregelen konden worden genomen. Vooraf was er een indeling gemaakt van vier lagen: metadata, ICT functionaliteiten, processen en het menselijk gedrag. De bedoeling was om per laag beheersmaatregelen te inventariseren. Jeroen van Oss concretiseert de maatregelen die per gebied genomen zouden kunnen worden. Metadata Zorg dat je vastlegt op veldniveau welke gegevens vertrouwelijk zijn en dus niet openbaar mogen worden gemaakt. Functionaliteit Maak een scheiding aan de ene kant de data en aan de andere kant de documenten. Zo kan er automatisch een document worden aangemaakt met persoonsgegevens bedoeld voor de ambtenaren en een document zonder persoonsgegevens die actief openbaar kan worden gemaakt. Proces Zorg dat je in het proces aangeeft voor hoe lang de informatie die actief openbaar wordt gemaakt beschikbaar is. Menselijk gedrag Bevorder een organisatiecultuur waarin zorgvuldig met informatie wordt omgegaan.Voorbeeld: plaats geen politiegegevens op een openbare cloud website, omdat de officiële systemen zo goed beveiligd waren dat ze niet flexibel bruikbaar meer waren, zoals recentelijk is gebeurd. Deze opzet leidde tot verschillende interessante discussies, onder andere of het mogelijk is om maatregelen in te bouwen; welke informatie openbaar gemaakt moet worden en de contextafhankelijkheid van persoonsgegevens. De masterclass leverde verrassende nieuwe inzichten en genoeg vraagstukken voor vervolg onderzoek.

Schetsboek | 2015 | | pagina 94