r 094 Beheersmaatregelen voor het beschermen van privacy in de Wabo-vergunningverlening en handhaving Techniek Minimaliseren Zorg dat je de gegevens niet hebt. Dan kan je ze ook niet verkeerd verwerken. Verbergen Denk hier bijvoorbeeld aan TOR, de mogelijkheid om anoniem op het web te surfen. Aggregeren Maak de gegevens minder specifiek. Zorg dat ze niet over een persoon gaan, maar bijvoorbeeld over een groep van personen. Scheiden Sla de gegevens niet centraal op, maar distribueer ze naar een lokale inrichting (peer to peer). Proces Informeren Zorg dat personen zo veel mogelijk duidelijke informatie hebben over welke persoonsinfo je van hen opslaat en wat je ermee doet. Controleren Afdwingen Laten zien Geef personen de mogelijkheid om zelf grip op informatie te krijgen en dat laten zien. Op dit moment is de macht van de privacy onvriendelijke technologie reuzen heel groot (google, facebook). Belangrijk is dat er meer en betere privacy-vriendelijke alternatieven komen. Het grootste probleem met de huidige alternatieven is dat ze zeer ongebruiksvriendelijk zijn. Hoepman pleit voor nudging: mensen zullen moeten worden verleid (nudge) om de privacy-vriendelijke variant te kiezen. Door aan het begin van de ontwerpfase de systemen anders te ontwerpen kan er veel worden gewonnen. Het tweede gedeelte van de bijeenkomst werd geleid door Tineke Rouschoup en Jeroen van Oss. Het doel van dit tweede gedeelte was om te bekijken welke maatregelen er genomen kunnen worden om zowel persoonsgegevens te beschermen als actieve openbaarmaking mogelijk te maken. Voor de WABO processen vergunningverlening en handhaving waren er schema's gemaakt die de verschillende processtappen inzichtelijk maakten. De eerste stap die gezet werd was om te bekijken waar in de processchema's zich de persoonsgegevens bevonden. Eigenlijk bleek dat bij bijna elke processtap wel persoonsgegevens gebruikt werden. Uit discussie met de zaal kwam naar voren dat:

Schetsboek | 2015 | | pagina 93