Reacties Rondetafelgesprek met deskundigen Enkele maanden voor de eerste plenaire behandeling van het wetsvoorstel, heeft de Tweede Kamer een hoorzitting met deskundigen gehouden. De daarbij aanwezige journalisten zien over het algemeen in de wet verbeteringen ten opzicht van de huidige Wob, bijvoorbeeld als het gaat om een kortere beantwoordingstermijn, digitale informatieverstrekking en de komst van de Informatiecommissaris. Toch zijn zij ook kritisch ten aanzien van de, in hun ogen nog steeds te beperkte reikwijdte van de wet, het voortbestaan van de uitzonderingsgronden zoals de 'persoonlijke beleidsopvattingen' en de (on)mogelijkheden van de pers om de 'social watchdog'-functie te vervullen. Hun ervaring is dat de overheid zijn informatie niet op orde heeft en dat dit leidt tot trage beantwoording van vragen. Ze noemen buitenlandse voorbeelden van effectief en efficiënt werkende systemen, zelfs in verschillende Afrikaanse landen. Templates voor het scheiden van feiten en persoonlijke beleidsopvattingen, informatieregisters en het intern goed regelen van informatie classificatie kunnen helpen bij openbaarheid by design. De Raad voor het openbaar bestuur is tevreden met de nieuwe wet, deze ligt in de lijn van het Rob-advies Gij zult openbaar maken. De VNG en de Nationale Politie zijn zeer kritisch. Voor hen volstaat een aanpassing van de huidige Wob, met name ten aanzien van het misbruik. De nieuwe wet zal, zo stellen zij een grote administratieve last en bureaucratie teweeg brengen, terwijl zowel gemeenten als de Politie al veel stappen hebben gezet in de bevordering van openbaarheid. De VNG nam in dit debat ook een standpunt in over de openbaarheid van haar eigen archieven, door naar voren te brengen dat de koepels van overheden niet onder de wet hoeven te worden gebracht: via de leden is alle informatie opvraagbaar. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen vindt dat ziekenhuizen als particuliere organisaties niet onder een publieke wet moeten vallen. De ziekenhuizen hebben al veel resultaten bereikt met betrekking tot transparantie, zowel naar de toezichthouders als naar het publiek. Verdergaande verplichtingen zou de cultuur ten aanzien van het melden van incidenten kunnen schaden. De aanwezige wetenschappers waren gematigd positief. Zij zien een belangrijke rol voor de Informatiecommissaris, met name ten aanzien van het bevorderen van een cultuur van transparantie. Volgens hen wordt de omvang van het probleem door de tegenstanders overdreven, zo krijgen academische ziekenhuizen (die onder de Wob vallen) maar vijf informatie verzoeken per jaar. Zij zien de spanning tussen beslotenheid en openheid als iets van alle tijden. Het verschil is misschien wel dat de overheid tegenwoordig meer van burgers weet dan de burgers van de overheid. Net als de journalisten dringen zij erop aan dat de volksvertegenwoordiging (Tweede Kamer, gemeenteraad) het dagelijks bestuur 'op de huid zit' en zich ook zelf niet met een kluitje in het riet laat sturen. Het bedrijfsleven waarschuwt voor de gevolgen van onder meer - actieve - openbaarheid (zoals het informatieregister) voor de kwetsbare relatie tussen bedrijven en overheid. Bedrijven geven veel informatie, die om concurrentie- en veiligheidsreden niet in verkeerde handen mag komen. Dit geldt met name voor de energie- en drinkwaterbedrijven (vitale infrastructuur) en de chemische industrie. Zou de wet ongewijzigd worden ingevoerd, dan verwachten zij dat de veiligheidscultuur onder druk komt te staan, en zal dit leiden tot minder meldingen van bedrijven aan de overheid. Behandeling in de Tweede Kamer Op 9 december 2014 vond de eerste termijn van het plenaire debat plaats. Kamerbreed werd het belang van openbaarheid

Schetsboek | 2015 | | pagina 74