n 052 Conclusie De wobber wil openbaarheid De visie van de actieve wobbers: 'Actieve openbaarheid: Ja graag, het zorgt voor transparantie en openbaarheid.' Of actieve openbaarheid ook te realiseren valt wordt lastiger. Technisch gezien zal het geen probleem zijn, maar communicatief wordt het moeilijker. Actieve openbaarheid zal er toe leiden dat er jaarlijks veel documenten online komen. De kans dat iemand hier wijs uit kan is klein, en leidt ook niet tot meer vertrouwen in de overheid. De journalisten zal hier een rol moeten spelen om relevante informatie bij de burger te krijgen. De vraag of er bij de verschillende onderzochte doelgroepen behoefte is aan actieve openbaarheid kan bevestigend worden beantwoord. Alle doelgroepen benadrukken het belang van een goed democratisch en transparant bestuur. Actieve openbaar heid maakt hier een belangrijk onderdeel van uit. Tussen de doelgroepen bestaan wel verschillen van mening ten aanzien van de mate van actieve openbaarheid. Terwijl de actieve wobbers, journalisten en ook de burgers voorstander zijn van meer actieve openbaarheid en de mogelijkheid om geattendeerd te worden op relevante publicaties, zijn overheden huiverig ten aanzien van openbaarmaking van documenten of informatie in de behandelingsfase. Overheden zijn wel voor actieve openbaarmaking van informatie na afhandeling van een zaak. Zij geven in meerderheid de voorkeur aan publicatie in toegankelijke, makkelijk doorzoekbare vorm. Weliswaar zijn burgers voor meer actieve openbaarheid, maar tegelijkertijd bestaat bij hen ook de wens om de privacy van de betrokken partijen in het vergunningsproces te waarborgen. Uit eerdere onderzoeken is gebleken dat bedrijven sceptisch staan tegenover meer actieve openbaarheid. Zij zijn bang voor het op straat komen van bedrijfsgevoelige informatie. Nader onderzoek kan dit verifiëren. Gezien de complexiteit van de inhoud van deze documenten hebben de burgers behoefte aan een aangepaste tekst of een samenvatting in meer begrijpelijke taal. De actieve wobbers zien daarom, in combinatie met de grote toename van het aantal documenten, een belangrijke taak voor journalisten om de relevante informatie op een heldere wijze over te brengen bij de burgers.

Schetsboek | 2015 | | pagina 51