Behoefte aan actieve openbaarheid bij burgers en ombudsman Er wordt vaak vanuit gegaan dat de burger behoefte heeft aan actieve openbaarheid van overheidsinformatie. Maar is dit ook werkelijk zo? Weet de burger überhaupt wel welke documenten aanwezig zijn en welke actief openbaar zijn? Is de burger bekend met het begrip actieve openbaarheid? Om te kijken naar de behoeften aan actieve openbaarheid is via een enquête een publieksonderzoek gedaan bij burgers naar zijn behoefte met betrekking tot actieve openbaarheid van Wabo-dossiers. Er zijn twee groepen burgers benaderd. Aan de ene kant zijn vragen gesteld aan burgers die actief zijn in de wijkvereniging, omdat zij actief betrokken zijn bij hun gemeente. Aan de andere kant zijn burgers benaderd die in minder mate betrokken zijn bij de gemeente (hierna 'niet-actieve' burgers genoemd). In totaal hebben 13 'actieve' en 19 'niet-actieve' burgers de enquête ingevuld. Daarnaast zijn er enkele gemeentelijke ombuds mannen benaderd, omdat zij weten welke problemen spelen bij de burgers. Hieronder volgt een samenvatting van de onderzoeksresultaten. Huidige vormen van openbaarheid Als we kijken naar de vraag of burgers überhaupt weten welke documenten aanwezig zijn bij de overheid, kan worden geconcludeerd dat de groep wijkverenigingen zich meer bewust is van welke documenten aanwezig en openbaar zijn bij de overheid dan de niet-actieve burgers. De niet-actieve burgers geven aan hier in mindere mate bewust van te zijn. Geen enkele respondent geeft aan exact te weten welke documenten aanwezig en openbaar zijn. Aan de ombudsmannen is dezelfde vraag voorgelegd. Ook zij geven aan dat de burger waarschijnlijk niet weet welke documenten bij de overheid aanwezig zijn. De reden hiervoor is volgens de ombudsman dat door de vele documenten die aanwezig zijn bij de overheid het ook helemaal niet mogelijk is te weten welke documenten aanwezig, en welke actief openbaar zijn (zie afbeelding 1). Wet algemene bepalingen omgevingsrecht: Wabo Omdat het onderzoek ging over actieve openbaarheid van Wabo-dossiers is gekeken naar de manier waarop de respondenten aan informatie komen over verleende vergunningen. Hier zijn verschillende middelen voor, zoals publicatie in de krant, website van de gemeente en de website www.overheid.nl. De wijkraden halen over het algemeen hun informatie van de website van de gemeenten. De niet-actieve burgers geven aan dat zij de informatie met betrekking tot de vergunningverlening vooral in de krant lezen. Opvallend is dat respondenten of elke week naar de verleende vergunningen kijken of nooit. Er lijkt geen tussenweg te zijn. Een website die speciaal gemaakt is om te informeren over overheid, onder meer onder verleende vergunningen, www.overheid.nl, wordt door de respondenten zelden gebruikt. Dit zou kunnen omdat de gebruiksvriendelijkheid van overheid. nl niet zo hoog wordt gewaardeerd. Dit kwam zowel naar voren tijdens het debat het atelier op 28 oktober organiseerde, als in een interviews (zie afbeelding 2). Als tweede is aan de groep respondenten voorgelegd in welke vergunningen van de Wabo zij geïnteresseerd zijn. De Wabo bundelt circa 25 vergunningen. Kort samengevat gaat het over de volgende vergunningen: Woningwet, Wet milieu beheer, Wet ruimtelijke ordening, Monumentenwet, Wet verontreiniging oppervlaktewateren, diverse gemeentelijke en provinciale verordeningen, Natuurbeschermingswet en de Flora- en faunawet. De meeste interesse bij burgers is er voor de Woningwet en de Wet ruimtelijke ordening.

Schetsboek | 2015 | | pagina 42