De vier doelgroepen zijn burgers (waaronder ook ombudsman), bedrijven, overheidsorganisaties en journalisten. Uit eerdere studies is naar voren gekomen dat deze doelgroepen soms (zeer) verschillend tegenover de ontwikkeling van meer actieve openbaarheid van overheidsinformatie staan. Een onderzoek kan deze hypothese van tegenstrijdige belangen, behoeften en meningen toetsen en eventuele aanbevelingen doen voor vervolgonderzoek of aanpak om de conflicterende belangen tegen te gaan. De deelvragen zijn aldus: 1. Welke varianten voor actieve openbaarheid zijn te onderscheiden? 2. Wat is de behoefte aan actieve openbaarheid bij 'het publiek', zowel in de rol van aanvrager als van betrokkene? 3. Wat is de behoefte aan actieve openbaarheid bij bedrijven, zowel in de rol van aanvrager als van betrokkene? 4. Wat is de behoefte aan actieve openbaarheid bij overheidsorganisaties? 5. Wat is de behoefte aan actieve openbaarheid bij journalisten? Een antwoord op de eerste deelvraag is gevonden door middel van literatuuronderzoek, gesprekken met overheidsorganisaties en verkenning van de verschillende manieren waarop overheids organisaties hun documenten publiceren. Deze deelvraag is door de drie auteurs van dit artikel gezamenlijk uitgewerkt. De uitkomsten van deze deelvraag kunnen de input vormen voor de beantwoording van de andere deelvragen. Kirsten van den Eijnde heeft zich gericht op de behoefte aan actieve openbaarheid bij het publiek. Tot het publiek horen allereerst de natuurlijke personen in de rol van aanvrager van een Wabo-vergunning. Daarnaast behoren natuurlijke personen in de rol van derde partij tot het publiek. Een derde partij is een persoon of bedrijf die 'te maken' heeft met een aanvraag of verlening van een vergunning [alternatief] Respondenten zijn gezocht bij buurtverenigingen en wijkraden in Haarlem en omgeving. Ter beantwoording van deze deelvraag is een vragenlijst opgesteld en voorgelegd aan de respondenten. Deze vragenlijst bestond voornamelijk uit multiple choice- vragen. Het invullen van de vragenlijst nam gemiddeld ongeveer 15 minuten in beslag. Daarnaast is er ook gebruik gemaakt van literatuurstudie van eerdere, vergelijkbare onderzoeken. Van het onderzoek naar de behoefte aan actieve openbaarheid bij bedrijven is bij de afronding van het atelier nog geen resultaat bekend. Harco Gorter heeft voor dit deelonderzoek de onderzoeksopzet en methode van aanpak gemaakt. Het onderzoek naar de behoefte aan actieve openbaarheid bij bedrijven kan voor een groot gedeelte op dezelfde manier worden uitgevoerd als het onderzoek bij het publiek, namelijk door middel van een vragenlijst en literatuurstudie. Omdat bedrijven actiever betrokken zijn bij het Wabo-proces, zeker als aanvrager, is het raadzaam om meer open vragen te stellen en of een interview met semi- gestructureerde vragenlijst af te nemen. De deelvraag met betrekking tot de behoefte aan actieve openbaarheid bij overheidsorganisaties, in haar rol als beoordelaar en vergunningverlener, is uitgewerkt door Herman Oost. Aan de hand van een semi-gestructureerde vragenlijst zijn betrokken organisaties geïnterviewd. Ook voor de beantwoording van deze deelvraag wordt naast de interviews gebruik gemaakt van literatuurstudie. Kirsten van der Eijnde heeft ook de behoefte aan actieve openbaarheid bij journalisten gepeild. Deze groep is de afgelopen jaren actief geweest op het gebied van Wob-aanvragen en lijken een groot voorstander te zijn van een grotere mate van openbaarheid van overheidsinformatie.

Schetsboek | 2015 | | pagina 37