n n 035 Hoe werk je met de Beslisboom? Vooronderzoek Analyse van de data Middelen Ronald Rommelse De beslisboom is een hulpmiddel om op eenvoudige wijze een wel overwogen besluit te nemen over het by design inregelen van actieve openbaarheid in jouw archief- en informatiesystemen. We zijn een aantal beslisbomen tegen gekomen voor open data. De keuzes bij open data hebben sterke overeenkom sten met de keuzes bij actieve openbaar heid. Toch hebben we besloten om zelf een beslisboom te maken. Bij de open data beslisbomen gaat het uitsluitend over de analyse van de data. Zoals we zullen zien komt er bij actieve openbaar heid by design meer kijken. Het beste moment om over actieve openbaarheid by design te besluiten is het moment waarop systemen moeten worden vernieuwd. Dit kan dan worden meegenomen als onderdeel van het functionele eisenpakket. De beslisboom bestaat uit drie fasen, namelijk het vooronderzoek, de analyse van de data en middelen. In de fase van het vooronderzoek komen drie zaken aan de orde. Definieer op de eerste plaats zo nauwkeurig mogelijk het databestand en geef duidelijk aan waar de grenzen liggen. Bekijk daarna welke wet- en regelgeving omtrent het databestand te vinden zijn. Als in wetten aangegeven staat dat een bepaald databestand actief openbaar moet worden gemaakt of dat het gesloten moet blijven, dan is de keuze snel gemaakt. Het belangrijkste onderdeel in het vooronderzoek is doen van onderzoek naar de behoefte. Hierin neem je niet alleen mee welke behoeften er zijn, maar ook wat de behoeften betekenen voor de manier waarop by design actieve openbaarheid zal plaatsvinden. Bij de analyse van de data komen we dezelfde vragen tegen, die bij de keuze van open data gesteld worden. Het gaat in deze fase bijna altijd om een afweging van belangen tussen verschillende personen of organisaties. Het is belangrijk om zo transparant mogelijk te zijn in de gemaakte afwegingen, omdat nooit ieders belang in even grote mate kan worden meegenomen is. Het inbouwen van actieve openbaarheid zal meestal betekenen dat extra functio nele eisen moeten worden geformuleerd Dit betekent extra kosten. Zorg voor een goed businessmodel waarbij je deze kosten afzet tegen de materiële en/of immateriële opbrengsten. Verlies echter niet de behoefte uit het oog, die vooraf onderzocht is.

Schetsboek | 2015 | | pagina 34