Centraal in dit schetsboek staat de Beslisboom die Ronald Rommelse met input van Jan-Willem de Reus en Jeroen van Oss heeft ontwikkeld. De beslisboom is niet alleen een resultaat van het atelier, maar laat in al zijn eenvoud ook alle thema's van het atelier zien. Er liggen nogal wat overwegingen ten grondslag aan het actief openbaar maken van overheidsinformatie: staan de juridische kaders actieve openbaarmaking toe? Is er sprake van vertrouwelijkheden of van andere redenen om niet openbaar te maken? Wie wil de informatie inzien, op welke manier en in welke vorm? Zijn de middelen beschikbaar om actieve openbaarheid te realiseren? De beslisboom laat in één oogopslag zien waar de mogelijkheden en beperkingen liggen, voor een organisatie die actief informatie openbaar wil maken. Een eerste vraag in deze beslisboom is "Is er behoefte bij een bepaalde doelgroep (overheid, burgers, bedrijven) om het bestand actief openbaar te maken"? Precies die vraag staat centraal in het op de Beslisboom volgende artikel Is er behoefte aan actieve openbaarheid van overheidsinformatie? Kirsten van den Eijnde, Harco Gorter en Herman Oost stelden de 'behoefte-vraag' aan burgers, aan een aantal ambtenaren, aan journalisten die actief zijn als 'wobber' en aan een de lokale ombudsman. In hun onderzoek definieerden zij verschillende varianten van actieve openbaarheid, van de eenvoudige publicatie op de website of in het huis-aan-huisblad tot het actief versturen van alle documenten aan burgers. Hoewel geen onderzoeker in het atelier, is in dit Schetsboek ook de tekst opgenomen die algemeen rijksarchivaris Marens Engelhard op 29 januari 2015 uitsprak tijdens het symposium Actieve Openbaarheid: een Open Aanpak. In zijn presentatie Archieven en Openbaarheid geeft hij de spanning weer, die bestaat tussen openbaarheid van informatie en vertrouwelijkheid daarvan. "Informatie is macht", zo stelt hij, iets om ons van bewust te zijn. De volgende artikelen behandelen de juridische kaders rondom actieve openbaarheid van overheidsinformatie. Tineke Rouschop beschrijft in Wet open overheid; een wet voor alle kwalen? de ontstaansgeschiedenis van de nieuwe Wet Open Overheid (hierna: Woo). Het initiatief voor deze wet, die de opvolger moet worden van de Wet Openbaarheid van Bestuur (hierna: Wob), is genomen door GroenLinks en D'66. Het wetsvoorstel introduceert een aantal vernieuwingen, zoals het 'informatieregister' en een uitbreiding van de werkingssfeer van de nieuwe wet ten opzichte van de Wob. De behandeling in de Tweede Kamer is nog niet afgerond, dus het blijft spannend of de wet in de huidige vorm van kracht zal worden. Teun de Reijke en Theo Vermeer bespreken een ander juridisch vraagstuk: de spanning die bestaat tussen openbaarheid van overheidsinformatie en het auteursrecht dat makers hebben op documenten. In hun artikel Staat de Wet tussen droom en daad? beschrijven zij de auteursrechtelijke vraagstukken die samenhangen met het actief openbaar maken van Wabo- en Bouwdossiers. Dossiers waarin vaak tekeningen van architecten zijn opgenomen. Teun de Reijke pleit

Schetsboek | 2015 | | pagina 12