119 Meten met de zachte aanpak laten informeren over omgevingszaken in zijn buurt of gemeente en zijn er diverse organisaties die geodata gebruiken om kaarten en plattegronden met allerlei soorten omgevingsinformatie (van bodemvervuiling tot vogelgriep) beschikbaar te stellen via internet. Met als uitgangspunt de zachte aanpak-meetinstrumenten Soft Systems Methodology, Adaptive Structuration Theory en Genre Theory is in dit deelonderzoek een enquête ontwikkeld naar de bruikbaarheid van de zachte aanpak in het by design inrichten van actieve openbaarheid. Het doel van de enquête was om de houding van de deelnemers ten opzicht van actieve openbaarheid te peilen en te onderzoeken in hoeverre zij in hun functie bemiddelen tussen standaarden en de praktijk. De enquêtevragen behandelen onder meer de communicatie en de wijze waarop informatie binnen de organisatie van de respondenten wordt vastgelegd (Genre Theory), aanpassingen die worden gedaan aan het in gebruik zijnde systeem (Adaptive Structuration Theory) en of er knelpunten of een gat tussen standaarden en praktijk wordt ervaren (Soft Systems Methodology). De enquête is verstuurd aan alle deelnemers aan het slotsymposium van het Atelier Actieve Openbaarheid van Wabo-dossiers op 29 januari 2015 en had een respons van 17%. 0,2% van de geadresseerden meldde zich met de mededeling dat de betreffende deelnemer niet direct met actieve openbaar heid te maken had en om die reden de enquête niet kon/wilde invullen.

Schetsboek | 2015 | | pagina 118