Toetsing standaarden voor by design inrichten van actieve openbaarheid information governance die dit in beeld brengen. De belang rijkste voor informatiebeheer zijn NEN-ISO 15489 en ISO 30300. Op strategisch niveau wordt sturing neergelegd in het informatiebeleid, het selectiebeleid, het securitybeleid en het privacybeleid. Op dit niveau werkt ook het kwaliteitssysteem dat in art. 16 van de Archiefregeling wordt voorgeschreven. Een risicomanagement framework past ook in het strategische niveau van de information governance. Deze sturing heeft zowel betrekking op privacy, vertrouwelijkheid, selectie en vernietiging als op intellectueel eigendom. Op tactisch niveau wordt het informatiesysteem bestuurd door een bij voorkeur geauto matiseerd in te stellen set parameters, die metadata genereren voor toegang, vernietiging en overdracht. Zo'n set wordt in de archivistiek een classificatie genoemd, conform NEN ISO 15489. In het zaakgericht werken heet dit een zaaktypencatalogus. Een dergelijke geautomatiseerde sturing van het infor matiesysteem is vooral mogelijk bij routinematige processen, waarbij het procesverloop en de te creëren informatieobjecten voorspelbaar zijn. De parameters kunnen dan tijdens het procesontwerp worden vastgelegd in zaaktypen en document typen. Zo kan in het zaaktype 'Aanvraag Wabo-vergunning' het documenttype 'bouwtekening' bij het ontwerp al aangemerkt worden als niet toegankelijk op grond van auteursrecht en het documenttype 'aanvraag' wegens aanwezigheid van privacy gevoelige gegevens als adres en BSN. Gestandaardiseerde zaak- en documentbeschrijvingen, afgeleid uit zaak- en document typen, helpen om de vindbaarheid van informatie te bevorderen. Maar ook bij minder voorspelbare processen, zoals projecten of beleidsprocessen, kan de sturing in het ontwerp worden opgenomen worden. Daar is de component 'menselijk gedrag' belangrijk in het ontwerp. Instructies, training en voorlichting zijn middelen om dit gedrag te beïnvloeden. Kortom: een goed ontworpen informatiesysteem, gebaseerd op principes van informatiebeheer en information governance ondersteunt actieve openbaarheid, door privacygevoelige, vertrouwelijke en door intellectuele rechten beschermde informatie af te schermen zo lang dat nodig is. Zijn de huidige standaarden op het gebied van informatiebeheer klaar voor de geautomatiseerde ondersteuning van actieve openbaarheid by design, zoals hierboven beschreven bij besturing op tactisch niveau? Het Atelier heeft dit onderzocht ten aanzien van een aantal belangrijke metadatastandaarden, processtandaarden en standaarden voor informatiebeheer- functionaliteit in applicaties. Naar de component menselijk gedrag is apart onderzoek gedaan door Mariken Lamers, waarover in haar artikel in dit schetsboek meer is te lezen. Metadata Op het gebied van metadata heeft het Atelierteam twee standaarden onderzocht, het Toepassingsprofiel Metagegevens Lagere Overheden en het Referentiemodel Gemeentelijke Basisgegevens Zaken. Het Toepassingsprofiel Metagegevens Lagere Overheden (TMLO) is opgesteld in het kader van het Programma Archief2020, in opdracht van de koepels van Lagere Overheden: de VNG, het IPO en de Unie van Waterschappen. Het TMLO is bedoeld als norm bij inrichten van metadata- structuren in de informatiearchitectuur van de lagere overheden. De standaard is verwant aan het Toepassingsprofiel Metagegevens Rijk, dat gebaseerd is op de landelijke Richtlijn Metagegevens Overheidsinformatie en de internationale norm ISO 23081.

Schetsboek | 2015 | | pagina 102