de woordontsluiting komt de opbouw en gebruik van de thesaurus uitvoerig aan de orde. Waar tien jaar geleden de aandacht voor het pro bleem van de selectie van de archieven nog slechts bijkomende was, is dit nu een van de hoofdon derwerpen geworden. Recente informatie over de voorselectie, de techniek van steekproeven uit massabestanden en de bewaring op electronische media, met relevante literatuurverwijzing, wordt hier voor een breed publiek toegankelijk. Tenslotte wordt onder de pakkende titel 'van chaos tot orde een praktische handleiding gegeven voor opzet van archiefbeheer in geval amorfe massa's pa pier in een nulsituatie worden aangetroffen. Ve len zullen zich hier iets bij kunnen voor stellen Opname van een dergelijke paragraaf met de op merking dat in dergelijke gevallen nauw met de automatiseerders moet worden overlegd zonder het probleem aan hen over te laten, illustreert de brede visie van waaruit dit werk is opgezet. Veel aandacht ook voor het beschikbaarstellen van archiefbescheiden. Terecht natuurlijk wanneer we de eerste zin van dit hoofdstuk lezen, namelijk dat deze bescheiden worden bewaard met het oog op het gebruik. Naast informatie over de (wettelijke) regelingen voor openbaarheid én geheimhouding, de in richting van een studiezaal en de methodiek van bedrijfshistorisch onderzoek, komen hier in zeer uitvoerige en grondige artikelen de privacybe scherming en het auteursrecht aan de orde. In deze twee laatste bijdragen wordt een problematiek uit gelegd die voor de meeste archivarissen en registra tuurmedewerkers nieuw zal zijn; zowel in oplei dingen als in de werkkring komen zij hier weinig mee in aanraking terwijl met name de privacywet geving een steeds grotere invloed heeft op het openbaarheidsbeleid waar zij wel geregeld mee worden geconfronteerd. Het gedeelte over materieel beheer van de archiva lia zal niet door iedere lezer als eerste worden op geslagen, maar is door de verrassende concreet heid een van de meest aansprekende bijdragen, en, over de wat langere termijn gezien, zeer wezenlijk. Zaken als de houdbaarheid van papier en schrijf stoffen met bijbehorende NEN-normen, richtlij nen voor bouw en inrichting van archiefbewaar plaatsen, hoe te handelen bij calamiteiten en ten slotte praktische tips voor herkenning en bestrij ding van schimmels bepalen nu eenmaal het zijn of niet zijn van archivalia in de toekomst. De hier uitvoerig gepresenteerde kennis over bijvoorbeeld het verval van papieren en digitale dragers leidt di rect tot een groter begrip voor de noodzaak van constante optimale klimaatcondities in bewaar plaatsen. Boeiend vanwege ondermeer de talloze technische aspecten zijn ook de bijdragen die worden samen gevat onder het hoofd 'speciale collecties', te weten de tekeningen waaronder ook de digitale versies, audiovisueel en fotografisch materiaal. De bijdrage over digitale tekeningen dateert van 1991 maar geeft al een praktische handleiding voor opslag en raadpleging; voor wie zich nu in Geografische In formatie Systemen wil verdiepen een aardig begin. Het vastleggen van magnetische geluidsbanden op een digitale drager is eveneens een van de vele prac- dsche tips uit de bijdrage audiovisueel materiaal. Uitvoerig en actueel is ook de bijdrage over het fo tografisch materiaal. In de twee laatste bijdragen worden naast de meer technische aspecten van het materiaal ook uitvoe rig ingegaan op de beheerstaken, waaronder kli- maatseisen en vormen van ontsluiting. In een bijdrage over de automatisering van het post- en archiefbeheer worden gangbare bestaande geautomatiseerde post- en dossierregistratiesyste men behandeld. Daarnaast de minder gangbare systemen waarbij behalve de registratiekenmerken ook de gehele tekst van stukken in het electronisch systeem worden opgenomen. Dit laatste wel of niet in combinatie met microfilmtoepassingen. Naast praktische wenken bij invoering worden ook de nodige kritische en soms relativerende op merkingen geplaatst terwille van een meer succes volle en minder kostbare invoering. Kenmerkend voor de brede opzet van het werk is ook dat in het volgende hoofdstuk, dat handelt over de overbrenging van archieven en de daaruit [160] voortkomende openbaarheid, de particuliere ar chieven een prominente plaats hebben gekregen. Erg handig zijn ook de afgedrukte formulieren voor overeenkomsten bij overbrenging. Een helde re opsomming van taken van een archiefdienst, te vens een beeld gevend van wat de burger daar kan verwachten, sluit dit onderdeel af. Aan het eind van de twee banden een elftal prak tijkvoorbeelden. Voorbeelden van het archiefbe heer bij een bedrijf als de Hoogovens, de provincie Gelderland, een ziekenhuis, een advocatenkantoor en een verzekeringsmaatschappij. Tenslotte een tweetal bijdragen over de toepassing van 'optical disc' en over automatisering bij de Centrale Ar chief Selectiedienst, hoe te handelen bij archiefver huizingen en over het opzetten van een nieuwe ar chiefdienst. Tot zoverre deze impressie van de inhoud van Ar chiefbeheer in de praktijkwaarmee geïllustreerd zij hoezeer deze titel wordt waargemaakt: praktijkge richt en geschreven vanuit een brede visie bruik baar voor zowel archiefbeherend als archiefvor mend Nederland, bij de overheid en bij het (se- mijparticuliere bedrijfsleven. Het nut wordt ook bewezen door de verkoopcijfers; de uitgever verze kerde mij dat ondanks de concurrentie van recent verschenen gelijksoortige uitgaven dit één van de beter verkopende losbladige werken is met een sta biele oplage. Het meeste nut wordt natuurlijk bewezen in het vakgebied wanneer de delen niet als verplicht ge achte stof in de kast staan, maar juist wanneer zij geregeld worden geraadpleegd. Zoals gezegd, hier is reden genoeg voor. Binnen het bestek van een recensie is het ondoen lijk gedetailleerd in te gaan op onvolkomenheden. Veertig auteurs, afkomstig uit de meest uiteenlo pende vakgebieden binnen het archiefwezen, heb ben een bijdrage geleverd. Onvermijdelijk is het dan dat schrijfstijlen uiteenlopen, al vond ik dat niet hinderlijk. En hoezeer een dergelijk handboek ook neutraal wil zijn, gebaseerd op objectieve kennis, de lezer zal altijd het adagium 'je moet horen wie het zegt' in zijn achterhoofd houden. De teksten van bijdra gen en hun invloed zullen onvermijdelijk steeds mede een afspiegeling zijn van de opvattingen en voorkeuren van een auteur en zijn positie en gezag binnen het archiefwezen. Dit bepaalt natuurlijk mee de kracht van een der gelijk werk: een afspiegeling van kennis en kunnen van ons archiefwezen. Het is te hopen dat de redactie de komende jaren voortgaat het werk te moderniseren en aan te pas sen aan de nieuwe wetgevende en maatschappelij ke ontwikkelingen. Want er gebeurt momenteel veel binnen ons vakgebied. De archiefwetgeving is recentelijk op veel punten veranderd. Dit geldt ook voor allerlei uitvoerings regelingen, zoals besluiten post- en archiefzaken. Juist aan publicatie van dergelijke actuele informa tie bestaat veel behoefte. Maar soms kan tekst van een formeel vervallen regeling, zoals van de rege ling post en archiefzaken voor het Rijk (kb asar), moeilijk worden gemist omdat er nog geen nieuwe regeling is vastgesteld. Ook het hoofdstuk selectie is aan vernieuwing toe. Vooral bij het rijk is de afgelopen jaren een op een aantal punten vernieuwde analysemethode voor de archiefvormers met hun taken en archiefbestanden ontworpen en toegepast. Deze zal met de achter gronden moeten worden behandeld. Bij het opstellen van selectielijsten, die de vernieti- gingslijsten vervangen, worden naast de te vernie tigen stukken of onder een bepaalde noemer sa mengevoegde stukken ook de te bewaren stukken genoemd. Ook deze techniek, met de onderliggen de filosofie die de nadruk meer op het bewaren legt, verdient bespreking. Hierbij moet ook, veel meer dan nu gebeurt, worden gewezen op het feit dat louter de vermelding van stukken op een selec tielijst niet doorslaggevend mag zijn voor de beslis sing. Hierbij zal de informatiewaarde van stukken, die blijkt uit het beoordelen van deze stukken in orginele vorm, en plaatselijke omstandigheden die van invloed zijn geweest, op archiefvorming en [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 24