Bespreking van boeken Sind Sie in der Lage bestimmte Bedingungen zu schaffen fiir Archivare und/oder Historiker aus dem Partnerland? Wenn ja, welche? 5 Haben Sie weitere Empfehlungen oder Bemer- kungen? [158] A.VAN GIESSEL, F.C.J. KETELAAR, A.J.M.DEN teuling (redactie), Archiefbeheer in de praktijk, Houten 1986-1996 [Bohn Stafleu Van Loghem], los bladige uitgave in twee banden, met litt. en indices, prijs 997,90 enfo,6o per pagina voor de supplemen ten die 1 tot 2 maal per jaar verschijnen, isbn 90- 6500-731-8 losbl. Alweer tien jaar lang verschijnt de losbladige uitga ve Archiefbeheer in de praktijk. Gedurende deze tijd is deze spiegel van de kennis en het kunnen van het Nederlandse archiefwezen in meest ruime zin uit gegroeid tot een indrukwekkend geheel. Indrukwekkend vooral door de veelzijdigheid. Centraal in de zeker 1000 (niet doorgenummerde) pagina's staan de bijdragen over de organisatie van het archiefbeheer, de postbehandeling, de ontslui ting van de archieven, de selectie en vernietiging, het beschikbaar stellen en de materiële verzorging. Hieromheen zijn bijdragen gegroepeerd over de organisatie van het archiefwezen, het archiefrecht, de behandeling van speciale collecties zoals teke ningen, de automatisering, de overdracht van stukken naar een archiefbewaarplaats en praktijk voorbeelden van opzet en uitvoering van archief werk bij verschillende typen bedrijven en over heidsorganisaties. De veelzijdigheid, breedte en diepgang vallen pas goed op bij het doorlezen van de verschillende on derdelen in détail. Om hiervan een beeld te geven, geef ik in de volgorde van de in houdsopgave een impressie van de verschillende hoofdstukken met een beperkt aantal voorbeelden die mij opvielen. Zoals van archivarissen verwacht mag worden - opgevoed als ze zijn met begrippen als 'organisa tie/personeel/taken - begint het werk met definië ring van begrippen zoals 'archief'; vervolgens een beschrijving van de organisatie van het archiefwe zen bij de overheid en bij instellingen en bedrijven. Tenslotte een heldere uiteenzetting van het ar chiefrecht, zo als dit ondermeer in de Archiefwet 1962 is geformuleerd, en van het bewijsrecht. De juridische bewijskracht van akten tegenover niet- akten wordt in de laatste paragraaf duidelijk uit gelegd. Nieuw voor veel lezers zal de uitleg zijn over de bewijskracht van kopieën en reproducties, waaronder de microfilms worden begrepen. In het hoofdstuk organisatie van het archiefbe heer wordt uitvoerig ingegaan op de achtergron den en wettelijke regelingen bij bedrijven en over heden, de taken en opleidingsmogelijkhe den voor het personeel en zeer gespecificeerd de kosten van dit werk. Onder bladnummer 2010-12 komt de taak van de archivaris aan de orde bij de kantoor automatisering en wordt vastgesteld dat bij verre gaande electronische opslag het werk van de archi varis niet wezenlijk anders wordt maar wel breder. Naast de klassieke taakonderdelen ontsluiting en selectie komt nu de functie van 'informatiebemid delaar' tussen allerlei interne en externe databe standen om de hoek kijken. Bij het hoofdstuk postbehandeling wordt ondermeer ingegaan op een bij veel organisaties voorkomend probleem, namelijk wat er wel en niet moet worden inge boekt. Het hart van het werk wordt gevormd door de hoofdstukken over de ontsluiting en de selectie en vernietiging van archieven. De voor een deel van het registratuurpersoneel en voor archivarissen in hoofdlijnen bekende stof over het vormen, rang schikken en beschrijven van dossiers en het toe gankelijk maken van de (semi)statische archieven, wordt hier in een breed perspectief behandeld. Veel aandacht voor de theoretische achtergronden en voor steeds weer actuele praktijkgevallen zoals het aanpassen van een dossieradministratie, tot een archiefinventaris die voor openbaar gebruik is bedoeld. Naast een meer algemeen hoofdstuk over [i59]

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 23