Kroniek Orientierungsreise in Ungarn Archiefreis van de KVAIU naar Hongarije, 7-13 oktober 1995 en de specifieke doelgroepen van het gaz laten een dergelijke gevolgtrekking niet toe. Voor het Ge meentearchief Zwolle is Internet echter na een jaar al niet meer weg te denken. Een kanttekening moet misschien nog worden ge maakt bij de veel gehoorde opvatting als zou het Internet een nieuwe sociale kloof tussen haves en have-nots teweegbrengen. In zoverre de introduc tie van een nieuw medium altijd bij een bepaalde groep begint en zich daarna verspreidt is deze op vatting juist, maar tegelijkertijd betekenisloos. De vraag is echter wat de aard is van de 'kloof' die daarmee zou ontstaan. Het lijkt er veel op, dat dit niet zozeer een sociale als wel een generatiekloof is. Voor de oudere generaties - nog dagelijks worste lend met de videorecorder - is Internet niet alleen in technische zin een brug te ver, het is dat vooral in psychologische zin. De creatie van een meta-we- reld in een ongrijpbare en oncontroleerbare digita le ruimte leidt tot veel reacties van onbegrip, mis schien enigszins vergelijkbaar met de eerste reac ties op de telefoon of de auto. De verspreiding van het Internet-gebruik zal de komende jaren gestaag doorgaan, zij het niet in het oogverblindende tempo dat sommigen tijdens de grote hype van vorig jaar meenden te kunnen voorspellen. Voor Nederlandse archieven is daar om van belang de uitspraak van Microsoft-topman Bill Gates in een recent interview met Time Maga zine, waarin hij stelde dat de impact van Internet op een termijn van twee jaar door velen wordt overschat, maar de impact over tien jaar schrome lijk onderschat. Voor het Gemeentearchief Zwolle zijn de doelen voor de komende periode een evenwichtige groei van het informatie-aanbod, prognose van finan ciële implicaties, inclusief het in rekening brengen van raadpleging van een deel van de web-site, ver dere integratie van de activiteiten in de organisatie, samenwerking met andere informatie-aanbieders, verbetering van het inzicht in de 'markt'. Genoem de doelen moeten in een plan voor de komende twee jaar worden uitgewerkt. Een digitale versie van dit artikel voorzien van hyperlinks wordt gepubliceerd op de webpagina's van het Gemeente archief Zwolle in de rubriek Collega's. Internet-adres Ge meentearchief Zwolle: http://www.obd.nl/gaz.htm [142] Budapest, Staatsarchiv in Buda. Foto: Rienk Jonker Van 7 tot en met 13 October 1995 bezocht een delegatie van de kvan Hon garije. Het doel van de reis was het verstevigen van de reeds bestaande con tacten met de Hongaarse zustervereniging en met personen en instellingen in dat land. De reis gaf alle mogelijkheden om vakkennis uit te wisselen, maar was ook bedoeld om een meer beleidsmatige inhoud te geven aan de toekomstige samenwerking. Met het oog op die samenwerking en gelet op de wens van het bestuur van de kvan de conclusies en resultaten van de di verse besprekingen een zo breed mogelijke verspreiding te geven, wordt het verslag van de Hongarijereis hier in het Duits gepubliceerd. Het verslag werd geredigeerd door de secretaris van de Commissie Europese Samen werking van de kvan drs C. C. van der Woude.

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 15