naast berekent men 100 gulden per uur arbeidskos ten voor het plaatsen van informatie op het net. Tot voor kort werd door ons alles in tekstverwerkings- format aangeleverd en bij Overijssel Digitaal in Nijverdal omgezet naar html. Sinds kort is in huis voldoende HTML-kennis aanwezig om de hele voor bewerking zelf te doen. Alleen voor bijzondere vormgevingstechnische problemen moet nog een beroep op Nijverdal worden gedaan. Om een in druk te krijgen van hoeveel geld hiermee bespaard wordt, is het nuttig te weten dat voor het eerste kwartaal van 1996 toen de web-site van het Ge meentearchief Zwolle snel uitgebreid werd, een re kening van 1100 gulden werd ingediend, vrijwel ge heel bestaande uit arbeidskosten. Bibliotheken en archieven zijn landelijk zich aan het oriënteren op betaling door de consument van (een deel van) de raadpleging. Vooralsnog levert Internet echter nog geen geld op, wel betere dienstverlening. Op deze plaats wordt niet ingegaan op de vraag of elke ar chiefdienst op den duur een eigen web-server zal moeten aanschaffen en onderhouden. De ontwikke ling van het net gaat op dit moment te snel om daar over adequate voorspellingen te kunnen doen. Het op afstand beheren van een elders geplaatste server is in ieder geval zeker mogelijk; het kostenomslagpunt tussen zelf beheren en uitbesteden is echter sterk aan verandering onderhevig. De Zwolse praktijk leert dat men in ieder geval zeer goed in een eerste fase te gen geringe kosten de technische zijde van het be heer door het huren van serverruimte elders kan on derbrengen. Voor veel archiefdiensten zou dit ook wel eens structureel de beste oplossing kunnen zijn. Betekenis van dit experiment 1 Binnen de gemeentelijke organisatie en voor de ge meente Zwolle Voor Zwolle was een overheidsdienst op Internet in september 199 5 volstrekt nieuw. Niet gering was dan ook de scepsis waarmee de initiatiefnemers bij het Gemeentearchief Zwolle door sommige collega's bejegend werden. Een veel voorkomend misverstand werd geventileerd wan neer men wees op de vreemde paradox dat een dienst die er toch vooral is om 'oude spullen te be waren zich juist als eerste van de nieuwe media be dient. Het is hier niet de plaats en tijd om uit te leggen waarom dat niet vreemd is, maar juist vol strekt logisch (zie mijn artikel 'Voorbij de Zuilen van Hercules. De Nederlandse archiefdiensten en het gebruik van Internet', in: Nederlands Archie venblad 100 (1996), 2-13, ook gepubliceerd op on ze website. De afdeling Informatiesystemen automatisering, de gemeentelijke spil als het gaat om informatie technologie, ondersteunde echter de GAZ-aanvraag voor enige hulpmiddelen om de Internet-aanslui- ting in het Gemeentearchief te realiseren, hetgeen begin december 1995 geëffectueerd kon worden. Daarna won de nieuwsgierigheid het geleidelijk van de argwaan en kwamen diverse collega's, afde lingshoofden en ook collegeleden kennisnemen van dit experiment. Inmiddels is in Zwolle Regio- net van start gegaan, een door de gemeente Zwolle ondersteund initatief dat zich richt op business-to- business contacten voor het regionale bedrijfsle ven, maar dat tevens ook de sleutel van Zwolle tot de digitale snelweg moet worden. Hierin is volgens de plannen nadrukkelijk ook een rol voor het Ge meentearchiefweggelegd. In de loop van 1996 ontwikkelden zich ook vanuit het Gemeentearchief Zwolle contacten met het Zwolse bedrijfsleven, o.m. met VB-accountants en PTT-Telecom. In het laatste geval kon sponsoring voor een digitale tentoonstelling worden gereali seerd, waarbij Telecom zorg droeg voor speciale verbindingen en de tijdelijke installatie van appa ratuur. VB-accountants fungeerde als sponsor voor de hardware ten behoeve van de definitieve inter- net-toegang in de leeszaal. De indruk bestaat dat zowel bij bestuur als bij ambtenaren nog onvoldoende kennis aanwezig is om de impact van de revolutie in de informatie technologie volledig op zijn waarde te schatten. Het Gemeentearchief zou een bescheiden rol kun nen blijven vervullen in de zeer praktische kennis making met het fenomeen. Het is immers bij uit stek geschikt om het praktische gebruiksnut van Internet, ook voor niet-commerciële doeleinden, te demonstreren. [140] 2 In het Nederlandse archiefwezen In het najaar van 1995 was ook onder de vakbroe ders de digitale snelweg al het modewoord bij uit stek, maar de praktische kennis ervan nog gering. Ook in dit verband was wel enige scepsis waar neembaar rond het gebruik van Internet door ar chiefdiensten. Toen eenmaal goed doordrong dat de collega's in verschillende Angelsaksische landen zich met veel energie op het net hadden geworpen en ook de nieuwe mogelijkheden reeds volop ver kenden, werden ook sommige sceptici van het eer ste uur over de streep getrokken. Inmiddels groeit het aantal archiefdiensten met een eigen web-site thans langzaam, maar gestaag. Rechtstreeks op grond van de Zwolse ervaringen ging ook het Stadsarchief Zutphen op 3 juni jl. met een eigen web-site van start. Met diverse andere collega's was contact over het experiment of werden demonstra ties verzorgd. Verschillende grote Nederlandse ar chiefdiensten zijn thans in enig stadium bezig pre sentatie op het net voor te bereiden. In november 1996 was het aantal Nederlandse archiefdiensten op het net tot ca. twintig gegroeid: voor Europese begrippen al een behoorlijk aantal. Vooral de cate gorale archiefinstellingen blazen een flinke partij mee: iisg, iaav, kdc en ING zijn in het afgelopen jaar alle op het net gekomen, sommigen met om vangrijke web-sites. Opmerkelijk was tot nu toe de afwezigheid van de Rijksarchiefschool - dat zich immers als het kenniscentrum voor het archiefveld profileert - in de discussie over de introductie van Internet in het Nederlandse archiefwezen. Conclusie De gemeenteraad van Zwolle ging in het voorjaar akkoord met een beleidsnota van het Gemeentear chief waarin verbetering van de dienstverlening, drempelverlaging en het bereiken van nieuwe doelgroepen als doelstellingen stonden geformu leerd. Het informatie-aanbod via Internet komt niet in plaats van de huidige activiteiten, maar kan als een extra in te zetten instrument worden be schouwd om deze doelen te verwezenlijken. Verbe tering van de dienstverlening wordt alleen al gere aliseerd doordat een groeiende hoeveelheid infor matie van en over het Gemeentearchief Zwolle nu onafhankelijk van plaats 24 uur per dag beschik baar is. Ten aanzien van drempelverlaging geldt het vol gende. De web-site van het Gemeentearchief Zwolle alleen zal slechts weinigen over de streep trekken een Internet-abonnement en een modem aan te schaffen. Daarvoor is meestal meer nodig dan het aanbod van één informatie-aanbieder. Daarentegen is het Gemeentearchief Zwolle plot seling zeer eenvoudig en snel onder bereik geko men van degenen die al wel op het net zijn, waar ook in Nederland en daarbuiten. Impliciet heeft het GAZ-experiment voor de gemeente Zwolle in de afgelopen negen maanden al een enorme p.r.- waarde gehad. Of om in de woorden van een reeds tot het Internet bekeerd Zwols gemeenteraadslid te spreken: 'als ik het woord Zwolle intik (in een zoekmachine, jf) dan krijg ik vrijwel alleen nog maar het Gemeentearchief', een opmerking waar uit zowel de verbazing over de omvang van de gaz- website sprak als de verbazing over het feit dat zo weinig overige Zwolse informatie op dat moment nog werd aangeboden. De gegevens over de raad pleging leiden tot de conclusie dat ook heel veel mensen onze pagina's hebben bezocht die normaal niet de stap hadden genomen ons fysiek te bezoe ken. En wat het bereiken van nieuwe doelgroepen betreft: het medium heeft een sterke aantrekkings kracht op studenten uit het middelbaar en vooral het hoger onderwijs en sluit dus perfect aan bij de wens om die doelgroepen beter bij het Gemeente archief Zwolle te betrekken. De raadpleegcijfers geven aan dat universiteiten en hogescholen thans reeds een belangrijk element in het bezoek vor men. De snelle groei van de raadpleging van onze pagi na's, en de positieve interne en externe reacties lei den tot de conclusie dat het Internet-experiment bij het Gemeentearchief Zwolle als geslaagd kan worden beschouwd. Daarmee kan evenwel nog niet worden geconcludeerd dat in deze vorm ook voor andere gemeentelijke instellingen Internet een wenselijk medium zou zijn. De specifieke aard

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 14