Presentatie van archiefdiensten op Internet Een jaar ervaring bij gemeentearchief Zwolle drsJan Folkerts Sinds september 1995 is het Zwolse gemeentearchief actief bezig de mo gelijkheden van het gebruik van Internet te onderzoeken. In dit artikel beschrijft de gemeentearchivaris, drs Jan Folkerts, de opgedane ervarin gen. Interessant in de Zwolse aanpak is het feit dat Internet niet als een 'ex traatje wordt beschouwd, maar als een wezenlijk instrument in de verdere uitbouw van de organisatie en in het bereiken van nieuwe doelgroepen. Zo als Folkerts benadrukt, kunnen juist bijzondere instellingen als archief diensten met hun zo specifieke informatieaanbod zich in sterke mate on derscheiden van andere informatie-aanbieders. Een bericht van het front! Organisatie Wie op degelijke wijze en tegen redelijke kosten informatie op Internet wil aanbieden, heeft een goede zgn. service provider nodig. Zon service- provider zorgt voor de infrastructuur, dat wil zeg gen een grote 24-uur-per-dag-bereikbare compu ter, waarop de informatie wordt geplaatst. Deze informatie wordt gepresenteerd in de opmaaktaal van het World Wide Web html. De service-pro vider moet teksten op eenvoudige wijze naar html kunnen overzetten. Het beheren van de bo vengenoemde grote computer, de zgn. server, is de taak van de provider. In het geval van het Gemeen tearchief Zwolle werd gekozen voor Overijssel Di gitaal, een initiatief van de Overijsselse Biblio theekdienst (obd) in Nijverdal, als service-provi der. Onder de Nederlandse service-providers is veel kaf onder het koren. Overijssel Digitaal on derscheidt zich in gunstige zin van vele anderen: goede verbindingen, een perfecte organisatie, re delijke tarieven en een creatieve en flexibele geest. Veel energie werd van meet af aan gestoken in het creëren van intern draagvlak. Vanaf het basaal kennisnemen van moderne informatietechnologie en het vertrouwd raken met nieuwe software tot uiteindelijk het meedenken over de beleidsmatige aspecten en lange- termijn-consequenties. Con frontatie met dit medium betekende voor vele me dewerkers weinig minder dan een revolutie, verge leken waarbij de impact van automatisering in de jaren daarvoor mager afsteekt. Aan het einde van de experimentele fase werden maatregelen genomen om de activiteiten rond In ternet beter te integreren in de organisatie. Daar bij is onderscheid gemaakt tussen het beheer van de web-site (informatieaanbod, het digitale visite kaartje), de vraag (beschikbaarstelling van internet in de leeszaal) en tenslotte de e-mail, waarvan de verwerking bij de secretaresse is ondergebracht. In de eerste maanden werden voor een achttal me dewerkers korte introductiebijeenkomsten geor- [136] ganiseerd. De gemeentearchivaris volgde bij het Kenniscentrum voor Toegepaste Bedrijfskunde in Rotterdam een cursus speciaal gericht op informa tie-aanbieders. Aanbod Een nieuw medium stelt nieuwe eisen. Deze Bin- senwahrheitvj-as bij de aanvang van onze web-site ook nog niet geheel tot het Gemeentearchief Zwolle doorgedrongen. Qua omvang was het be gin zeer bescheiden. Eind september 1995 presen teerde het gaz zich met een home-page op Inter net en met het Overzicht van Archieven en Ver zamelingen, de belangrijkste toegang, en daarbij bleef het voorlopig. In feite werd er platte tekst op het net gezet en werden de bijzondere mogelijkhe den van het World Wide Web aanvankelijk in het geheel niet benut. In december vonden de eerste uitbreidingen van het aanbod plaats: onder meer werd het toen mo gelijk rechtstreeks te e-mailen vanaf de pagina's van het Gemeentearchief Zwolle, voor het eerst werd dus het interactieve karakter van het net benut. In de maanden van januari tot mei vond een snelle groei van het aanbod plaats. Er verschenen vijf belangrijke toegangen op onze pagina's (doop-, trouw- en begraafboeken, gemeente Zwollerker spel, oud rechterlijk archief, Vilsterenshuizen en Gymnasium Celeanum), een groot aantal algeme ne informatiepagina's, en sinds maart 1996 het voor Nederland aanvankelijk unieke Archiefnet, enkele pagina's met rechtstreekse verbindingen naar binnenlandse en buitenlandse archiefdien sten en naar voor genealogen en historici interes sante andere adressen. Het Archiefnet-aanbod had voor de digitale bezoeker vanzelfsprekend een di rect gebruiksnut; voor ons als archivarissen had het ook een belangrijk heuristisch effect: door Archief net werden we letterlijk geconfronteerd met het virtuele karakter van ons informatie-aanbod. Het effect van deze 'ontdekking' realiseren wij ons zelfs nu vermoedelijk nog maar half. De aanvankelijke opvatting was immers dat wij datgene wat wij bin nen onze muren bewaren, ten dele digitaal wilden aanbieden via Internet. De digitale archivaris be gint echter nu letterlijk de consequenties te voelen van het feit dat hij meer en meer een historische in formatiemakelaar wordt, waarbij de 'eigen' archie ven weliswaar nog de kern vormen, maar waarbij de plaats waar overige informatie zich (op het net) bevindt volstrekt irrelevant wordt. Ons werkter rein verbreedt zich in zekere zin plotseling van Zwolle tot de wereld. Waarbij het begrip wereld niet letterlijk moet worden opgevat. Cyberspace is immers niet te lokaliseren; het is een metawereld.. Een van de laatste toevoegingen betrof deze zo mer de voor Nederland nog unieke mogelijkheid om een klein stuk index (5000 records) van de bur gerlijke stand, nl. de geboorten 1811 -1822, on-line op onze web-site te doorzoeken. Het streven van het Gemeentearchief Zwolle is er op gericht om zich te onderscheiden van veel ande re informatie-aanbieders op het net door enkele specifieke elementen: kwaliteit, continuïteit en dy namiek. De eerste twee eisen stellen archivarissen zich ook in de gewone wereld, de derde is een rechtstreeks gevolg van de specifieke kenmerken van het medium. Er dient een nauwe relatie te zijn tussen vorm en inhoud, waarbij de home-page een perfecte digitale etalage moet zijn. Het aanbod moet groeien, veranderen, zich aanpassen aan de gebruikerswensen, qua vorm aantrekkelijk zijn. Vorm en aard van het aanbod veranderen ook voortdurend als gevolg van de voortdurende trans formatie van het net zelf. Na de opkomst van Java in de loop van 1996 (waardoor de tekstpagina's op het net plotseling heel wat levendiger werden) en de oorlog tussen de browsers van Netscape en Microsoft staat de vol gende omwenteling al weer voor de deur: de con vergentie van interactieve televisie, bewegend beeld en geluid en het net. In de Verenigde Staten is deze ontwikkeling al in volle gang (zie bijvoor beeld het novembernummer van Wiredhet toon aangevende blad voor de digitale Amerikaanse consument). Met voldoende bandbreedte kunnen informatie-aanbieders steeds beter ook geluid en bewegend beeld op hun web-sites mee gaan geven. [i37]

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 12