Een regentenfamilie als microcosmos dr C. Schmidt' [45] hout mededeelde, dat het dorp Berkhout nimmer een heerlijkheid heeft kunnen zijn en dat her oud ste bewezen lid van de familie in dat dorp, slechts het (overigens eerbare) beroep van smid uitoefen de, dat deze oom toen als door een donderslag werd getroffen en geruime tijd stil en verslagen aan tafel heeft gezeten. Gelukkig voor hem zijn er in het 'bewezen' gedeelte van de familiegeschiedenis tal van Berkhouten ge weest, die in hun tijd een grote of bijzondere rol in het maatschappelijk bestel hebben gespeeld. Ik noem van hen: de geus Jan Teding van Berkhout, de invloedrijke staatsman Adriaan, een goede vriend van Oldebarneveldt, de patriot Willem Hendrik en de negentiende-eeuwse Pieter Jan Wil lem onder wiens leiding een dijk van Holwerd naar Ameland werd aangelegd. Het is de grote verdienste van Schmidt geweest, dat hij met gevoel voor relativiteit en humor de familie door de eeuwen heen 'op zijn plaats heeft gezet'. Zelfs ontdaan van franje of opgeklopte voorouders, is het een familie waar de huidige generatie best trots op mag zijn. Schmidt heeft zijn boek niet kunnen schrijven zon der het imposante werk van Schutte, dat in novem ber 1974 werd afgerond. Na het gereedkomen van de inventarisatie is het archief een bron geweest waaruit vele studenten, scholieren en wetenschap pers geput hebben. Dit kwam omdat de inventaris in ruime mate over Nederland is verspreid. Geleidelijk aan begint ook het minder bekende portret- en fotoarchief meer belangstelling te krijgen. Interessant om daarbij te noemen zijn de proef schriften van mevrouw Frank over de Grote Tour, en van Maarten Prak over de Leidse regentenstand. De hooggeleerde musicoloog Dunning zocht, ove rigens zonder resultaat, Italiaanse muziek. In zijn voetspoor volgde de hedendaagse schrijfster Ma- griet de Moor, die de dagboeken van de zeventien- de-eeuwse Jan Teding van Berkhout uitploos, om meer te weten over het sociale leven in Napels, waarover zij in haar laatste roman, De Virtuoos schreef. Op bladzijde 48 verschijnt plotseling een nietszeggende Nederlandse edelman ten tonele, dit was Jan Teding van Berkhout en het resultaat van een weddenschap, die ik met Margriet de Moor sloot! Ik ben blijdat het archief zo toegankelijk is, en dat daarmee anderen geholpen kunnen worden in hun studies of interesses naar lang vervlogen dagen en naar patronen in de geschiedenis van Nederland. Laten wij beseffen, dat de Berkhouten door de eeu wen heen ook maar gewone mensen zijn geweest en niet alleen bestonden uit een 'eerbare en notabele familie' zoals Paulus Berkhout in 1653 constateer de. Dat ik mij daar sinds 1986 goed rekenschap van geef, vind zijn oorzaak in het volgende. De jonge doctor Maarten Prak bracht ons op een avond een bezoek om, als dank voor de hulp, de handelseditie van zijn proefschrift aan te bieden. Na enkelen gla zen wijn richtte hij het woord tot mij en zei: 'U zo gadeslaande, kunt U het wel aan?'. 'Wat dan' vroeg ik verbouwereerd. 'Ik heb een onecht kind ontdekt' sprak hij plechtig. 'Wanneer', wist ik nog uit te brengen, de glazen direct weer volschenkende. 'In 1764' sprak hij geruststellend, waarop wij het glas hieven op de Eer van de Familie! Noot 1 JhrmrJ. P. E. Teding van Berkhout is directeur van deAMEV. Hij be heert het familiearchief Teding van Berkhout en heeft het onderzoek van dr Schmidt - zie het volgende artikel - mogelijk gemaakt door dit archief voor hem open te stellen. [44] Jan Berkhout Pieterzn (1510C1587), vermoedelijk door A. Moro van Das horst Collectie Stichting Teding van Berkhout). Dit lid van de familie nam zit ting in de vroedschap van Hoorn. Hoewel aanvankelijk trouw aan het centraal gezag, koos hij hij tijdens de Opstand - na lang aarzelen en onder druk van de omstandigheden - voor de Prinsgezinden. Foto: Collectie Stichting Teding van Berkhout Familiearchieven bevatten niet alleen voer voor genealogen en familiehis torici; men kan de daarin berustende documenten voor allerlei doeleinden gebruiken, in het bijzonder om een beeld te krijgen van de meer intieme kanten van het sociale leven. Aangezien ik als socioloog het familiearchief Teding van Berkhout heb doorgewerkt met als doel het schrijven van een familiegeschiedenis, zal ik proberen enig licht te werpen op de vraag: wat moet een socioloog met de geschiedenis van een regentenfamilie?1 Anders gezegd: wat is het sociologisch belang van een familiegeschiedenis zoals ik die heb geschreven en wat is de sociologische betekenis van familiegeschie denis in het algemeen? Welke bijdrage kan de integrale bewerking van een familiearchief leveren aan ons inzicht in de aard en ontwikkeling van men selijke samenlevingen?

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 5