Kroniek 'Appraisal' in een bouwput munalarchive in Nordrhein- West- falen, i. LandesteilNordrhein (Archivberatungsstelle Rheinland, Archivheft 27) (Köln-Bonn, 1994) c Archivberatungsstelle Rheinland K. schmitz kA.),SOJahreArchiv beratungsstelle Rheinland 1929-1979 (Archivberatungsstelle Rheinland, Archivheft 13) (Köln, 1979) H. budde.Aus der Arbeit der Archivberatungsstelle Rheinland in rheinischen Kommunal- archiven Archivgesetzgebungund PC imArchiv(alsboven) 111-120 [100] 'Choosing to preserve. Towards a cooperative strategy for longterm access to the intellectual heritage. De eerste internationale conferentie van de Euro pean Commission on Preservation and Access te Leipzig, 29 en 30 maart 1996 Deelnemers uit 31 verschillende landen namen op 29 en 30 maart 1996 deel aan het eerste congres ge organiseerd door de European Commission on Preservation and Access (ecpa), in dit geval in sa menwerking met de Deutsche Bibliothek, te Leip zig. De ecpa is in 1994 tot stand gekomen op ini tiatief van geleerden, bibliothecarissen en archiva rissen met als doel de complexe vragen betreffende 'bewaren op lange termijn', de conservering van bibliotheek- en archiefmateriaal (inclusief audio visueel materiaal, foto's en digitale data) te beant woorden. Met name het relatief recente materiaal, daterend van de laatste 1 50 jaar, is onderwerp van deze zorg. De geaccumuleerde kennis die deze boe ken en documenten bevatten is onherstelbaar ver loren indien niet op grote schaal conserveringspro gramma's worden begonnen, waardoor de intellec tuele erfenis wordt veilig gesteld. De conferentie vond plaats in het splinternieuwe 'Haus des Buches', dat speciaal voor deze conferentie een dag voor de aanvang ervan was geopend. En dat was te merken: slechts die ruimten waar de conferentie plaatsvond waren gereed; in alle andere delen van het gebouw was de afbouw in volle gang. Het 'Haus des Buches' wordt in de komende jaren tot symbool van deze Duitse 'boekenstad'. De conferentie was na de openingssessie verdeeld in een zestal sessies, telkens bestaande uit twee of drie voordrachten. De sessies hadden geen speci fiek thema. In de meeste voordrachten werd de na druk gelegd op de stand van zaken, de nationaal ontwikkelde modellen voor conservering, de fi nanciële problemen en de (on)mogelijkheden van internationale samenwerking. Op 30 maart be stond daarnaast de mogelijkheid kennis te maken met het 'Zentrum für Bucherhaltung' van de 'Deutsche Bücherei', en met name met de (massa)- conserveringstechnieken betreffende ontzuring (via de Batelle-methodiek) en papierstabilisatie (papiersplitsing). Hoewel voortdurend gesproken werd over de con servering van bibliotheek- en archiefmateriaal werd met name aandacht besteed aan het eerste; conservering in archieven kwam slechts uitgebrei der aan de orde in de voordrachten van Huskamp Peterson (Boedapest) en Weber (Stuttgart). Hus kamp Peterson stelde dat conservering meer een managementproces was dan een op te lossen pro bleem; van belang is dat verbetering van de 'storage environment' op macro- en microniveau het ver ouderingsproces van de te bewaren informatiedra gers kan tegengaan en dus kostbare conserverings maatregelen kan terugdringen. Verder is het vol gens Huskamp Peterson noodzakelijk in het management rekening te houden met drie andere aspecten: de (in)stabiliteit van het materiaal zelf, de veelvuldigheid van het gebruik ervan en 'disas ter planning'. Weber ging in zijn voordracht in op drie strategieën die de langdurige toegankelijkheid van archiefmateriaal kunnen bevorderen: 'apprai sal', selectie van het voor langdurige bewaring in aanmerking komende archiefmateriaal; conserve ring, zowel preventief door klimatologische maat regelen in de depots en materiële verzorging van het materiaal als door technieken van (massaicon- servering en microverfilming van bedreigde origi nelen; en (grafische of inhoudelijke) conversie van bedreigd archiefmateriaal op duurzame nieuwe in formatiedragers. Volgens Weber kan op dit mo ment alleen de micro-film de garantie bieden van een lange levensduur. Digitale vormen kunnen [101]

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 33