Besluit [99] een afdeling registratuur - een Duitse Omslag in Opslag - deze problemen alleen maar verder heeft vergroot. Er is onder de ambtenaren te weinig ken nis aanwezig over het ordelijk en doelmatig beheer van gegevens en dit probleem heeft voor hun ook geen prioriteit. De voortschrijdende automatise ring maakt de problemen er niet kleiner op. Er zijn in de loop van de tijd vele honderden in ventarissen en andere toegangen door of met me dewerking van de Archivberatungsstelle vervaar digd. Deze blijven meestal ongedrukt. Inventaris sen van historisch waardevolle archieven van bovenregionaal belang worden sinds de jaren '40 in een eigen reeks gepubliceerd, de Inventare nicht- staatlicher Archive. Deze omvat momenteel 38 de len. De verslagen van door de Archivberatungsstelle verrichte werkzaamheden werden vóór 1945 regel matig gepubliceerd in het tijdschrift Rheinische Heimatplege. Van de vier jaarlijks verschijnende nummers nam de dienst er steeds één voor haar rekening, het zogenoemde Archivheft. Behalve werkverslagen werden daarin ook achtergrondarti kelen gepubliceerd en het Archivheftwun 1937 was een thema-nummer betreffende stadsarchieven. Na 1945 is de traditie van de Archivhefie voongz- zet, nu in de vorm van onregelmatig verschijnen de, zelfstandige publikaties. Deze bevatten geen voortgangsrapportages meer, maar vooral versla gen van congressen, gewijd aan thema's als de ar chiefwet, archief en pc, krantenverzamelingen in het archief en oral history. Daarnaast is er onder meer een gids voor de omgang met franstalige tek sten uitgegeven. Na jarenlange voorbereiding is in 1994 bovendien het volumineuze eerste deel van het Handbuch der Kommunalarchive in Nordrhein- Westfalen gepubliceerd, in samenwerking met het Westfdlische Archivamtdat de hoofdverantwoor delijkheid voor het tweede, nog te verschijnen deel draagt. Dit handboek is enigermate vergelijkbaar met de Nederlandse provinciale archiefoverzich ten. Een belangrijke taak van de Archivberatungsstel- - le ligt op het gebied van de scholing. Om althans in de meest nijpende behoefte aan geschoold ar- chiefpersoneel in Nordrhein-Westfalen te voor zien organiseren de beide Landschaftsverbande via de Archivberatungsstelle Rheinland en het Westfdli sche Archivamt sinds de jaren '70 regelmatig cur sussen waarin ambtenaren en historici gedurende zes maanden een spoedopleiding krijgen, in prin cipe toereikend voor het hauptamtlich beheer van een gemeentelijk archief. Ook personeel voor ker kelijke archieven wordt zo opgeleid. Recentelijk wordt gewerkt aan een kwalitatieve verbetering van de opleiding, waarbij onder meer gedacht wordt aan een ruime praktijkstage. Daarnaast biedt de Archivberatungsstelle aan ar- chiefpersoneel jaarlijks diverse tweedaagse cursus sen ter bij- en nascholing aan. Thema's van derge lijke cursussen zijn: materiële zorg, Sicherungsver- filmung, de behandeling van foto's, aanvullende documentatie in archieven, de archiefbibliotheek. In restauratiewerkplaats en microfilmatelier wer ken ongeveer 10 personen. Deze afdelingen beko stigen zich voor een deel zelf, aangezien gemiddeld 30-50% van de kosten door de opdrachtgever moeten worden betaald. Door personeelsgebrek is de capaciteit echter onvoldoende om in de behoef ten van de archieven in het gebied van het Land- schaftsverbandte kunnen voorzien. De Archivberatungsstelle is géén archiefinspectie, al vertoont zij daarmee wat betreft haar doelstelling en gedeeltelijk ook wat betreft haar werkmethoden overeenkomst. Zij opereert niet vanuit een hiërar chische relatie en niet op basis van een formele in spectiebevoegdheid, maar op voet van gelijkwaar digheid en met een adviserende taak. In die zin vormt zij een alternatief voor de Nederlandse pro vinciale archiefinspectie. Daarvan onderscheidt de Archivberatungsstelle zich ook door de grotere schaal waarop zij ope reert. Hoewel van origine een provinciale instel ling, staat zij wat betreft omvang en inwonertal van het door haar bestreken gebied eerder op het niveau van de Nederlandse Rijksarchiefdienst. Als organisatie is zij dan ook veel groter dan onze pro vinciale archiefinspecties. Hoewel die grotere om vang van werkterrein en organisatie ongetwijfeld eigen problemen met zich meebrengt, is er waar schijnlijk per saldo een positief effect op de effi- [98 ciency waarmee kan worden gewerkt. In ieder ge val heeft de Archivberatungsstelle de gemeenten en hun archiefbeheerders meer te bieden dan de Ne derlandse archiefinspecties, zoals bijvoorbeeld cur sussen en congressen. Bij onderhandelingen met de gemeenten legt een grotere dienst bovendien meer gewicht in de schaal. Het is echter de vraag of de Archivberatungsstelle het pakket aan voorzieningen dat zij te bieden heeft op termijn volledig intact kan laten. De tech nische afdelingen kunnen op dit moment door ge brek aan personeel en middelen de vraag naar res tauratiewerkzaamheden en microverfilming niet meer aan. De oplossing zal moeten liggen in de centralisatie en gedeeltelijk privatisering van dit soort werkzaamheden. Het zal wellicht ook nodig zijn, enkele principiële keuzes die in het verleden zijn gemaakt nog eens kritisch onder de loep te nemen. De beschouwing van archivalia als Schriftdenkmaler is ongetwijfeld juist en nuttig, vooral als het erom gaat, bezitters en zorgdragers van archieven te overtuigen van het belang van hun zorgtaak. Maar deze beschou wingswijze is niet toereikend als het gaat om het oplossen van de problemen die met name het be heer van het jongere archiefgoed en de automatise ring met zich meebrengen. Deze vergen vrijwel ze ker een overstap van document- naar informatie beheer en de keuze voor nieuwsoortige toegangen. Vooralsnog weet de Archivberatungsstelle op dit terrein geen toonaangevende rol te spelen. De Archivberatungsstelle heeft vanaf het begin ge kozen voor het bevorderen van goed lokaal beheer van de niet- overheidsarchieven. Zij onderscheid de zich daarmee van het enigermate naar centraal beheer neigende Staatsarchiv. De consequent ge handhaafde keuze voor lokaal beheer heeft de onderhandelingen met gemeentebesturen zeker menigmaal positief beïnvloed. Toch moet worden geconstateerd, dat goed archiefbeheer op dit mo ment nog lang niet overal is gegarandeerd en dat dit onder meer samenhangt met de geringe grootte van veel gemeenten in het noordelijke Rijnland. Een logische oplossing, waarin ook de archiefwet van Nordrhein- Westfalen voorziet, is het creëren van intergemeentelijke samenwerkingsverbanden. Dat hier een belangrijke taak voor de Archivbera tungsstelle ligt, wordt inmiddels ook binnen deze dienst beseft. Initiatieven op dit gebied vergen een behoedzame omgang met de gemeentebesturen. Respect voor de gemeentelijke autonomie heeft bij de Archivbe ratungsstelle altijd hoog in het vaandel gestaan, noodgedwongen én uit overtuiging. Soms zou men aan deze dienst meer machtsmiddelen toe wensen. Het is echter de vraag of met grotere for mele bevoegdheden op de langere termijn zo heel veel méér te bereiken zou zijn. Leert niet ook de praktijk van de Nederlandse archiefinspectie dat dwangmiddelen hun nut hebben, maar dat voor een duurzaam resultaat overreding en vertrouwen belangrijker zijn? Literatuur a Provinziallandtag - Provinzialver- band der Rheinlande- Landschafts- verband Rheinland h. lademacher, VondenProvin- zialstanden zum Landschaftsver- band. Zur Geschichte der landschaft- lichen Selbstverwaltungder Rhein- lande{ Köln-Bonn, 1973) Dezelfde,'Die nördlichen Rhein lande von der Rheinprovinz bis zur Bildung des Landschaftsverbandes Rheinland (1815-1953)', Rheini sche Geschichte, F. Petri en G. Droege (red.), 11 (Düsseldorf, 1976) 475-866 'Kultur in der Region', themanum mer van: lm Blickpunkt{eA. Land- schaftsverband Rheinland) 18/1 (i99i) 'DienstefürdieRegion', thema nummervan: Diesmal(ed. Land- schaftsverband Rheinland), nr. 4 (i993) b Gemeentelijk archiefwezen in het noordelijke Rijnland Archivgesetzgebungundvc im Arr/w(Archivberatungsstelle Rheinland, Archivheft 21 (Köln-Bonn, 1989) 9-15 (biedt o.m. de tekstvan dearchiefwet van Nordrhein-Westfalen met commentaar) p.k. weber, 'KommunalesArchiv- wesen in der Euregio', DerArchivar 45 (1992.) 571-576 Dezelfdee.a., Handbuch der Kom-

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 32