Noordelijk Rijnland 'Hauptamtlich' archiefbeheer EEEH 'Krelse' 1 Kleef 2 Wezel 3 Vlersen 4 Helnsberg 5 Neuss 6 Mettmann 7 Aken 8 DQren 9 Erft- Krels 10 Rhelnlsch Berglscher Krels 11 Oberberglscher Krels 1 2 Eusklrchen 13 Rheln-Sleg-Krels 'Krelsfrele' steden A Krefeld B Duisburg C Oberhausen D Mülhelm E Essen F Mönchengladbach G Dusseldorp H Sollngen I Wuppertal J Remscheld K Aken L Keulen M Leverkusen N Bonn Van de 178 gemeentelijke archieven was de bezettingsgraad in 1979, resp 1995: 1979 1995 41 (23%) 106(59,6%) met hauptamtlich beheer (beheer was hoofdfunctie voor leidinggevende functionaris, meestal met vakopleiding) 18(10,1%) 49 (27,5%) met nebenamtlich beheer (beheer was nevenfunctie voor leidinggevende functionaris. meestal zonder vakopleiding) 119(66,9%) 23(12,9%) zonder beheerder in vaste loondienst (beheer was ereambt of taak in het kader van werkverschaffingsproject of lag in handen van de afdeling cultuurzaken) 178 (100%) 178 (100%) Totaal [94] -33% -66% -99% stand: sept. '95 100% Overzicht van de 'hauptamt- liche bezettingsgraad in het archief beheer in het Noordelijk Rijnland. Kaart: B. Thissen van het bestuursapparaat van de landsregering. Vanaf 1953 maakt zij deel uit van de Landschafts- verband Rheinland. Dit houdt onder meer in, dat haar werkterrein door het wegvallen van het zuide lijke deel van de oude Rheinprovinz in geografi sche zin ongeveer is gehalveerd. Desalniettemin steeg in de jaren van 1953 tot aan de viering van het 50-jarig jubileum in 1979 het aantal medewer kers van 4 naar 19. Het bedrag dat op de begroting van de Landschaftsverband voor het archiefwezen werd gereserveerd steeg naar iets meer dan 1 mil joen dm in 1979. Het takenpakket bleef in essentie identiek aan dat van vóór de Tweede Wereldoorlog. Nog steeds lag het accent op het behoud van de Schriftdenk maler. Deze hoofdtaak kreeg een extra dimensie door de in de oorlogsjaren geleden verliezen. De belangrijkste nieuwe taken en activiteiten waren: herstel van o.a. oorlogsschade, sinds 1970 in een eigen atelier; verfilming van archiefbescheiden Sicherheits- verfilmung, sinds 1966); advies en hulp inzake het jongere archiefgoed (i9<?en 20c eeuw); verzorging van opleidingen. Het werkterrein: de gemeentelij ke archieven in het noordelijke Rijnland Het werkterrein van de Archivberatungsstelle Rhein land is in geografische zin identiek aan dat van de Landschaftsverband Rheinland en omvat dus het noordelijke deel van de voormalige Rheinprovinz. Er is al op gewezen dat dit gebied thans - dat wil zeg gen na de hervormingen en herindelingen van de ja ren '60 en '7° dertien Kreise en veertien kreisfreie steden omvat en dat er op dit moment ruim tien miljoen mensen wonen. Er zijn helaas geen exacte cijfers beschikbaar over het actuele aantal niet-overheidsarchieven in dit gebied. In 1979 bedroeg dit aantal ca. 1650, te verdelen in: 178 gemeentelijke archieven (het archief van de Landschaftsverband Rheinlandmet meegerekend) ca. 800 katholieke parochiearchieven ca. 600 protestantse kerkarchieven ca. 70 particuliere archieven. (Zie de tabel op bladzijde 94.) Er is dus over de periode 1979-199 5 een duidelijke toename van het aantal nebenamtlich en met name het aantal hauptamtlich bezette gemeentelijke ar chieven waarneembaar 17,4%, resp. 36,5%). In enkele Kreise (Mettmann, Neuss) en bij de kreisfreie steden is de dekkingsgraad van archieven met hauptamtlichbeheer inmiddels zelfs 100%. De feitelijke situatie van het gemeentelijke archief wezen in het noordelijke Rijnland is echter minder rooskleurig dan men op basis van deze cijfers wel licht zou vermoeden. In de eerste plaats mag niet uit het oog worden verloren, dat er tegenover de Kreise met een goede bezettingsgraad diverse staan waar hooguit '/3 van de archieven hauptamtlich bezet is (Euskirchen, Rheinisch Bergischer Kreis, Aken, Düren, Vier- sen) en dat nog steeds meer dan 12% van de ar chieven niet eens een nebenamtliche bezetting heeft. In de tweede plaats is het opleidingsniveau van het personeel zelfs bij de hauptamtlich bezette ar chieven over het geheel genomen lager dan in Ne derland. Veel archieven worden geleid door een historicus zonder specificieke archiefopleiding of door een ambtenaar met niet meer dan een verkor te, in feite provisorische vakopleiding. In de derde plaats zijn veel archieven wat de om vang van de personeelsbezetting betreft miniscuul. Goede cijfers ontbreken, maar vast staat, dat me nig gemeentearchief in het besproken gebied als éénpersoonsbedrijf functioneert en dat ook de grotere archieven doorgaans een kleinere bezetting hebben dan de archiefdiensten van vergelijkbare Nederlandse gemeenten. In de laatste plaats moet er op worden gewezen, dat de ontwikkelingstendens van de laatste jaren niet gunstig is. De Duitse gemeentelijke huishou dingen staan sinds enige tijd onder grote financiële druk en er is bij de gemeentebesturen in het noor delijke Rijnland een neiging te bespeuren om dras tisch op de archiefkosten te bezuinigen, hetzij door sterke personeelsreductie, hetzij door koppeling van het archiefbeheer aan andere functies (mu- seumbeheer). Er gaan in bepaalde kringen zelfs [95]

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 30