Veren igingsnieuws Ledenvergadering ze kant. Een gepland diner met de Tsjechische colle ga's is helaas niet doorgegaan. Ruimte voor diep gaande discussie was er nauwelijks: alleen bij Libri Prohibiti, wellicht vanwege de aanwezigheid van een tolk, zijn veel vragen gesteld en beantwoord. Refera ten zijn niet gehouden. De studiereis had geen centraal thema. Achteraf zou het interessant geweest zijn om met de Duitse en Tsjechische collega's, zowel informeel als formeel, in het licht van de recente ontwikkelingen te praten over onderwerpen als archiefmanagement, de relatie met de politiek of archivistische werkwijzen. Toch is er sprake van een geslaagde reis. Er is na melijk wel een andere doelstelling gerealiseerd: het verstevigen van de banden tussen de Nederlandse en Vlaamse collega's door het uitwisselen van kennis en ervaring. Het bestuur van de kvan is van plan bilaterale con tacten met Hongarije te ontwikkelen. Dat biedt de mogelijkheid om tot een grondige uitwisseling van kennis te komen, zeker wanneer over en weer colle ga's over een langere periode elkaar geregeld kunnen treffen. Ontvangst in het Stadsarchief van Praag. De deel nemers aan de reis luisteren naar de voordracht van de stadsarchivaris. Foto: G. Janssen Nawoord Terugkomend op het doel van de reis naar Oost-Eu ropa: we hebben inderdaad kennisgenomen van de archiefsituatie in het voormalige Oostblok. Zowel in het vroegere Oost-Duitsland als in Tsjechië floreert het archiefwezen. Overal is men druk bezig met nieuwbouw. Bezoekersaantallen nemen toe; burgers eisen via archiefstukken hun eigendommen terug. De belangstelling en waardering voor het verleden neemt toe. We zij n zeer vriendelij k ontvangen. Men heeft ons rondgeleid en er zijn ons tal van prachtige zalen en opvallende archiefstukken getoond. Van het actief kennis uitwisselen met onze Oosteuropese collega's is echter minder terecht gekomen. Alleen in Weimar hebben wij met onze Thüringische collega's infor meel kunnen praten. In Tsjechië bleven de bezoeken beperkt tot een uiteenzetting van de gastheer, soms aangevuld met het beantwoorden van vragen van on- Noot i DrWahl publiceerde onlangs in 'Der Archivar' een lovend artikel over ons bezoek aan Weimar. [248] Notulen van de ledenvergadering van Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland, gehou den op 5 oktober 199 5 in het stadhuis te Den Haag 1 Opening De voorzitter, drs J. H. M. Wieland, opent de verga dering en heet de aanwezigen welkom, in het bij zonder de delegatie van Chinese archivarissen on der leiding van de heer Liu Kuoneng en het lid L. J. Jalink (leerling Archiefschool/Streekarchief Bom- melerwaard), die voor de eerste maal deelneemt aan de ledenvergadering. 2 Mededelingen De voorzitter introduceert de nieuwe medewerk ster van het bureau van de kvan, mw A.M. Lem- mers-Vlaar. Mevrouw Lemmers is in dienst getre den op 1 september 1995. Tevens geeft de heer Wieland uitleg over de door medewerkers van het Haags Gemeentearchief te verzorgen rondleiding door het nieuwe stadhuis van Den Haag na afloop van de vergadering. 3 Notulen van de leden vergadering van 30 maart 1995 Na wijziging van de initialen van de heer F. van Dijk in R. F. van Dijk (7 Rondvraag) worden de notulen zonder verdere aanmerkingen en met dank aan de samenstelster goedgekeurd. 4 Financiën De begroting 1996 wordt na een korte toelichting door de penningmeester zonder vragen goedge keurd. 5 Activiteitenplan 1996 De voorzitter licht het activiteitenplan toe. De Cultuurnota 199J-2000 van het ministerie van oc&w is in voorbereiding. Een werkgroep bestaande uit afgevaardigden van kvan, kalo, lopai en rad heeft inmiddels gereageerd op de uitgangspuntennotitie Pantser of Ruggegraat (zie: Nieuws van Archieven 14/10 (oktober 1995) p. 275). De tijdsplanning voor de cultuurnota is krap: de kamerbehandeling van de uitgangspun tennotitie is gepland voor november 1995, voor de cultuurnota zelf is een datum in het laatste kwartaal van 1996 voorzien. Vóór 1 januari 1996 moeten de financiële aspecten van het beleidsplan 1997-2000 van de kvan vastgelegd worden, maar de ministeriële richtlijnen daartoe zijn nog niet bekend. Duidelijk is wel dat de structurele subsi die voor de kvan gewaarborgd lijkt; de mogelijk heden voor incidentele subsidies voor onderzoek ten behoeve van het gehele archiefwezen worden nader onderzocht. De verschijningsdatum voor het vernieuwde Ar chievenblad is in verband met organisatorische te genvallers verschoven van januari 1996 naar januari 1997. In mei 1996 zal een nulnummer van het nieuwe tijdschrift worden uitgebracht, onder meer om de reacties van de leden en andere lezers te pei len. Het Nederlands Archievenblad zal op deze ma nier in elk geval de honderd jaargangen volmaken. Verder kan de voorzitter meedelen dat de firma Er- [249]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 59