Op onze vraag of de instelling het huidige regime kritisch volgt of zich richt op het verleden, ant woordde Gruntorad dat de instelling is gesticht om verboden werken te verzamelen, de hedendaagse ontwikkelingen worden echter niet uit het oog ver loren worden. Uit het verleden ontwikkelt zich im mers het heden en de toekomst. Klementinum De Nationale Bibliotheek is gevestigd in een voor malig Jezuïtenklooster, het Klementinum, in het centrum van Praag. Ons bezoek concentreerde zich op conservering en restauratie. De conservator ver telde over de grootste problemen: geld- en perso neelsgebrek. Het Klementinum bezit circa 6 miljoen banden, daterende vanaf de veertiende eeuw, waar van 3 500 incunabelen en vele duizenden oude druk ken. In massaconservering gelooft hij niet: elke band heeft zo z'n eigen specifieke problemen. Daarnaast is het veel te duur. Hij richt zich op het conserveren van papier; perkament kan niet worden behandeld vanwege het ontbreken van een luchtvochtigheids- en klimaatbeheersingsinstallatie. Verder blijft het bij preventie (zuurvrij inpakken) en het tijdelijk in standhouden, zodat later misschien een echte restau ratie kan plaatsvinden. Men maakt nu rapporten over de staat van 500 middeleeuwse manuscripten en legt vast hoe de toestand is en zou behoren te zijn. De echt slechte stukken worden tijdelijk opgeknapt. De conservator onderhoudt contacten met bibli otheken en archieven in heel Europa, waaronder het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Zo maakt hij gebruik van het 'restauratierapport', dat in Neder land is ontwikkeld. Hij kijkt reikhalzend uit naar het moment dat Tsjechië lid wordt van de Europese Unie. Dan kan de bibliotheek meedraaien met het STEP-project. De middelen waarmee men werkt zijn niet opti maal. De conservatie-medewerk(st)ers worden on derbetaald. Toch is hier het aanvezelen uitgevonden en heeft men een systeem ontwikkeld waarbij in plaats van water een vacuümmethode wordt ge bruikt om papier aan te vezelen. Water geeft teveel schade, zo vond men. Dat de creativiteit niet onder het gebrek aan middelen leidt, was te zien aan een in genieus berkenhouten kistje, bestemd voor de op- Gang in de Nationale Bibliotheek, gevestigd in het Klementinum te Praag, in gebruik als depot en werkruimte. Foto: G. Janssen slag, het vervoer en de raadpleging van oude kostbare boeken. De kist kan worden opengevouwen zonder het boek zelf aan te raken. Een andere bijzonderheid van de kist is een lade, waarin alle overblijvende de len van een gerestaureerd boek worden opgeborgen. Tijdens de rondleiding kregen wij de studiezaal te zien: een prachtige barok-zaal, waar zo n 1000 bezoe kers per dag een plaats vinden. Het zijn vooral stu denten die niet de mogelijkheid hebben om thuis te studeren. Verder was er een kleine tentoonstelling ingericht van pronkstukken. Tot onze grote verbazing bleken het allemaal kopieën te zijn: maketa. Met de hand ge maakte replica, compleet met schimmelwoekerin gen en inktvlekken. Ze zijn niet van echt te onder scheiden. [246] Strahov klooster De bibliotheek van het Premonstratenzer Strahov klooster in Praag bevat ongeveer 120000 banden, waarin 180000 verschillende titels zijn opgenomen. Er zijn 1500 incunabelen en 3000 manuscripten. De meeste werken zijn in de periode 1650-1750 aange kocht. De collectie is alleen op auteur toegankelijk. De communistische tijd heeft ook hier zijn sporen nagelaten. In 1950 zijn alle religieuze orden opgehe ven. De Premonstratenzer bibliotheek kwam toen onder leiding van de centrale staatsbibliotheek te staan. Vanwege verplaatsingen en ondeskundig be heer is circa 25% van het bestand verloren gegaan. Doordat de huidige machthebbers de opheffing van de religieuze orden als een illegale daad veroordeel den, kon de bibliotheek weer in het bezit van de Pre monstratenzer orde terugkeren. Het vroeger gestolen of verdwenen bezit probeert men nu door 'retrospec tieve acquisitie' terug te krijgen. Daarnaast is men bezig met het automatiseren van de catalogus. Op het moment worden de werken uit de periode 1500 tot 1800 in de computer gebracht. Er zijn beschrij vingen bij die meerdere pagina's in beslag nemen. Stadsarchief Praag De stadsarchivaris van Praag, dr Vaclav Ledvincka, ontving ons met het symbool van de nieuwe tijd, de draagbare telefoon, voor zich op tafel. En wat wij verwachtten, gebeurde: de telefoon ging. Rustig nam hij op en stond de beller te woord. Dr Ledvincka vertelde ons over de organisatie van het Praagse stadsarchief. De archieven, met een tota le omvang van 17 km en verspreid over acht lokaties, zijn in 9 afdelingen ondergebracht: historisch fonds middeleeuwen en ióeeeuw (oudste stuk: 1158); archiefmateriaal uit de periode 1784 -1945; archief 1945-1985; intermediair archief (nieuwe tijd); justitiële archieven; verenigingen, bonden, bedrijven van de stad; uitzonderlijke stukken en zegels; geautomatiseerde gegevensbestanden. Het stadsarchief in Praag is één van de tien regiona le archieven van Tsjechië. Anders dan de negen an dere archieven valt het niet onder het ministerie van Binnenlandse Zaken, maar onder de gemeenteraad van Praag. Het archief is in 18 51 opgericht en is tot 1953 stadsarchief gebleven. Sinds 1945 is het ar chief'tijdelijk' gevestigd in een stadspaleis. Voor die tijd was het gevestigd in het stadhuis. Het stadhuis heeft echter zo veel te lijden gehad van de gevechten van mei 1945 dat het verlaten moest worden. Te vens zijn alle toegangen en veel ander materiaal ver loren gegaan. In 1997 hoopt men een nieuw ge bouw te betrekken. Net als elders heeft ook hier de politieke omwente ling geleid tot veranderingen. Het bezoekersaantal is gestegen, met name vanwege de mogelijkheid om eerherstel en restitutie van vroegere eigendommen te krijgen. Verder begint langzaam het idee door te dringen dat een archief meer is dan een depot voor oud papier. Ook zijn de archivarissen iets beter gaan verdienen. Aan de andere kant is er na de revolutie de neiging om het verleden in letterlijke zin uit te wissen. Het stadsarchief probeert door middel van voorlichting en advisering dat tij te keren. Dat lukt vaak wel, maar soms niet: zo zijn de persoonsdossie rs van de cpts vernietigd. De Tsjechische archiefwet van 1974 schrijft voor dat de archieven van overheidsinstellingen bekeken moeten worden op hun historische waarde. Deze functie is ook na 1989 blijven bestaan. De opsteller bepaalt de bewaartermijn in overleg met de histori- ci/archivisten van het archief. Vaste regels ontbre ken, behalve dan dat bijzondere archiefstukken en alles van voor 18 50 wordt bewaard. Voor de rest be kijkt men in hoeverre de stukken representatief zijn voor de betreffende organisatie. Uiteindelijk blijft 5% over. De archiefopleiding is tweeledig. Er is een 'middel bare', een interne opleiding, aangevuld met studie aan de filosofie-faculteit. De 'hogere' opleiding be treft een academische opleiding tot historicus aan de Keizer Karei Universiteit in combinatie met het bij vak 'hulpwetenschap van het archiefwezen'. Men doceert diplomatiek en geschiedenis van het beheer. Er zijn plannen voor een driejarige baccalaureaat- opleiding. U47]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 58