NETZSCHELARCHIV allerlei grootse plannen, zoals de uitgave van alle werken van Goethe, te realiseren. Men wil circa 5000 gedichten publiceren, liefst in i999> het jaar waarin Weimar de Culturele Hoofdstad van Europa is. Men streeft ernaar om dan ook de herziene Weimarer Aus- gabe uit te brengen. Daarnaast wil men ongeveer 20 000 brieven aan Goethe publiceren. In samenwerking met de universiteit van Saar- brücken en gesubsidieerd door de Deutsche For- schungs Gesellschafi is men ook bezig een databank aan te leggen van alle personen met wie Goethe iets van doen had. Verder is men van plan allerlei notities over alledaagse zaken te gaan inventariseren, omdat deze een goed beeld geven van het leven in de eerste helft van de negentiende eeuw. Niet alleen in Weimar, maar ook elders in Duits land wordt informatie over Goethe bijeengebracht, o.a. in Düsseldorf, Freiburg en het Schillermuseum. Men probeert zoveel mogelijk tot onderlinge afstem ming te komen. Net als in het Staatsarchief is het bezoekersaantal in het gsa toegenomen. Sinds 1990 is het verdub beld. Er worden alleen wetenschappers toegelaten. Op de vraag of het gsa nu eigenlijk een Germa nistische bibliotheek is of een persoonsarchief, gaf de directeur, dr J. Gölz, aan dat men een evenwicht zoekt tussen beide. Dresden: Sachsisches Hauptstaatsarchiv In 18 3 4 is door de samenvoeging van een groot aantal zelfstandige archieven het Sachsisches Hauptstaatsar chiv opgericht. Het huidige pand is sinds 1915 in ge bruik. In het gebouw is een 'wapenvenster' aange bracht, waarin de wapens van veertig Saksische ste den zijn afgebeeld. Dit raam is in 1934 gemaakt, bij het eeuwfeest van het Staatsarchief. De archieven hebben de vuurzee van februari 1945 doorstaan: de bommen zij n niet door het dak geslagen. Dit archief beheert 36 km archief en 13 5 000 kaar ten. De archieven bevatten 500000 akten, waaronder 52 000 oorkonden. De bibliotheek telt 6000 titels. Men ontvangt jaarlijks circa 1500 bezoekers, die gezamenlijk zo'n 7000 bezoeken afleggen. De studie zaal is niet groot genoeg om meer bezoeken te ver werken. Er is een wachttijd van drie tot zes maanden. De kaartenzaal is indrukwekkend. In een grote zaal staan lange, brede werktafels met kasten eron der, waarin de kaarten liggen opgeslagen. In de lam- brizering zijn naast de ramen kasten gemaakt ter grootte van een meterkast. Hier staan de grote for maten opgerold in. Op de galerij zijn nog meer kas ten gemaakt. In deze zaal zijn voor ons enkele top stukken tentoongesteld: het grensverdrag tussen Saksen en Bohemen, de pauselijke bul uit 1520, waarin de ban over Maarten Luther en zijn aanhan gers wordt uitgesproken, en de akte van de Vrede van Mtinster, waarin het einde van de Dertigjarige Oor log is vastgelegd. Naast dit gebouw zijn er nog twee bewaarplaatsen in gebruik: een in Chemnitz en een in Kranitz. Kli maatbeheersing is er in Dresden niet en de verwar ming is niet verstelbaar. De relatieve luchtvochtig heid schommelt dan ook tussen de 50 en 80% en de temperatuur tussen de -50 en +3 5°C. De nieuw bouw, die binnenkort betrokken zal worden, is dan ook meer dan welkom. In een apart depot in het gebouw zijn 18 000 char ters ondergebracht. In kluizen staan ze in laden, op gevouwen in enveloppen. Elke kluis is afgesloten met een spanjolet, waarvan de greep door het perso neel wordt meegenomen. Na restauratie worden de charters niet meer gevouwen, maar in mappen in la- denkasten bewaard. Staatsarchief te Praag We werden ontvangen door de heer Babicka, hoofd van het Staatsarchief. De negen afdelingen van het Staatsarchief zijn nu nog over 17 gebouwen ver spreid. Binnenkort zullen er nog maar drie gebou wen zijn: het huidige hoofdgebouw, de nieuwbouw en de nieuwe depots, 16 km buiten het centrum van Praag. De heer Babicka hield een voordracht over de ver deling van de Tsjechische en Slowaakse archieven sinds de vorming van Tsjechoslowakije in de jaren 1918-1920. Een steeds terugkerend thema hierin is de asymmetrie tussen Tsje'chië en Slowakije: in het Staatsarchief in Praag bevinden zich zowel de Tsje chische archieven als de archieven van het centrale bestuur van de republiek Tsjechoslowakije, terwijl in 2-44 Gevelsteen boven de ingang van het Nietzsche- Archiv (Goethe- en Nietzschearchief) te Weimar. Foto: G.Janssen het Staatsarchief van Slowakije in Bratislava zich al leen de archieven van Slowakije bevinden. De Fluwelen Revolutie van 1989, die de de staatkun dige splitsing van Tsjechoslowakije in de republieken Tsjechië en Slowakije tot gevolg had, heeft hierin nauwelijks verandering gebracht. Men bleef vasthou den aan het herkomstbeginsel. Alleen in het geval van kompakten Ganzen werden er archiefbestanden over gedragen. In de praktijk bleken er weinig kompakten Ganzen te bestaan. Slechts een paar bestanden zijn daadwerkelijk aan Slowakije overgedragen. Het ar chief van de Inlichtingendienst moet nog worden aangepakt. Over het algemeen verliep de overdracht in goede harmonie. Alleen met het centrale militaire archief zijn er problemen. De bestanden van het Hongaarse en Slowaakse leger konden nog zonder problemen worden afgeleverd in Bratislava. Toen echter de archieven van de op Slowaaks gebied gele gerde legereenheden aan de beurt waren, stuitte dit op verzet van de Tsjechische krijgshistorici bij de mi nister van Defensie. Een oplossing is nog niet in zicht. Aan de Slowaakse en Tsjechische archivarissen ligt het echter niet, zij werken goed met elkaar samen. Libri Prohibit! Dr Jiri Gruntorad, het hoofd van Libri Prohibiti in Praag, heeft vier jaar gevangen gezeten voor het uit geven van verboden boeken. Libri Prohibiti, een bi bliotheek van verboden boeken en andere verboden publikaties uit de periode 1968-heden, is een parti culiere instelling. Bewust heeft men dit na de Fluwe len Revolutie zo gehouden om de onafhankelijkheid te bewaren. De bibliotheek krijgt nu wel financiële steun van de overheid. Een kwart van de jaarlijkse kosten wordt hiermee gedekt. Het Internationaal In stituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam was één van de eerste subsidiegevers van Libri Prohibiti: hetiiSG betaalde de huur van het pand. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken financierde de aankoop van computers. In 1978 is Gruntorad begonnen met de opbouw van de collectie. De collectie omvat boeken, tijd schriften, pamfletten, brochures, kranten, video's, geluidsbanden etc. Alles wat onafhankelijk van de censuur is uitgegeven, zowel in het binnenland als in het buitenland, wordt verzameld. In 1968 werden de eerste titels buiten de censuur verspreid. Vanaf 1970 verschijnen politieke pamflet ten en de eerste literaire werken tegen de Russische bezetting. Opmerkelijk is dat deze werken niet van wege de inhoud, maar vanwege de auteurs die vaak marxistisch waren, werden verboden. De bloeitijd van de verboden literatuur valt in de jaren '80, na Charta '77. Naast circa 300 tijdschriften, werden er in deze jaren duizenden boeken uitgege ven. De huidige collectie omvat nu zo'n 4000 titels, maar er worden nog steeds nieuwe, onbekende uitga ven gevonden. Alles wordt gecatalogiseerd en in een kamer opgeslagen. Behalve literatuur en documenta tie is er ook materiaal dat we archief kunnen noemen: documenten die door stichtingen uitgegeven zijn, zo als Charta '77, en documenten van personen. Libri Prohibiti ontvangt 10 tot 12 bezoekers per dag, vooral studenten. Alles kan geraadpleegd wor den. Als er meer exemplaren van een bepaalde uitga ve zijn, kan tegen een borgsom geleend worden. [245]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 57