Over het vak archiefmanagement Richard Hermans Archiefmanagement behoort al weer een aantal jaren tot het vakkenpak ket van de Rijksarchiefschool. In een korte schets geeft een van de docen ten, Richard Hermans, gemeentearchivaris van Zutphen, weer hoe er op dit ogenblik tegen dat vak wordt aangekeken en welke vaardigheden wor den aangekweekt. [232] De ambtelijke organisatie in ons land is - onom keerbaar lijkt het wel - terecht gekomen in een pro ces van verzakelijking, waarbij produktanalyse, ef- ficiency-verhoging en effectberekening een vaste plaats hebben gekregen bij het management. Niemand kijkt er meer van op dat gevraagd wordt naar de opbrengst van het werk. Wat ziet de burger terug van ƒ5,00, 10,00 of ƒ20,00 gulden per jaar die hij of zij jaarlijks betaalt voor het in standhouden van een archiefdienst? En in hoeverre staat het geïnvesteerde kapitaal in verhouding tot de jaarlijkse opbrengst? Is het verantwoord dat nog geen 1% van de bevolking gebruik maakt van de voorzieningen van een archiefdienst of is een der gelijke vraag niet relevant? Produktanalyse, planning en controle zijn niet al leen interessante fenomenen ten behoeve van geïn teresseerde bestuurders. Juist de eigen organisatie kan en moet de behoefte voelen om scherp in beeld te krijgen langs welke route het einddoel het best bereikt kan worden. Ook de archivaris zou uit moeten zijn op 'winstmaximalisatie': met zo wei nig mogelijk middelen een zo hoog mogelijke pro- duktie realiseren. Gewapend met nieuwe strijd middelen als ondernemingsplan, beleidsplan en aktiviteitenplan mengt de archivaris zich als ma nager tussen de andere gladiatoren van de ambte lijke organisatie. De bestuurders kan hij vrij gemakkelijk de resulta ten laten zien van zijn investeringen. De archief- produkten zijn immers eenvoudig te omschrijven en in menig opzicht tastbaar. De financieel verant woordelijke functionarissen brengt hij onder de in druk van de mate van efficiency, aanwezig bij een toch zo op behoud gerichte organisatie als het ar chief. En de archivaris zelf plukt vervolgens de zoe te vruchten. Hij of zij weet waar de organisatie sterk en zwak is, waar te weinig wordt gepresteerd, wat te duur of juist te goedkoop wordt gedaan en tenslotte of de klant/gebruiker wel dat produkt krijgt aangeboden waar deze om gevraagd heeft. Het lijkt wellicht een te gemakkelijke voorstelling van zaken maar niets is minderwaar. Het is niet no dig het management te mystificeren. De gedachte dat management vervelend, lastig, of modieus zou zijn, lijkt mij een onnodige belasting van ons den ken te zijn. Het sturen van een organisatie is ge woon nuttig en nog leuk ook. En al te moeilijk is het ook niet. Als een kapper ofkoekjesfabrikant het lukt, moet een archivaris het toch ook lukken. Voorwaarde tot succes is wel een zekere mate van scholing. Door het kennisniveau van de archivaris op het gebied van management te verhogen, raakt deze zekerder van zijn zaak, weet anderen te over tuigen en geraakt daardoor enthousiaster. Al sedert jaren wordt aan de Archiefschool geëx perimenteerd met het vak management. Vele ex- leerlingen van de school zullen zich ongetwijfeld nog de schema's, stroomdiagrammen en als klap op de vuurpijl de rollenspellen blijvend herinneren. Toch was het resultaat van deze bezigheden niet be vredigend. De inhoud van de lessen sloot niet of nauwelijks aan bij de dagelijkse praktijk waarin de aankomend archivaris werkzaam was. Ook het feit dat dit vak uitsluitend bij de opleiding voor hoger archiefambtenaren was ingeroosterd werd als onge lukkig ervaren. Het leek er daarmee op dat slechts de 'hogeren' hoog genoeg waren om iets van ma nagement te kunnen begrijpen en het vervolgens toe te passen. Middelbare archiefambtenaren wa ren in die optie slechts uitvoerend werkzaam. Herbezinning op het vak management in relatie tot de ontwikkelingen in ons vak in het algemeen hebben er toe geleid dat twee jaar geleden een nieuw onderdeel in het curriculum van de archief- school is geïntroduceerd: management van archief beheer. Door dit aspect van de werkzaamheden van een archivaris expliciet te formuleren kreeg dit facet van ons beroep de aandacht die het verdiende. Hoewel het eerste jaar management van het ar chiefbeheer nog beperkt was tot het lesprogramma van de aspirant-hoger archiefambtenaren, kon het jaar na de introductie ook de middelbare opleiding verrijkt worden met dit vak. Niet alleen zijn mid delbare archiefambtenaren veelvuldig werkzaam in leidinggevende functies, maar zelfs wanneer dat niet het geval moge zijn, is het van belang kennis te hebben gemaakt met de onderlinge samenhang van de taken van een archieforganisatie. Dat hoeft niet per se een archiefdienst in de klassieke betekenis te zijn maar kan evenzeer betrekking hebben op een afdeling documentaire informatievoorziening of informatie-management-desk/bureau. 2-33 1

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 51