Strategie is adequaat kunnen reageren op het onverwachte Henk Wust Actief uitbouwen en inzetten Archieven in de eenentwintigste eeuw Noot In het begin van mijn relaas kwam al even de ns aan de orde. Doordat informatie zo makkelijk en snel verplaatst kan worden, hoeven mensen in de toekomst minder te reizen. De NS dacht in het ver leden dat alles draaide om het op tijd laten rijden van treinen; het heeft lang geduurd voordat men daar begreep dat het meer ging om vervoeren van mensen. Archieven zitten met een soortgelijk probleem. Ik kom af en toe nog een archivaris tegen die van mening is dat volstaan kan worden met het op aan vraag ter beschikking stellen van archiefstukken. Ook al wordt dan voldaan aan alle wettelijke voor schriften, toch is het zo dat deze passieve houding het voortbestaan van de eigen organisatie direct in gevaar brengt. Tijdig en adequaat gebruik maken van de moge lijkheden van de nieuwe informatietechnologie en het actief uitbouwen en inzetten van eigen kennis zijn wat mij betreft voor overleven bij uitstek de kritische succesfactoren. Net als alle andere (overheids)organisaties zullen ook archieven in de komende jaren moeten streven naar een combinatie van effectiviteit en efficiëntie: het leveren van een kwalitatief hoogwaardig pro- dukt dat voorziet in een behoefte van de samenle ving, tegen zo laag mogelijke kosten. Willen archieven de komende jaren op de markten 'benutten' en 'beheer' van informatie een leidende positie verwerven, dan is het nodig om actief in te spelen op externe ontwikkelingen. Concrete moge lijkheden moeten ook daadwerkelijk benut wor den. Er zijn dan vier dingen waar het echt op aan komt: 'denken, durven, doen en doorgaan!' Archiefinformatie is in de eenentwintigste eeuw 24 uur per dag beschikbaar. Archie ven maken deel uit van een marktgericht netwerk. Organisatie-eenheden verspreid over het land hebben in ieder geval die be standen waar veel vraag naar is digitaal be schikbaar. Deze informatie wordt gemeen schappelijk aangeboden waardoor sprake is van een gezamenlijke identiteit. Het deel uitmaken van één geheel wordt gecombi neerd met autonomie. Enerzijds levert dit netwerk voor iedere organisatie een sterkere positie op (financiën, know-how en infor matie) en anderzijds kan door zelfstandige organisaties snel en efficiënt op veranderin gen in de plaatselijke, regionale en nationa le markt worden gereageerd. Binnen het netwerk worden gezien het gezamenlijk belang onderling afwegingen gemaakt op basis van efficiency, effectiviteit en economische schaal, vanuit de optiek van processen van marktgerichte dienstver lening. MetdankvoordeinbrengvanWil- bert Hoffstadt en Rob Land [226 Henk Wust, marketingadviseur In het kader van het verzelfstandigingsproces van de Rijksarchiefdienst hield Henk Wust, verbonden aan het management-adviesbureau Vis Wust Partners, een cursus marketing voor de staven van de Rijksarchie ven. In het informatiebulletin van de Rijksarchiefdienst over de verzelf standiging (aflevering maart 1994) geeft Wust enkele van zijn ervaringen weer. In dit themanummer van het nab laat hij in meer algemene termen zijn gedachten gaan over 'veranderingsmanagement'. Zijn opmerkingen en aanbevelingen zijn ook voor de 'archiefwereld in verandering' zeer re levant. [2.2.7]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 48