Denken, durven, doen en doorgaan Fred Schot Met ingang van i januari 1996 vormt de Rijksarchiefdienst een agentschap binnen het ministerie van oc&w. Deze verzelfstandiging betekent meer verantwoordelijkheid voor het creëren van maatschappelijk en financieel draagvlak. De rad zal de 'markt' en de 'klant' goed moeten kennen en ver volgens bedienen om dat draagvlak in stand te houden. In dit artikel geeft de projectmanager verzelfstandiging rad, Fred Schot, zijn visie op de in grediënten die nodig zijn om als 'omgevingsbewuste' archiefdienst de toe komst met vertrouwen tegemoet te gaan. 220 Eisen aan archieven Klanten stellen tegenwoordig steeds hogere eisen en verwachten dat een organisatie signalen snel op pikt en leert van eerdere ervaringen. Ook van ar chieven verwachten mensen met een baan steeds vaker een snel en pasklaar antwoord. Daarnaast verwacht een toenemend aantal senioren met rela tief veel tijd een adequate en moderne dienstverle ning. Verwachtingen worden verder opgevoerd door de snelle ontwikkelingen op het gebied van informatietechnologie. Deze hebben grote gevol gen voor zowel het opslaan als het leveren van in formatie. Naast de versnelling in ontwikkelingen is onze omgeving steeds groter geworden. Er doen zich in grijpende veranderingen t.a.v. het begrip afstand voor. Gemeentegrenzen worden provinciegrenzen en ook landsgrenzen vallen steeds meer weg; in de technologie is mondialisering een feit. Het wordt daardoor steeds makkelijker om informatie te ver plaatsen; klanten hoeven dan niet langer van ar chief naar archief te reizen. Dit kan budgettaire problemen opleveren voor de ns; zal het ook een probleem worden voor archieven? Duidelijk is in ieder geval dat in onze steeds dynamischer en veel eisender omgeving de mate waarin ook overheids organisaties flexibel op veranderingen in weten te spelen een doorslaggevende factor is voor het eigen voortbestaan. Ervaringen van anderen Bij vergelijkbare organisaties is gelukkig de nodi ge ervaring opgedaan waar archieven hun voor deel mee kunnen doen. In het kort ga ik in op een aantal belangwekkende ontwikkelingen bij twee dienstverlenende overheidsorganisaties en een bank. Binnen de politieorganisatie bleek de cultuur 'bin nen is het management de baas, buiten de agent' verbetering van de dienstverlening in de weg te staan. Het management schakelt nu over van diri geren naar coachen. Daarbij moet iedereen voort durend bereid zijn om te leren van zijn of haar er varingen met klanten en met elkaar. Relaties wor den zoveel mogelijk opgevat als partnerrelaties, ge baseerd op tweezijdige afstemming en commit ment. De belastingdiensthzeh de afgelopen zeven jaar een enorme omslag meegemaakt waar ruim 30.000 ambtenaren bij waren betrokken. In essentie komt de verandering er op neer dat de 280 kantoren niet meer geordend zijn naar soorten belastingen maar in 89 kantoren naar doelgroep. Daarmee kon de omvang van directies bijna worden gehalveerd. Es sentieel in het veranderingsproces bleek de afwisse ling tussen denken (visie) en doen (gedrag). Daar door werd het mogelijk om te leren van ervaringen. Zonder missie "Wij zullen zorgen dat het goed gaat' zou de omslag niet gelukt zijn. Toen eenmaal dui delijk was waar het naar toe zou gaan hebben me dewerkers zelf het 'hoe' ingevuld. Het kwam aan op visie durven hebben, resultaatgericht denken en met onzekerheid omgaan als inspiratie en niet als verlamming. De Rabobank heeft het afgelopen decennium steeds meer één identiteit gekregen, de eenheden werden groter ('zo klein als mogelijk en zo groot als noodzakelijk') en de nadruk verschoof van backof fice frontoffice. Vooral deze verschuiving had grote gevolgen voor het personeel. Medewerkers met onvoldoende dienstverlenende kwaliteiten kregen specifieke aandacht. Trends bij deze organisaties: leren door afwisseld denken en doen, en uitgaan van heldere koers/missie inrichting organisatie naar doelgroepen en ver schuiving van backoffice frontoffice omvang eenheden afgestemd op basis van dienstverlening en overhead partnerrelaties, gebaseerd op tweezijdige afstem ming, commitment en win/win Ook op het terrein van archieven doen zich belang wekkende ontwikkelingen voor. Ik beperk me tot twee organisaties: het Gemeentearchief Amster dam en de Rijksarchiefdienst. Bij het Gemeentearchief Amsterdam kreeg de inspec tie een adviserende rol. Klanten dienen nu te beta- [221]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 45