Blijft de vraag of we zo niet teveel kostbare tijd verlie zen en misschien al belangrijke informatiebestanden opofferen aan de lange-termijn strategie. Je kunt een twee-sporen-beleid gaan voeren. Enerzijds moet je, zoals gezegd, de politiek-be- stuurlijke weg blijven volgen. Bestuurlijk overleg tussen Biza, vng en ipo is een van de belangrijkste aanbevelingen van het rapport. Het blijft ook noodzakelijk dat het archiefwezen vanuit gezamen lijke verantwoordelijkheid en belangen voortgaat met het werken aan een goed algemeen kader: het probleem kun je niet alleen met techniek oplossen, ook op het terrein van regelgeving, archivistiek en organisatie moeten maatregelen worden genomen. Anderzijds is het van belang dat er op korte ter mijn ervaring wordt opgedaan in de archiefprak tijk, bijvoorbeeld met goed omschreven proefpro jecten. De resultaten van goed gekozen projecten kan een ieder al op eigen niveau gaan toepassen. Ook hier blijft het van groot belang dat de archief wereld enigszins gecoördineerd aan het werk gaat zodat de projecten een zo groot mogelijke landelij ke relevantie en representativiteit hebben. Welke effecten hebben mlg 's voor de verschillende facetten van de archiefpraktijk Het kernpunt bij de acquisitie, maar ook bij de selectie en vernietiging van mlg's is het feit dat de context van informatie niet meer zo duidelijk is. Dit is het in de internationale archiefwereld zo veelbesproken probleem van de verhouding tussen intellectueel en fysiek beheer. Mijns inziens moet de meeste energie gestoken worden in een adequa te event-administration: waarom, wanneer, hoe, door wie worden gevens ingevoerd, gemuteerd, en zovoort. Het spreekt vanzelf dat dit probleem van informatiecontext alleen goed is aan te pakken wanneer de archivaris samen optrekt met de ar chiefvormer. Er moet op dit terrein vooral preven tief worden gewerkt. De archivaris is hier niet de beheerder van een eindstation maar speelt een cru ciale rol in het gehele proces. Bedenk ook dat op veel terreinen van de archief praktijk een geheel nieuwe manier van denken no dig is. Want wat is eigenlijk nog acquisitie? In de toekomst zal de archivaris belangrijke digitale be standen niet meer fysiek in huis krijgen. Acquisitie betekent in de toekomst primair dat je informatie binnen je verantwoordelijkheidssfeer brengt zon der zelf ooit die informatie te 'bezitten'. Het gaat om de 'bits', niet om het papier! Ontwikkelingen op het terrein van dienstverlening zijn nu al volop gaande, denk maar aan de diverse manieren van in- formatieverstekking op afstand, bijvoorbeeld via Internet. Het denken in termen van 'ouderwets' fysiek beheer lijkt me een belangrijke drempel die genomen moet worden om de moeilijkheden en mogelijkheden van mlg's goed te kunnen doorgronden. Door het fenomeen digitale informatie moet de archivaris inderdaad een enorme ommezwaai ma ken in zijn denken over beheer. Zoals ik al zei, het gaat nu om de 'bits' en niet om de drager. Hier ligt trouwens een goede mogelijkheid voor een proef project waarvan de resultaten op alle bestuursni veaus kunnen worden gebruikt. Ik bedoel de ont wikkeling van de 'digitale kluis Je kunt dat begrip in twee betekenissen opvatten. Allereerst denken we bij 'digitale kluis' aan een depotruimte waar diskettes en magneetbanden worden bewaard. Maar dat is inderdaad nog een ouderwets pro bleem van fysiek beheer. Wat ik hier bedoel is een geheel van procedures dat er op gericht is informa tie 'in context' te bewaren. Vanuit zijn verant woordelijkheid legt de archivaris, samen met de archiefvormer, precies vast welke informatie be waard of (op termijn) vernietigd moet worden, in welke context die informatie tot stand is geko men, wie toegang heeft tot (delen van) de infor matie, e.d. Het gaat om 'bits' die ergens in een sys teem aanwezig zijn en waarvoor de archivaris in belangrijke mate verantwoordelijk is. De archiva ris zal op het niveau van het informatiemanage ment in zijn organisatie eerst in algemene termen de 'digitale kluis' moeten definiëren, waarna per gegevensbestand procedures moeten worden vast gesteld ten aanzien van beheer, beveiliging, be schikbaarstelling, e.d. In het kort: de digitale kluis' zorgt ervoor dat het criterium 'goede en ge ordende staat' ook wordt toegepast op 'bits' Heef de externe adviseur nog een boodschap aan de archiefwereld? Ik had verwacht dat na het verschijnen van Het 'papieren tijdperk voorbij de telefoon roodgloeiend [218 zou staan bij de deelnemers van de projektgroep. Maar het bleef akelig stil. Ik had verwacht dat het gehele Nederlandse archiefwezen zich nu met vol le energie op de MLG-problematiek zou werpen. Want het is immers een grote maatschappelijke uit daging en verantwoordelijkheid om bij te dragen aan de oplossing van het probleem. Niets dus! Ik zou alle archivarissen bij wijze van spreken met de haren erbij willen trekken: bundel je intellectuele, financiële en personele middelen om politiek en bestuur bewust te maken van hun verantwoorde lijkheid en om zelf goede proefprojecten uit te voe ren. Het nadenken over en het bedenken van op lossingen voor de MLG-problematiek vormen op dit ogenblik toch de grootste uitdaging van het ar chiefwezen. Het stimuleert jezelf, maar het brengt ook de theorie en praktijk van het archiefwezen een enorm stuk verder. Ik heb al veel ingewikkelde ad- viesklussen gehad, maar ik durf rustig te stellen dat mijn werk voor het MLG-project in omvang, diepte en implicaties het moeilijkste, en dus het mooiste karwei is geweest. [219

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 44