ring gewenst zijn. Er zijn nu verschillende archief diensten op eigen houtje bezig. Wie neemt het voortouw Misschien dat de kalo en/of de rad hierin een rol kan spelen Jeurgens-. Dat lijkt mij ook erg belangrijk. Er moeten heldere zoekmogelijkheden in archieven- land worden geboden. Hoe leid je gebruikers op een vriendelijke manier door deze jungle Folkerts-. Ik voorzie uiteindelij k een grote databa se waar alle Rijks- en gemeentearchieven op zijn aangesloten. Internet vind ik daar erg handig voor. Naast gezamenlijke initiatieven en strukturen zal er ook ruimte blijven voor een meer individuele bena dering. Het hoeft toch niet allemaal zo geformali seerd. Het archievenoverzicht en de klassieke toe gangen zou je gratis kunnen aanbieden. Voor de toegangen op microniveau zou men moeten beta len. Verhoeven-. In Delft houden wij twee ijzers in het vuur. Enerzijds zijn wij geïnteresseerd in het pro ject Delft Digitale stad. Tevens wordt er door de Zuid-Hollandse archivarissen gewerkt aan een V.l.n.r. Gerrit Verhoeven, Annelies Abelmann, Jan Folkerts en Charles Jeurgens. Zuidhollands archievennet. Dit zal in eerste in stantie een soort digitaal archievenoverzicht bie den, maar moet in de toekomst ook inventarissen en zelfs nadere toegangen bevatten. Overigens be tekent dit raadplegen op afstand volgens mij niet dat het bezoek aan studiezalen hiermee zijn langste tijd heeft gehad. Op Internet bieden wij de smaak makers aan waarmee wij bezoekers naar de studie zaal kunnen lokken. En wij kunnen op de studie zaal ook informatie uit ander archieven aanbieden. Je krijgt dan een soort verwijsfunktie. Folkerts-. Daarbij moet je je volgens mij niet te veel op het archiefwezen zelf richten; je zou juist de informatie van aanverwante instellingen moeten aanbieden. Wij redeneren als archivarissen nog steeds te veel vanuit de aanbodzijde in plaats van de vraagzijde. De vraag naar historische informatie dient centraal te staan. [198] De eigen archiefdienst in een notedop Het gezelschap werd gevraagd naar een korte typering van hun dienst. Daarbij was opvallend dat niemand in de benaming van zijn of haar dienst het woord ar chiefwilde opnemen. De aanduiding historisch infor matiecentrum dekte voor de meesten de lading het best. Abelmann-. Het Leeuwardense gemeentearchief presenteert zich als het reisbureau voor het verle den. Jeurgens-. Zon mooie term hebben wij niet. Het moet in ieder geval een wegwijzer zijn. Een archief dienst moet randvoorwaarden scheppen voor his torisch onderzoek. Voor een archivaris moet de in houdelijke kennis van het eigen archief niet voorop staan. Je wordt toch ook geen bibliothecaris omdat je dan de hele dag kunt zitten lezen. Je imago moet vooral professioneel zijn, niet iets van amateurisme uitstralen. Folkerts-, Je moet niet alleen bemiddelaar willen zijn, dan wordt je een soort 'apparatsjik'. Je moet voeling houden met het historisch veld. Veel is ook afhankelijk van waar je zit. Als je in een universi teitsstad zit kun je het onderzoek aan de universi teitsmedewerkers en studenten overlaten. In Zwol le zijn wij diegenen die het lokale historische on derzoek moeten initiëren. We zitten nogal ver van de universiteiten. Maar het onderzoek moet je in ieder geval niet zelf doen. [199]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 34