m HMI te gemeentearchieven groter. Behalve met de schaal heeft dit volgens mij onder andere te maken met het feit dat er binnen de Rijksarchiefdienst project matig wordt gewerkt aan de oplossing van bepaalde problemen. Zo kan kennis die her en der binnen de Rijksarchiefdienst aanwezig is, worden gemobili seerd. Het gezicht naar buiten Wat voor een organisatie trof men bij het aantreden aan.En welke veranderingen heeft men doorgevoerd. Het feit dat drie van de vijf gemeentearchivarissen hun voorgangers nog onderdak bieden, blijkt hierbij geen complicerendefaktor. Zonder uitzondering besteden zij allen veel tijd en aandacht aan het verkopen van de dienst naar buiten toe. Het creëren en vergroten van het maatschappelijk draagvlak staan daarbij centraal. Folkerts: Je hoort nogal eens dat men het oude ge meentearchief niet meer herkent. En er is inder- Jan Folkerts (links) en CharlesJeurgens daad veel veranderd. Vooral de presentatie naar buiten toe heeft een facelift ondergaan. Het ge bouw was verwaarloosd omdat er jarenlang op een nieuw gebouw is gewacht. De publieksruimte is nu gerenoveerd, wat zowel voor de bezoekers als de medewerkers heel belangrijk is. Met name het psy chologisch effect naar de medewerkers was groot: er bleken dingen te kunnen die men niet voor mo gelijk had gehouden. Waar ik verder ook erg veel tijd in heb gestoken is de communicatie met het ge meentelijk apparaat. In het begin heb ik erg veel bezoekjes afgelegd, ook bij diensten waar wij for meel niets mee te maken hebben. Het voordeel is dat nu ook naar buiten toe getoond is dat het ge meentearchief een levende instelling is. Dit alles is ook goed voor de naamsbekendheid. Het archief haalt iedere maand wel het interne gemeentelijk magazine. De gemeente maakt door deze bekend heid ook steeds meer gebruik van de in het gemeen tearchief aanwezige historische informatie. Als je je dienst niet goed verkoopt, lukt de rest ook niet. [196] Voordat je intern de zaken aanpakt moet je eerst draagvlak scheppen. Het gemeentearchief moet op de kaart staan. Verhoeven-, Daarbij moet je wel oppassen dat je niet slechts als leverancier van historische informa tie wordt gezien en dat anderen met de eer gaan strijken. Zo vermeldde de Delftsche Courant aan vankelijk bij foto's van onze stukken alleen de naam van hun fotograaf. Ik heb toen met een redacteur van de krant gepraat en verzocht in dit soort geval len de gemeentelijke archiefdienst voortaan als bron re noemen. Je moet wel beseffen dat publici teit vooral een middel is om andere dingen voor el kaar te krijgen. Jeurgens:. Wat Folkerts heeft gedaan vind ik erg herkenbaar. Ik heb ook in het begin veel energie ge stoken in het leggen van kontakten, met name met de lokale pers. Een duidelijk gezicht naar buiten toe, vind ik erg belangrijk. Vroeger waren archief diensten er vooral om de stukken te bewaren, nu streven we gelukkig steeds meer naar het kunnen aanbieden van informatie. Door middel van spe ciale projecten - ik denk dan bijvoorbeeld aan een allochtonen-project of acties gericht op bepaalde delen van de stad - kun je proberen bij de actualiteit aan te knopen. Zo kun je cultuur-participatie regi- seren. De Bruijn-. Wij proberen de actualiteit naar het archief te vertalen door per jaar eén grote tentoon stelling te organiseren die aansluit bij een zeer eigentijds onderwerp. Zo hadden we laatst in ver band met de komst van het asielzoekerscentrum een tentoonstelling over nieuwkomers. Daar is veel belangstelling voor bij zowel de bezoekers als bij de pers. Klant- en marktgerichtheid Naast het promoten van de eigen dienst blijkt een klant- en marktgerichte benadering een ander belang rijk topic. Abelmanm In Leeuwarden hebben we vanuit de ge dachte dat het gemeentearchief een belangrijke participant is op het gebied van cultureel erfgoed een marktonderzoek gedaan. Studenten van de Thorbecke-academie zijn de haalbaarheid van een geschiedeniswinkel' gaan onderzoeken. Uitkomst was dat er een grote historische interesse bestaat, maar dat de naamsbekendheid van het archief zeer klein is. De belangstelling is vooral gericht op pro- dukten als fotoboeken, ansichtkaarten, tentoon stellingen en series als 'Ach Lieve Tijd'. Voor ons zijn deze passief geïnteresseerden een belangrijke doelgroep. Als je ze eenmaal binnen hebt, dan kun je ze ook meer bieden dan alleen een foto of een an sicht. Daarnaast vormen middelbare scholieren voor ons een interessante doelgroep. Het vak om gevingsgeschiedenis is nu een van de onderdelen van de basisvorming. Tenslotte zijn we van plan in het historisch centrum een erfgoedwinkel te ope nen. Jeurgens-. Mijn streven is om uiteindelijk meer op wijknivo te gaan doen bijvoorbeeld via biblio theekfilialen, wijk- en buurtcentra. Vooral met beeldmateriaal bereik je de mensen snel. Verhoeven-. Eigenlijk zou je een vitrine in de su permarkt moeten inrichten; daar komt iedereen. De Bruijn-. In Roosendaal doen we veel met scholen. Voor het basisonderwijs hebben we les brieven over de bevrijding gemaakt. We bieden zelfs praktische lessen aan. Jeurgens! Verhoeven-. Studenten van de lerarenop leiding geschiedenis van de Erasmusuniversiteit hebben op basis van ons archiefmateriaal lespaket- ten omgevingsgeschiedenis 19e eeuw gemaakt. De ze worden nu op de stagescholen uitgeprobeerd. Voor dit soort educatieve aktiviteiten zijn we aan gewezen op stagiaires en studenten. Daar kunnen wij geen eigen mensen voor vrij maken. Verhoeven-, Rondleidingen geven we wel zelf, maar in principe richten we ons op mensen uit Delft. Wij zijn geen toeristische attractie. Digitalisering Folkerts-, Sinds 25 september zit het gemeentear chief Zwolle op Internet met wat algemene infor matie en het archievenoverzicht. De bedoeling is om ook het databestand van de Openbare Biblio theek in de studiezaal ter beschikking te stellen. De Bruijn-, Het kost erg veel geld. Het mooiste is als je kunt meeliften met de gemeente en de biblio theek. Verder zou enige uniformering en strukture- [i97]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 33