Inspectie nieuwe stijl Leidinggeven Wat is je taak als diensthoofdBen je een echte baas of meewerkend voorman of-vrouw? De Bruijn: Vakinhoudelijk ben ik vooral theore tisch bezig, ofschoon ik soms wel meedenk op het inhoudelijk vlak. Daarnaast probeer ik de juiste randvoorwaarden te scheppen voor een goed lo pende dienst. Ik steek veel tijd in de PR. Verant woordelijkheden zijn zo laag mogelijk in de organi satie ingebouwd. FolkertsHet is ook belangrijk om te kijken welke talenten je in je eigen dienst hebt en je orga nisatie deels op basis daarvan in te richten. Ook in Zwolle liggen de verantwoordelijkheden zo laag mogelijk in de organisatie. Dit betekent niet dat je alles kunt loslaten. Het blijft een kwestie van een goed evenwicht zoeken. Onze organisaties zijn te klein voor een tweede laag van leidingge venden, maar anderzijds te groot om in je eentje te bestieren. Om die reden is er een overlegvorm van de vakinhoudelijk geschoolde mensen in het leven geroepen om het beleid vorm te geven. Be sproken wordt welke richting uitgegaan wordt. De overige medewerkers stuur je zoveel mogelijk naar cursussen als behoudsmedewerker of ar chiefassistent. Verhoeven'. Delft zit net als Zwolle tussen tafella ken en servet. Wel is hier indertijd bewust gekozen voor de instelling van de funktie van adjunct. Die heeft bijvoorbeeld volledige tekenbevoegdheid; al tijd handig als ik eens vrij ben of onder de tram loop. De Bruijn: Ik stuur het gemeentearchief recht streeks aan, maar ik heb wel voor de verschillende taakonderdelen medewerkers eerstverantwoorde lijk gemaakt. Zo zijn er voor de onderdelen archief beheer, toezicht en externe dienstverlening aan spreekpunten. Jeurgens-. Toen ik in Schiedam begon, was er geen enkele vorm van overleg. Die is er nu wel: in een soort staf worden met een aantal medewer kers beleidszaken besproken. Acht jaar lang is er een vacature voor gemeentearchivaris geweest. Hierdoor is er veel blijven liggen. Materieel be heer is een van de eerste dingen die door mij zijn aangepakt. Hier is geld voor gezocht. Nu zijn er continu drie mensen mee bezig. Een ander punt, wat erg veel energie kost, is de nieuwbouw. Het 'bouwpastoor' zijn vind ik zeker geen minder waardig werk. Integendeel, je schept materieel de voorwaarden voor een goed functionerende ar chiefdienst. Dat is voor mij de essentie van mijn rol als archivaris. De archivaris en de wetenschap Ben je als archivaris op de eerste plaats wetenschapper of manager? Een oude discussie, die door iedere nieu we generatie archivarissen telkens opnieuw wordt ge voerd. Jeurgens-, Het archiefwezen is een heel andere we reld dan de wetenschappelijke. Ik ben nu niet meer inhoudelijk bezig met het verleden. Ik moet nu voor archiefonderzoekers de middelen, de instru menten en randvoorwaarden scheppen. Als je dat goed wilt doen, dan moet je afstand nemen van het eigenlijke historische werk. Alleen dan neem je het vak van archivaris serieus. De Bruijn'. Het is niet je taak als hoofd van een archiefdienst om zelf aan historisch onderzoek te doen. Je moet zorgen dat je medewerkers binnen je eigen dienst hiervoor vrij maakt. Een gemeentear chivaris kan bovendien ook verkassen. Je kunt niet overal even veel wetenschappelijke bagage opdoen. Folkerts'. Het is in ieder geval belangrijk dat je voeling houdt met het historisch bedrijf. Dat kan bijvoorbeeld door het doen van onderzoek. Verhoeven: Eigen onderzoekservaring is wel zeer nuttig. Het geeft je namelijk inzicht in de proble matiek van de onderzoeker, zodat je beter klantge richt kunt werken. Bovendien zie je hoe collegas el ders hun studiezalen organiseren, waardoor je weer op ideeën komt voor je eigen dienst. De BruijnDaar kun je ook door je eigen mede werkers achter komen; bijvoorbeeld doordat zij el ders onderzoek gaan doen. Om de wensen en verlangens van bezoekers te pei len werkt een aantal Nederlandse archiefdiensten met een bezoekersraad. Van de geïnterviewden blijkt alleen het gemeentearchief Zwolle sinds kort met zo'n raad te werken. [i94] De Bruijn is sinds kort tevens hoofd Archiefzaken (q.q. als archivaris). Dat betekent dat ze niet alleen het oude archief maar ook het dynamisch archief in haar portefeuille heeft. Als hoofd Archiefzaken voert ze een soort preventieve inspectie uit. Komt hiermee de inspectie-taak niet in gevaar? De BruijnEr wordt dikwijls door collega's gesteld dat formeel mijn twee funkties niet samen kunnen gaan. Daarbij beroepen zij zich op de Archiefwet. Maar ik denk dat het juist goed werkt doordat ik nu steeds meer betrokken raak bij het voortraject en daardoor eerder kan ingrijpen en bijsturen in dien dit voor het toekomstig archiefbeheer ge wenst is. Abelmann: In Leeuwarden werkt de inspectie ook vooral adviserend. Ook worden er tegen beta ling archieven bewerkt. Ook voor archiefvormers van buiten de gemeentelijke overheid. Met het Rijksarchief is de afspraak gemaakt dat de direct aangrenzende gemeenten het 'jachtterrein' van het gemeentearchief Leeuwarden zijn. Folkerts-, In Zwolle gaan we ook beginnen met het tegen betaling bewerken van archieven. Verhoeven: In Delft gebeurt dit ook, onlangs bij voorbeeld met een particulier archief. Werken op projectbasis Projectmatig werken lijkt het nieuwe sleutelwoord voor het effectief managen van een archiefdienst te zijn geworden. Daar waar mogelijk worden werk zaamheden ondergebracht in een project, waarin zo wel vaste als tijdelijke medewerkers kunnen participe ren. Folkerts-, Het stadium dat voor alles formatie-uit breiding aangevraagd werd, is voorbij. Je kunt net zo goed op projectbasis mensen aannemen. Abelmann: In Leeuwarden werken we veel met projecten. Daarvoor trekken we soms tijdelijke medewerkers aan en we proberen ook wat extra geld binnen te halen. Zo hebben we het materieel beheer en de automatisering in projecten onderge bracht. De Bruijn: Het is belangrijk om ook je eigen me dewerkers in projecten te laten participeren. Zo creëer je draagvlak. Maar we maken ook veel ge bruik van stagiaires en studenten. Een tentoonstel ling over nieuwkomers is bijvoorbeeld door een studente van de Katholieke Universiteit Brabant gemaakt. Folkerts. In de toekomst wil ik bewerkingswerk zaamheden op projectbasis aanpakken. Ik heb nu al een redelijk aantal tijdelijke medewerkers in dienst; de meesten zijn banenpoolers. Abelmann: In Leeuwarden worden ook boven tallige ambtenaren van de gemeente in het archief ingezet. Permanente educatie Komt het vakinhoudelijke aspect voldoende aan de or de of hebben de gesprekspartners het gevoel daar alle feeling mee te verliezen? Folkerts Het nadeel van een middelgroot gemeen tearchief is de kleine schaal. Je hebt weinig voeling met vakinhoudelijke ontwikkelingen. Het referen tiekader van de medewerkers wordt vaak bepaald door de eigen opleiding. Je moet meer moeite doen om relevante discussies te volgen; de medewerkers moeten het belang ervan leren inzien. De Bruijn: De remedie is ieder jaar een stagiaire te nemen. Jeurgens Ik ben het daar niet mee eens. Een sta giair moet je een volwaardige stageplaats bieden. Het feit dat ik in het Rijksarchief in Noord-Bra bant mijn stage heb gelopen is erg bepalend ge weest voor mijn visie op het archiefwezen. Daar werd bijvoorbeeld een aktieve discussie over ver nietiging gevoerd. De Bruijn: Ik zou juist een pleidooi willen hou den voor het stage lopen op een kleinere dienst. Daar kom je tenminste met alle facetten van het vak in aanraking. Folkerts Dat is misschien wat achterhaald. Ook grote archiefdiensten kennen tegenwoordig stage programma's waarbij men het hele bedrijf leert kennen. Jeurgens De intellectuele bagage en de mate van professionaliteit is bij de Rijksarchiefdienst en gro- [i95]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 32