Inhoud c_S £7 Nederlands Archievenblad ders mogelijk over het hoofd gezien zouden heb ben. De drie gidsen verschillen sterk van doel en opzet. De 'Archievengids van de Tweede Wereldoorlog; Nederland en Nederlands-Indië' is samengesteld door medewerkers van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en bevat volgens de omslag tekst 'een overzicht van alle archieven van de Twee de Wereldoorlog in Nederland'. In de inleiding wordt toegelicht dat het gaat om een selectie van ruim 1400 archieven en collecties van bovenregio nale betekenis. Ze zijn afkomstig uit 31 Nederland se archiefbewaarplaatsen. De andere twee gidsen hebben een regionaal ka rakter. Wat betreft de bronnen beperken deze gid sen zich niet tot archieven en archivalia. Ook kran ten en andere periodieken, beeld- en geluidsmateri aal uit en literatuur over de periode 1940-1945 zijn in deze gidsen opgenomen. 'Noord-Brabant in de Tweede Wereldoorlog; een gids voor bronnen en li teratuur' is uitgegeven door de stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening. Het 'Bronnenover zicht van de stad Utrecht in de Tweede Wereldoor log' is een uitgave van de Gemeentelijke Archief dienst Utrecht. Door de ruimere criteria te hanteren wat betreft de aard van het bronnenmateriaal en de vindplaatsen, hebben de samenstellers van de twee regionale gid sen ook museumcollecties in hun overzicht opge nomen. Het is begrijpelijk, maar toch jammer dat de samenstellers van de 'Archievengids' de oorlogs- en verzetsmusea niet benaderd hebben om gegevens voor de gids te verschaffen. De collecties van deze musea bevatten namelijk niet alleen voorwerpen en beeldmateriaal maar ook een groot aantal particu liere archieven of gemengde collecties, vooral af komstig van verzetsgroepen of verzetsmensen, die in aard en importantie niet afwijken van vele archie ven uit officiële archiefinstellingen die wel in de gids zijn opgenomen. Deze museumcollecties kun nen ook door onderzoekers naar de Tweede Wereld oorlog geraadpleegd worden en zouden daarom in een overzicht van 'alle archieven' van de Tweede Wereldoorlog in Nederland eigenlijk niet mogen ontbreken. Geen van de drie gidsen pretendeert een volledig of representatief overzicht te geven van het beschikba re bronnenmateriaal ondanks de veelomvattende omslagtekst op de Archievengids De samenstellers hebben de instellingen aangeschreven waarvan zij het vermoeden hadden dat er relevant materiaal aanwezig was. Op grond van de respons is een selec tie gemaakt. Ongetwijfeld bestaan er archiefbe waarplaatsen die niet zijn benaderd en zijn er instel lingen die niet of onvolledig opgave hebben gedaan van het beheerde archiefmateriaal. De samenstellers van de gidsen hebben pionierswerk moeten verrich ten. Ondanks de onvolledigheid bieden de gidsen een zeer nuttig en bruikbaar overzicht voor de his torische onderzoeker. Liesbeth van der Horst [188] jaargang 99 nummer 4 december 1995 REDaktie Organisatie en management van archiefdiensten 190 JOYCE pennings en Paul van dun - Die jeugd van tegenwoordig 192 JOYCE pennings en bert looper - Lang leve de stress! Over veranderingen in het archiefwezen 200 bert LOOPER Proef op de som 203 marijke bruggeman en bert looper - Het 'Utrechts model': trend of incident? 206 j.a.m.y. Bos-Rops en p.w.j. den otter iisg revisited 209 BERT looper - 'De mooiste en moeilijkste klus tot nu toe' 216 fred schot Denken, durven, doen en doorgaan 220 henk wust - Strategie is adequaat kunnen reageren op het onverwachte 227 richard hermans-Overhetvakarchiefmanagement 232 drs w.a. fasel-Huis-en familiearchieven: een reactie 236 Over de betrekkelijke relevantie van een oude discussie-reactie van drs j. folkerts 240 Kroniek 242 Verenigingsnieuws 249 Inhoud jaargang 99, 1995 251

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 29