Bespreking van enkele rapporten In rond het stichten, bouwen en verbouwen van zie kenhuizen en andere intramurale voorzieningen. In feite had een ziekenhuisbestuur alleen te maken met de gemeente die een bouwvergunning moest afgeven en die soms ook betrokken werd bij de fi nanciering. Als gevolg van het na de oorlog ge handhaafde Ziekenfondsenbesluit (1941) en in het kader van de Wederopbouw kwam daaraan een ab rupt einde. Voor alle bouwactiviteiten was een ver gunning van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vereist. De besturen moesten gaan onderhandelen met ambtenaren van het mi nisterie en de tamelijk autonome Ziekenhuiscom missie. Na circa 1965 werd de regelgeving versoe peld, wat leidde tot wildgroei en overcapaciteit bij de algemene ziekenhuizen. Vanaf de late jaren ze ventig werden de teugels weer aangetrokken. De regelgeving rond het bouwen ontwikkelde zich tot een gecompliceerde en tijdrovende procedure. In de jaren tachtig werd zelfs een poging ondernomen om de gehele gezondheidszorg te vangen in regio nale plannen. Dit in de Wet Voorzieningen Ge zondheidszorg vastgelegde streven liep echter op een mislukking uit. Toch schrijdt het proces van de toenemende overheidsbemoeienis voort. Het ziet er nu naar uit dat de medische specialisten hun po sitie van vrijgevestigde, binnen het ziekenhuis ope rerende ondernemers zullen verliezen, terwijl het Rijk ook vat probeert te krijgen op de prijsvorming van geneesmiddelen. Kenmerkend voor deze sector, waarin thans bijna 10% van het nationale inkomen gegenereerd wordt, is het netwerk van adviesraden waar geen enkele mi nister omheen kan. Op de uit 1920 daterende Ge zondheidsraad na stammen deze raden allen uit de periode 1945-1956. Bepaalde taken zijn gedele geerd aan organen die een grote autonomie hebben (dez.g. zbo's). het rapport over de planning en de bouw wordt eerst een korte schets gegeven van het overheidsbeleid.11 Vervolgens wordt ingezoomd op de structuur van het beleidsgebied (p. 9-14). De van toepassing zijn de wetten worden kort beschreven en in de tijd gesitueerd. Er zijn 10 actoren, waarvan er 3 tot de overheid behoren en 7 de status hebben van semi- overheid of zelfstandig bestuursorgaan. Hieronder bevinden zich ook enkele adviesraden zoals het Col lege voor Ziekenhuisvoorzieningen en zijn voorlo per, de Ziekenhuiscommissie. In een reeks schemas wordt getoond hoe de departementale organisatie zich ontwikkelde en welke onderdelen van het be treffende ministerie belast waren met de uitvoering van het beleid. Het grootste deel van het rapport bestaat uit een analyse van het beleidsterrein. De handelingen worden, gekoppeld aan de betreffende wet, een voor een opgesomd met vermelding van de actor, de periode waarin we deze handeling kunnen tegenkomen en een typering. Bij deze laatste wor den drie optieken gehanteerd: de fase (beleidsvoor bereiding, vaststelling, evaluatie en uitvoering), het niveau (bijv. beschikkend of planvormend) en de activiteit (adviserend, kaderstellend, uitvoerend of toetsend). In andere rapporten komt men overigens enigszins afwijkende matrices tegen. De analyse komt uit op een totaal van 65 handelingen. Tevens wordt duidelijk dat de meeste energie van het depar tement zich richt(te) op de dure ziekenhuizen. De in beeld gebrachte procedureschema's rond de bouwplannen van ziekenhuizen zijn zeer verhelde rend. Veel dikker is het rapport over de genees- en hulpmiddelen, ofschoon de bemoeienis van het Rijk met deze onderdelen van de gezondheidszorg pas na ca. i960 goed van de grond kwam.12 Type rend voor dit beleidsterrein is het grote belang van de Europese richtlijnen. De produktie, handel en afzet van geneesmiddelen is een internationaal geo riënteerde aangelegenheid. In 199° wefd 85% van de in Nederland verbruikte geneesmiddelen inge voerd, van de hier geproduceerde geneesmiddelen werd weer 90% uitgevoerd. Bij de verdovende mid delen is zelfs het begin van de regelgeving interna tionaal: in 1912 sloot Nederland zich aan bij de in Den Haag vastgestelde Opium Conventie, waarna in 1919 een daarop aansluitende wet volgde. Het aantal handelingen is veel groter dan bij planning en bouw: 290 stuks waarvan de geneesmiddelen er 121 voor hun rekening nemen. Een minder opval lend terrein als het menselijk bloed kent nog altijd 63 handelingen. Verder komen nog de sera en vac cins en de farmacopee aan de orde. Zicht op toezicht tenslotte gaat over het Staatstoe zicht.13 De bevoegdheden van deze in 1865 opge- [168 richte organisatie gaan alle terug op de Gezond heidswetvan 1956 Het aantal op de Gezondheids wet gebaseerde handelingen bedraagt slechts vijf. Nu bestaat het werk van de inspecteurs uit heel wat meer dan het handhaven van wetten en regels. Veel inspecteurs gruwen zelfs van de functie van de klas sieke politieagent. Zij geven de voorkeur aan andere tactieken die meer resultaat opleveren. Inspecteurs namen en nemen ook vaak initiatieven bijvoorbeeld Informatie komt niet alleen uit geschreven bron nen. De Bossche varkens- en kippenmarkt in 1927. In teressant op deze foto als historische bron is het ritueel van 'handjeklap' om tot overeenstemming over de prijs te komen. Foto Stadsarchief's-Hertogenbosch om te komen tot meer samenwerking tussen instel lingen. Dit werk vindt nauwelijks zijn neerslag in documenten. Volgens de normen van pivot zijn [169]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 19