Het Franse archiefwezen: deconcentratie en decentralisatie er voor een bepaald fonds een inventaris gemaakt. Tegenwoordig is zo'n 'inventaris' nog slechts een specificatielijst. Men is momenteel bezig een kris kras index op de contemporaine archieven te maken op basis van de 'bordereaux'.6 Het is dus erg belang rijk dat deze 'bordereaux' van een goede kwaliteit zijn, hetgeen nogmaals het belang van de missionai- res' onderstreept. Inventarissen worden in Frankrijk zelden gepubli ceerd. Is dit echter toch het geval, dan dient de be treffende archiefdienst eerst toestemming te ver- kijgen van de 'Direction des Archives', waar de in ventaris wordt beoordeeld op archiefschema en beschrijvingsniveau. Dit geldt voor inventarissen van alle archiefdiensten in Frankrijk, zowel die van de Staat, als die van de departementen en die van de communes. Sommige landen kennen openbaarmaking van hun archieven na een bepaalde periode. Andere landen hanteren daarvoor het criterium of deze archieven zijn overgebracht naar een openbare archiefbewaar plaats. Nederland kent een gemengd systeem; Frankrijk behoort echter tot de eerste groep: archief bescheiden zijn er openbaar na 30 jaar, na 60 jaar (staatsveiligheid, economische belangen van der den) of pas na 150 jaar (medische dossiers van indi viduen), ongeacht de plaats waar zij zich bevinden. Dit betekent dat sommige archieven er openbaar zijn, maar nog niet overgebracht en andersom. De openbare archiefdepots in Frankrijk herbergen vele kilometers ongeschoond archief. Een excursie naar het departementaal archief in Dijon toonde ons een oude fabriekshal die was ingericht als depot voor en kele kilometers twintigste-eeuwse archiefbeschei den. Een typisch Frans verschijnsel is de zelfstandigheid van het archief van het ministerie van Buitenlandse Zaken7 en dat van het ministerie van Defensie. Zij vallen wel onder de 'Direction des Archives waar het hun archieven betreft en moeten zich ook hou den aan de Archiefwet van 1979, maar zij vallen niet onder de 'Archives Nationales'. Een eye-opener was het gastvrij onthaal in de archieven van de 'services historiques des armées', die gevestigd zijn in het middeleeuwse kasteel van Vincennes. Het ministe rie van Marine heeft in de negentiende eeuw al haar koloniale oorlogen nauwkeurig gedocumenteerd. Dit archief beheert ook de originele kaarten die de voc in de zeventiende en achttiende eeuw van haar handelsgebied liet maken. Napoleon heeft deze des tijds naar Parijs laten overbrengen. Het trof dat de stage dit keer in verkiezingstijd werd gehouden. Al wandelend over het uitgebreide ter rein van de 'Archives Nationales' in de Marais te Pa rijs (d.m.v. een pasje hadden de stagiaires er overal toegang) kon men de dag na de verkiezing van Chirac reeds de overbrenging van het archief van Mitterand (2 km over 14 jaar) in volle gang zien. In de jaren '80 is in Frankrijk een deconcentratie van de overheidsadministratie ingezet. Naast de 'Ar chives Nationales' te Parijs zijn er vier andere cen trale depots bijgekomen voor de opslag, conserve ring en beschikbaarstelling van de Franse overheids archieven. Het idee was oorspronkelijk Frankrijk administratief in vier districten te delen (vandaar ook de vier 'inspecteurs-généraux') met elk een cen traal depot voor de archieven van de Staat. De be doeling was om zo de 'Archives Nationales te Parijs (momenteel 150 km archiefbescheiden) te ontlas ten. De 'Direction des Archives' beheert nu via de verschillende depots zo'n 400 km archieven. De 'Archives Nationales' heeft in 1988 een nieuwe publiekshal gekregen: caran.8 Tegelijk is een geau tomatiseerd aanvraagsysteem geïntroduceerd. Het registreert alle zoekhandehngen en kan een over zicht geven van de mate van raadpleging van be paalde fondsen. Het is echter erg langzaam en ver schaft de onderzoekers veel ergernis. De toewijding van het dienstverlenend personeel maakt echter veel goed. Naast de 'Archives Nationales' (met haar verschil lende secties en diensten) zijn de archiefdepots van de Staat de volgende: Fontainebleau-, Centre des archives contemporai- [158] nes (sinds 1970). Dit depot is oorspronkelijk op gezet als tussendepot ('préarchivage') voor de 'Ar chives Nationales' voor de archieven van na 1940 (160 km). Onderzoekers kunnen deze stukken op vragen in Parijs, waar ze dan de volgende dag be schikbaar zijn. De bedoeling was dat de bescheiden t.z.t. naar Parijs zouden worden overgebracht. Er is echter een verbod van kracht op de uitbreiding van overheidsgebouwen in Parijs. Inmiddels groeit de verwachting dat Fontainebleau zal verzelfstandigen tot een centrum van contemporaine geschiedenis. Studiezaalfaciliteiten zijn aanwezig, maar nog ui terst summier. Men ontwikkelt er nu ook geauto matiseerde zoekinstrumenten voor de contempo raine archieven. Aix-en-Provence\ Les archives d'Outre-Mer. Dit archiefdepot bestaat sinds 1966 voor de archieven van de koloniale administraties, die de Fransen bij de dekolonisatie mee naar huis hebben genomen. Vanaf 1987 worden daar de archieven uit Parijs van het ministerie van koloniën bij gevoegd. Deze over brenging is nog niet voltooid.9 In Roubaix opende eind 1993 het 'Centre des archives du monde du travail' zijn deuren. Was het aanvankelijk (in 1985) gepland als eerste centraal depot van de vier districten, eind jaren 80 besloot de minister van cultuur dat dit centrum alle Franse ar chieven m.b.t. industrialisatie en sociale bewegin gen zou gaan herbergen. Inmiddels worden alle ar chieven van ondernemingen, de vakbeweging en de pers uit de 'Archives Nationales' overgebracht naar Roubaix, dat op een uur reizen van Parijs ligt en waar de onderzoeksfaciliteiten aanzienlijk beter zijn. Bij mijn bezoek aan het centrum waren de de pots (capaciteit: 44 km) nog vrijwel leeg. Opmerke lijk is een geheel geautomatiseerd depot voor con tainers met semi-statische archieven. Het laat zich nog het best vergelijken met het boekendepot van het Centraal Boekhuis te Culemborg. Reims-. Maison de la jwtfRépublique (vanaf 1998 ruimte voor 170 km). Dit centrum, momenteel in aanbouw, was aanvankelijk gepland als vervanging van het destijds als tijdelijk opgezette centrum in Fontainebleau. Nu wordt het echter meer en meer gezien als aanvulling en als ontlasting van de depots in Parijs en Fontainebleau. Fontainebleau blijft in gebruik als 'depot de préarchivage'; Reims is voor bestemd voor de 'archives definitives'. In Saint-Gilles-du-Gard is een apart centraal de pot voor de moederkopieën van de microfilms. Eigenlijk moet ook nog de 'Bibliothèque Nationale' genoemd worden. De handschriftenafdeling ver gaart er namelijk ook archieven: de charterverzame ling van het kapittel van Sint Servaas te Maastricht ligt er bijvoorbeeld opgeslagen. Bij de aankoop van particuliere archieven is er een afspraak gemaakt tussen de 'Archives Nationales', die zich richt op po litici, militairen en aristocraten, en de 'Bibliothèque Nationale', die zich specialiseert in schrijvers, com ponisten en andere kunstenaars. De handschriften afdeling verhuist niet naar de nieuwbouw van de 'Bibliothèque Nationale' aan de Rue Tolbiac (ge reed 1997), maar blijft in het huidige 'Palais de Ri chelieu' gehuisvest. Verder hebben alle 100 Franse departementen een archiefdepot. De zorg hiervoor is echter een kwestie van de plaatselijke politiek. De nonchalance in eni ge departementen van Frans-Vlaanderen voor hun archieven is bekend, maar hier staat de 'Direction des Archives' machteloos. Natuurlijk werden tij dens excursies alleen de paradepaardjes van het Franse archiefwezen getoond. Het schilderachtige departementaal archief te Dijon (gehuisvest in het voormalige parlement van Dijon), het gloednieuwe Centrum te Roubaix (in het casco van een oude tex tielfabriek) en het stads-/departementaal archief van Parijs10 zijn alle voorbeelden van de investe- ringsdrift van het Franse ministerie van cultuur van de laatste jaren. In de periode 1965-1985 zijn er in Frankrijk 60 nieuwe gebouwen voor de departe mentale archieven verrezen.11 333 Gemeenten hebben een eigen archiefdienst; het merendeel is van recente datum. Verscheidene ge meente-archieven zijn gedeponeerd in de gemeen telijke bibliotheek (Peau, Troyes). De gemeenten zijn verplicht geld uit te trekken voor hun archie ven. Enige opschudding ontstond in 1970 toen een wet de communes met minder dan 2000 inwoners (dit zijn er 31.545) verplichtte hun archieven ouder [i59]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 14