(waartoe ook de politiek en de wetgeving behoor den) te zien. Opmerkelijk was een rapport van een geheim agent aan de Russische minister van Handel en Nijverheid inzake een geheim verdrag tussen het Nederlandse Landbouw Export Bureau en de Deut sche Handelsstede over de levering van landbouw- produkten aan het Duitse leger in 1917. De stagiaires werden van meet af aan met de proble matiek van het Franse archiefwezen geconfron teerd, aangezien bij de aanvang van de stage een sta king van het voltallig personeel van de 'Archives Na tionals' uitbrak. Deze staking zou 10 dagen duren, één van de langste uit de geschiedenis van de 'Archi ves Nationales', en had tot gevolg een toezegging door de regering van een aanzienlijke uitbreiding van het magazijnpersoneel. De periode van de Fran se verkiezingen werd trouwens gekenmerkt door grote stakingsactiviteit in Parijs. Het Franse archiefwezen: opleidingen je kunt in Frankrijk met verschillende opleidingen archivaris worden. Allereerst is er natuurlijk de 'Ecole des Chartes' (1821), die eigenlijk vooral filo logen opleidt. De 'Ecole des Chartes' leidt voor een deel ook wetenschappelijke bibliothecarissen op. Zij is één der 'Hautes Ecoles', dat merkwaardige produkt van de Franse Revolutie, dat parallel loopt aan het universitair systeem, maar daar niets mee van doen heeft. Tot een 'haute école' wordt men toegelaten nadat men een 'concours' gewonnen heeft. Om het gebrek aan praktische scholing bij de Franse archivarissen-in-spe te ondervangen, bestaat sinds 1991 de 'Ecole de Patrimoine', een kopstudie op de 'Ecole des Chartes', waarvoor echter slechts een beperkt aantal chartisten wordt toegelaten.2 Al leen zij hebben in principe het recht de hoogste kas te van het Franse archiefwezen te betreden: die der 'conservateurs'. Deze 'Ecole' herbergt ook de kop studie voor bibliothecarissen en museumdirecteu ren. In mei staakten de leerlingen van de 'Ecole des Chartes' enige dagen om te protesteren tegen de vermindering van het aantal plaatsen aan de 'Ecole de Patrimoine' dat de chartisten in het vooruitzicht werd gesteld: 28, tegen 40 licentiaten.3 Daarbij moet worden aangetekend dat het hier eigenlijk om een dienstopleiding gaat. De leerling die tot de school is toegelaten wordt betaald als 'leerling-amb tenaar' en tekent een contract waarmee hij zich voor 10 jaar aan de overheid verplicht. In ruil daarvoor garandeert de overheid hem een baan. De laatste ja ren worden door de overheid echter geen vacatures meer opgevuld. De laatste staking van de chartisten dateerde alweer van 1848, toen 'het recht op arbeid' één der leuzen was van de Februarirevolutie. Bovendien bestaat sinds enige jaren de mogelijk heid aan de universiteiten van Mulhouse, Angers, Toulouse en Lyon archivistiek te studeren op kandi daatsniveau, doctoraal niveau en postdoctoraal ni veau. Er is veel tijd ingeruimd voor paleografie en praktische werkzaamheid. Het hoogste niveau ont loopt het Nederlandse doctoraal archiefschool niet. Opmerkelijk genoeg komen deze archivarissen vooral in de contemporaine archieven (ministeries, banken, ondernemingen) te werken. De archivaris van de 'Banque de France' is een laureate van de universiteit van Mulhouse. Slechts eens per jaar wordt (sinds kort) een conservateurschap van de 'Direction des Archives' opengesteld voor een uni versitair archivaris 'van uitzonderlijk niveau'. Sinds i960 bestaat het 'Institut Nationale des Tech niques de la Documentation' (een onderdeel van de 'Conservatoire Nationale des Arts et Métiers dat na één jaar documentaire informatieverzorgers afle vert. Toelatingseis voor deze opleiding is een (univer sitair) doctoraal én een 'concoursIn Frankrijk maakt men een duidelijk onderscheid tussen archi- vistes' en 'documentalistes'. Er werken echter ook 'documentalistes' op de Archives Nationales, in de lagere echelons: t.b.v. studiezaaldienst en inventari satie. Het Franse archiefwezen: organisatie De 'Direction des Archives de France' staat aan het hoofd van het Franse archiefwezen. De 'Direction leidt de 'Archives Nationales' te Parijs. Daarnaast is er een 'Inspectiongénérale': vier 'inspecteurs-géné- raux' voor geheel Frankrijk, elk verantwoordelijk [156] voor een vierde deel van het grondgebied (er zijn mo menteel drie vacatures). Zij moeten vooral de depar tementale archieven ter plaatse controleren en ad viseren. Daarnaast is er een 'Service technique', die adviseert t.a.v. de bouw en inrichting van de archief gebouwen. Bovendien is zij verantwoordelijk voor de normalisatie van de zoekinstrumenten. Curieus is de afdeling 'Célebration nationale', die aan de 'Di rection des Archives' is toegevoegd. Deze afdeling coördineert nationale herdenkingen als de viering van geboortedagen van beroemde Fransen e.d. Een onderdeel van de Archives Nationales is de 'sec tion des missions' (sinds 1982).4 De archiefvorming der Franse ministeries is niet gecentraliseerd, maar vindt plaats op het niveau der 'bureaux' die a.h.w. autonome cellen binnen de administratie vormen. Er is dus ook geen centrale registratuur. Bij de Fran se ministeries zijn ordeningsplannen nog een zeld zaam verschijnsel. Op het programma stond een bezoek aan deze missionaires'. Onder leiding van een 'conservateur' van de 'Direction des Archives' bewerken enkele do cumentalisten in het hart van de archiefvormer in samenwerking met de administratie de archieven als de voorbereiding op de latere overbrenging. Zij maken het archief toegankelijk via een geautomati seerd systeem varenne (dat in verschillende minis teries gebruikt wordt). 'Tableaux de gestion' (vernie- tigingslijsten) en overbrengingsborderellen ('borde reaux de versement') worden door hen aangemaakt en onderzoekers worden door hen ontvangen. De 'missionaires' moeten de archiefvormers ook op alle niveaus bewust maken van het verschijnsel 'archief' en hen voorlichten over de wetgeving daaromtrent. Zij werken nauw samen met het centrum voor con temporaine archieven in Fontainebleau. De samen werking met de ministeries van Justitie en Financiën is slecht; zij accepteren geen 'missionaires' en ont trekken zich daarmee aan controle door de 'Archives Nationales'. Ik zelf koos hier voor een bezoek aan de 'mission au bureau du premier ministre'. De premier neemt in Frankrijk een spilfunctie in, aangezien hij door de president wordt benoemd, maar alleen door het parlement kan worden ontslagen. De premier stelt vervolgens het kabinet samen. Sommige ministers zijn in feite staatssecretarissen van de premier. De belangrijke stukken 'op beslisniveau' bevinden zich dan ook in het archief van de premier. J. Luquet, die hier de leiding heeft, vertelde dat de meeste dossiers pas openbaar zijn na 30 of 60 jaar. Niettemin kan een onderzoeker altijd voor een individueel dossier ontheffing vragen - en krijgt dat voor de meeste dos siers ook. Hier openbaarde zich een interessante pa radox. Bij een lange openbaarmakingstermijn van een fonds zal de archiefvormer eerder geneigd zijn individuele dossiers vrij te geven. Bij een korte openbaarmakingstermijn van een fonds zal de ar chiefvormer juist geneigd zijn zoveel mogelijk af te schermen. Bij de oprichting van de 'Archives Nationales' in 1790 heeft men de archieven van de monarchie uit 400 verschillende depots geconcentreerd in Parijs en ondergebracht in 'séries'. Deze series worden aangeduid met een of meer letters. Aan deze inde ling lag aanvankelijk het pertmentiebeginsel ten grondslag. Op basis van het respect des fonds (ver plicht gesteld in 1841) werden fondsen in hun ge heel in deze series ondergebracht.5 Een cijfer voor de letter(s) duidt een 'sous-série' aan, het cijfer er achter het inventarisnummer: bv. 11 jj 5233. In 1979 is besloten alle archieven van na 1940 onder te brengen in de nog openstaande serie W. Deze ar chiefindeling heeft tot voordeel dat in elk departe mentaal archief voor wat de negentiende- en twin- tigste-eeuwse archieven betreft dezelfde materie zich in dezelfde serie bevindt. De archieven be treffende militaire aangelegenheden bevinden zich bijvoorbeeld in elk departementaal archief in de se rie R. Daarnaast kent men in Frankrijk ook het be grip 'série' in onze betekenis van het woord 'serie'. In Frankrijk worden de fondsen genummerd in volgorde van hun overbrenging. De 'série' 1 iw met de dossiers 1-50 kan bijvoorbeeld een deel zijn van een ministerieel archief 1944-1966, dat is overgedra gen in september 1979. Als tien jaar later nog eens 50 dossiers van dit archief 1967-1988 wordt overge dragen krijgen die bijvoorbeeld de nummers 928W 1-50. Bij de overbrengingsakte is een dossierlijst ge voegd ('bordereau de versement', sinds 1940), die veelal de enige toegang blijft op het fonds. Alleen als er een bijzondere belangstelling voor bestaat wordt [i57]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 13